דף הבית אפקט מוצארט ? מוסיקה כאמצעי ריפוי לא רק מוצארט מוצארט למכירה סיכום ביבליוגרפיה

לאחר פרסום המחקרים...

 


לאחר פרסום המחקרים של
אפקט מוצארט, התפתחה תעשייה שלמה של דיסקים וקלטות עם מוסיקה של מוצארט. אנשים רצו לקנות לילדים שלהם מוסיקה של מוצארט כדי שילדיהם יהיו חכמים. בעקבות זה קמו אנשים ואמרו שאפקט מוצארט זה שטויות, וזו המצאה רק בשביל לקדם מכירות של דיסקים של מוצארט ולהרוויח כסף. אם אפקט מוצארט הוא שטויות אז צריך לראות את הצד הטוב שבזה. בעצם בתים שאף פעם לא נשמעה שם איזו יצירה של מוצארט, משמיעים לילדיהם בקביעות יצירות של מוצארט, וגם הם נפתחים לתחום של המוסיקה הקלאסית שהייתה, עד לפרסום המחקרים, תחום די סגור (מי שידע ו/או ניגן נהנה ממנו והבין שהוא לא כל כך כבד), שאנשים לא רצו ממש להתקרב אליו.
החברה המשווקת את הקלטות והדיסקים של בייבי מוצארט בישראל היא חברת בייבי סמארט.
החברה משווקת קלטות וידאו, דיסקים, ספרים, כרטיסיות הפעלה וצעצועים.
המוצרים הנמכרים חוץ מבייבי מוצארט הם בייבי באך, בייבי שיקספיר, בייבי וובסטר, בייבי ואן גוך ובייבי בטובן. יוצרת הקלטות היא ג'ולי אינגר קלארק, פסיכולוגית והיא גם מי שהקימה את חברת בייבי איינשטיין.
החברה בייבי איינשטיין קמה בעקבות הרצון שלה (ג'ולי אינגר קלארק) לחלוק את אהבתה לאומנות, מוסיקה קלאסית, שפה ושירה עם ביתה התינוקת. לאחר שגילתה שאין אף מוצר הולם לגיל הבת המאפשר לה זאת היא יצרה אותו בעצמה.
על ידי שילוב של מוסיקה קלאסית ותמונות פשוטות, אמיתיות וצבעוניות בדרך מבדרת, גולי צילמה את קלטת בייבי איינשטיין הראשונה בביתה.
קלטת הווידיאו נוצרה ללא דמויות מורכבות וסיפור עלילה, בתור מוצר שתינוקות והורים יוכלו ליהנות ממנו.
החברה נקראת בייבי איינשטיין על שם אלברט אינשטיין שסימל את האהבה לאומנות סקרנות והצורך ללמוד דברים חדשים .
בנובמבר 2001 חברת דיסני רכשה את חברת בייבי איינשטיין.

 

בייבי איינשטיין

 


חברת בייבי איינשטיין שבבעלות חברת דיסני משלמת כול שנה משנת 2005 2.66 מיליון דולר לאוניברסיטה העברית עבור השימוש בשם "בייבי איינשטיין" בקו הצעצועים שהיא משווקת בעולם. זאת מכוון שלאוניברסיטה יש את הזכויות על השם על השם " איינשטיין". על פי ההסכם שנחתם בעבר בין הצדדים, האוניברסיטה העניקה לדיסני את זכות השימוש בשם "איינשטיין" בתמורה ל2.66 מיליון דולר שתקבל מדיסני, ועד שנת 2055 יופיע שמה של האוניברסיטה העברית על כל עטיפה ועל כל פרסום של המוצרים של בייבי איינשטיין, וגם תצוין כתובת אתר האינטרנט של ארכיון איינשטיין.
לדברי נשיא האוניברסיטה העברית פרופסור מנחם מגידור, "האוניברסיטה רואה עצמה האחראית לשימור מורשתו של איינשטיין. ההכנסות מהשימוש בשמו מיועדות
לשימור ארכיון איינשטיין, שהוקם ב-1982, כמו גם למימון תשתיות למחקר".
 

בייבי מוצארט

 
האתר של בייבי איינשטיין


המוצרים שעומדים למכירה הם קלטות של בייבי מוצארט, בייבי באך, בייבי שיקספיר, בייבי וובסטר, בייבי ואן-גוך, ובייבי בטובן. המכנה המשותף של כול המוצרים האלו הם חזרה לקלאסיקה וחזרה לעבר ולתרבות של פעם אולי בעקבות פחד מסוים מלהמשיך הלאה ולא לחיות את העבר. האנשים האלה מוצארט, באך ,בטובן, שיקספיר, וואן גוך הם מעין גיבורים של הקלאסיקה של פעם, הם פעם היו מאין "כוכבים" ולאט לאט הם נעלמו וההחזרה הזאת של "הכוכבים" האלו היא מאין חזרה לעבר והדרך להחזיר אותם היא דרך ההשמעה של הכוכבים לתינוקות שאולי הם בעצם יגדלו להיות חכמים כמו ה"כוכבים" של פעם שהם בעצם גדלו עליהם. אז אולי בעצם הקלטות של בייבי מוצארט וכול השאר הם בעצם יותר להורים מאשר לילדים.