איפה אפשר לעבוד עם תואר בעבודה סוציאלית?

איפה אפשר לעבוד עם תואר בעבודה סוציאלית
FatFish | 22.06.20

מתעניינים בלימודי עבודה סוציאלית, אבל לא בטוחים לאן ממשיכים משם? אל דאגה!

תואר ראשון בעבודה סוציאלית יפתח בפניכם דלתות למגוון רחב של מקומות ותפקידים, ויאפשר לכם לעסוק בתחומים מרתקים, לעבוד עם אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ולעזור להם.

איפה לומדים עבודה סוציאלית?

אבל רגע לפני, בואו נדבר על הבסיס. בכל רחבי הארץ ישנם מוסדות עם מסלולים של לימודי תואר ראשון, כולל אפשרות של לימודים בצפון במכללת תל חי.

לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית הם מגוונים ומעניינים, ועוסקים בקשת רחבה של נושאים ביניהם סוציולוגיה, משפחה וקהילה, זכויות הילד, כלים טיפוליים וגם תחומי סטטיסטיקה ומחקר. 

לאחר סיום הלימודים תוכלו לקבל את האישור של משרד הרווחה ולעבוד בתחום, כאשר יש ביקוש גדול לעובדים במגוון רחב של מקומות, בתחומים ובתפקידים רבים. אופי העבודה יכול להיות מאוד טיפולי, אך גם לעסוק בתחומים של קביעת מדיניות, הקמת תוכניות שונות, מעקב אחר יעילות של תוכניות קיימות וכדומה.

עבודה במערכת הרווחה

הרבה פעמים כאשר חושבים על עבודה סוציאלית, חושבים על מחלקת הרווחה בעירייה. ואכן בכל רשות מקומית ישנה מחלקה שתפקידה לתת סיוע ומענה לאוכלוסיות חלשות בחברה. למשל המטרה היא לזהות מקרים של משפחות במצוקה, לסייע לנוער בסיכון, קשישים עריריים, אנשים הסובלים ממצוקה כלכלית, אנשים הסובלים מלקות גופנית, שכלית או נפשית.

חלק מהעבודה היא לתת מענה חירום, למשל בעקבות דיווחים על אלימות במשפחה או מצוקה נפשית. אך חלק רחב מהעבודה הוא לתת מענה בשגרה, לזהות את האנשים שזקוקים לעזרה ולבחון כיצד ניתן לסייע. לעיתים הסיוע הוא כלכלי, לעיתים מדובר בחלוקת מצרכים בסיסיים, ולעיתים הפנייה למסגרות טיפוליות שונות.

עובדים בעלי תואר ראשון בעבודה סוציאלית יכולים להקים ולהוביל מערכי טיפול בקהילה, למשל קבוצות שמטרתן לתמוך במשפחות או נוער שנמצאים בסיכון, כדי לפתח את התקשורת הבינאישית ולהקנות כלים להתמודדות עם סיטואציות מורכבות.

תוך כדי לימודים בצפון במכללת תל חי תכירו לאט לאט את האופי של העבודה במערכת הרווחה, וכיצד ניתן לסייע ולהשתלב במסגרות טיפוליות שונות.

סיוע להשתלבות בקהילה

בישראל חיים אנשים רבים אשר מתמודדים עם לקויות שונות, למשל נכויות פיזיות כתוצאה ממחלה או תאונה, ליקויים שכליים למשל כתוצאה מפיגור שכלי מולד, ובעיות נפשיות שונות – למשל כתוצאה מפוסט טראומה, כתוצאה מהתפרצות של מחלה נפשית וכדומה.

היום כבר ברור יותר ויותר כי השילוב בקהילה הוא חיוני עבור המתמודד עצמו, ועבור יצירת חברה בריאה, יציבה ותומכת. ולכן יש היום כמה וכמה מסגרות ועמותות שהמטרה שלהן היא לסייע וללוות את ההשתלבות בקהילה – בהתאם ליכולות של האדם עצמו. מדובר כמובן בקשת רחבה מאוד, כאשר ישנם אנשים שיכולים לנהל חיים עצמאיים כמעט לחלוטין, ונעזרים בעובד סוציאלי כדי להתמודד עם קשיים. במקרים אחרים הליווי של העובד הסוציאלי הוא מקיף הרבה יותר, וכולל סיוע וליווי גם בפעולות שגרתיות ובסיסיות.

לעיתים ההשתלבות נעשית מתוך תוכנית של דיור מוגן הכוללת קהילה קטנה של כמה מתמודדים החיים ביחד ומקבלים טיפול ותמיכה של מגוון אנשי מקצוע. לעיתים ההשתלבות נעשית במסגרת חיים עצמאיים ונפרדים לחלוטין.

גם כאן המטרה היא להעניק לאנשים את הכלים המתאימים להתמודדות מצד אחד, ולזהות ולנטרל מצבי סיכון מן הצד השני. למשל לזהות מקרים פוטנציאליים של אנשים אשר מנסים לנצל את המצב ולפגוע במתמודד, או למשל אם המתמודד חווה קשר רגשי שפוגע בו.

עבודה במרפאות ובתי חולים

לאחר לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית תוכלו להשתלב גם בקופות החולים ובבתי החולים, כאשר אופי העבודה הוא מאוד מגוון. חלק אחד של העבודה קשור להיכרות עם הנהלים והזכויות, על מנת לסייע למטופלים למצות את זכויותיהם. למשל קשיש שנפל בביתו ויהיה זקוק לאשפוז ארוך ולטיפול צמוד – פעמים רבות יהיה זכאי לקבל סיוע מהמדינה דרך הביטוח הלאומי. תפקידו של העובד הסוציאלי לסייע למשפחה להתמודד עם המצב החדש, הן מהבחינה הנפשית והן מבחינת ההתארגנות והפנייה למוסדות השונים.

גם במסגרת העבודה במרפאות ובבתי החולים יש חשיבות עצומה לאיתור של מטופלים אשר נמצאים במצוקה, בין אם כלכלית ובין אם נפשית. בזכות העובד הסוציאלי ניתן להעניק טיפול במסגרת קופת החולים עצמה, ובמידת הצורך לערב גורמים נוספים – למשל את מחלקת הרווחה בעירייה או עמותות שונות אשר מעניקות סיוע וליווי.

אפשרות נוספת היא עבודה בבתי אבות ובמוסדות סיעודיים. לצד מענה חירום למקרי מצוקה, זיהוי ואיתור מצבי סיכון וכדומה, יש גם מקום לפתח מסגרות טיפוליות שונות, שמטרתן לתמוך הן במאושפזים והן במשפחה. בעזרת המסגרות הללו אפשר לקדם מאוד את המטופלים ואת בריאותם הפיזית והנפשית.

עבודת שטח עם נוער בסיכון

התחום של טיפול בנוער הנמצא בסיכון הוא תחום מורכב, ויש לו חשיבות עצומה. זיהוי של נערים הנמצאים במצוקה ועלולים להידרדר לרחוב, לשימוש בסמים, אלימות וכדומה הוא קריטי. ככל שהאיתור נעשה בשלב מוקדם יותר, כך יש יותר סיכוי למצוא לנער את המסגרת המתאימה ולסייע לו להשתלב בחזרה בחיים הנורמטיביים. הרבה מהעבודה בתחום כרוכה בעבודת שטח, בהיכרות יומיומית ורציפה עם בני הנוער והתמודדות עם הקשיים שמלווים אותם לאורך הדרך.

לימודי המשך

אחד היתרונות הגדולים של לימודים בצפון לתואר ראשון בעבודה סוציאלית, הוא האפשרות ללימודי המשך בתחומים שונים. ניתן להמשיך ללימודי תואר שני בעבודה סוציאלית, וניתן להתפתח בכיוונים שונים כמו הדרכת הורים, הדרכת זוגות, חינוך, לימודי פסיכולוגיה ופסיכותרפיה, קרימינולוגיה קלינית ועוד.

לימודי התואר הראשון מעניקים בסיס רחב ויציב שמאפשרים גם עבודה יישומית בתום הלימודים, וגם מאפשרים קבלה למספר גדול של תוכניות מגוונות בתחומים שונים. אם אתם מתעניינים בעבודה עם אנשים ורוצים לסייע לזולת, עבודה סוציאלית היא המקום הנכון בשבילכם.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
TRUE
253484
-GLqgVMCg9bE-6aUfDDZidBsunrpkap0ZlHs6XFj-jQ
1
דברו איתי!
form-i9aygM6HVLJAnJnP9w9zRIStOxOisSUP4SdlOJIZbY4
webform_submission_contact_us_paragraph_1896_add_form