דבר ראש החוג ללימודי מזרח אסיה | המכללה האקדמית תל חי

דבר ראש החוג

דבר ראש החוג

טודנטיות וסטודנטים, מתעניינים ומתעניינות יקרים/ות,

אם אתן/ם משתמשים בטיקטוק, נוהגים בטויוטה, קונים בעלי-אקספרס או אוכלים את הקוטג׳ של תנובה – אתן/ם עדים לעוצמה כלכלית והשפעה טכנולוגית חסרות תקדים של סין ויפן בעולם הגלובלי בימינו. כיום כבר ברור לכולם ששליטה בשפות אסיאתיות והבנת תהליכים המתרחשים באסיה מהוות יתרון ממשי בתחומים רבים. מה שפחות ידוע הוא שתרבויות אסיה הכל כך מצליחות בפן הכלכלי, מעולם לא החשיבו את ההצלחה החומרית למטרה עליונה. להבדיל מההשכלה האירופאית ששמה דגש על התמקצעות, העילית בסין וביפן המסורתיות נהגה להתמקד בהשכלה הומניסטית רחבה שבסיסה ההנחה שאיש משכיל ומוסרי יידע להתאים את עצמו לנסיבות המשתנות של החיים. "איש המעלה אינו כלי" – אומר קונפוציוס (מאה 5 לפנה''ס). מבחינת התכלית שלו המשכיל אינו דומה לכלי המיועד למטרה מסוימת. המשכיל הוא קודם כל אדם חושב המסוגל להישיר מבט אל מול הבלתי ידוע והבלתי צפוי.

בעולם התוסס והמשתנה של ימינו, מאחלת לכולנו, להפנים את האמירה של קונפוציוס ולכוון את שאיפות הלב להרחבת הידע, ללימוד מתוך עניין, לנסיון להכיר את האחר ובכך להתקרב אל העצמי. איש (וגם אשת) המעלה אינו ואינה כלי שניתן להשתמש בו. בכל אחת ואחד מאיתנו טמון פוטנציאל אדיר: תכלית הלימוד (כן, כן, גם הלימוד לתואר) היא לגלות ולטפח את הפוטנציאל הזה כדי להיות מסוגלים להתמודד עם השינויים המאפיינים את המציאות של המאה ה-21.

אני מזמינה אתכם ואתכן להיות שותפים ושותפות לדרך ב"חוג בוטיק" שהעשייה בו מבוססת על עקרונות האהבה והדאגה לזולת (בסינית :"רן"  仁 ו-"שו" 恕 ). אני מזמינה אתכם ואתכן להיחשף לתכנים מרתקים, ללמוד את השפות המדוברות ביותר בעולם, לחוות את ה"ביחד", להכיר לעומק את האחר ואת העצמי. אין השקעה טובה מזו.  

ד''ר סופיה כץ, משנה לראש החוג ללימודי מזרח אסיה