דבר ראש החוג למדעי החי | המכללה האקדמית תל חי

דבר ראש החוג

דבר ראש החוג

מדעי החי (שילוב של זואולוגיה ומדעי בעלי חיים) הוא תחום ותיק אך מתחדש ופורץ דרך במדעי החיים. תחום זה שואב את הידע שלו ממאות שנות מחקר ופיתוח שעסקו בהבנת נפלאות הטבע בכלל ובעלי החיים בפרט. תחום מדעי החי עוסק קודם כל בבעל החיים השלם וביחסי הגומלין שלו עם הסובב אותו, אך על מנת להבין כל אלו עוסק גם בהבנת התהליכים המתרחשים בבעלי החיים החל מרמת התא הבודד וכולל הבנת הגנטיקה, ביוכימיה, פיזיולוגיה, רבייה, הזנה, התנהגות בעלי חיים ועוד.

החוג למדעי החי הוקם על רקע תמורות שהתרחשו בעשורים האחרונים בתחום גידול בעלי החיים. בנוסף ליעוד המסורתי של גידול בעלי חיים במשק החקלאי לשם ייצור בשר, ביצים וחלב על מוצריהם השונים, או מעקב אחר חיות בר בסביבתם הטבעית וגידולם בגני חיות, התרחב תחום בעל החיים וכיום הוא כולל גם גידול חיות מחמד על גווניהן (כלבים, דגים, ציפורים, סוסים, חיות אקזוטיות ועוד) כמקור לעניין והנאה, גידול בעלי חיים לצרכי חינוך, הוראה טיפול בהפרעות שונות, גידול בעלי חיים כמודלים ביולוגיים בתחומי הרפואה והמחקר המדעי, גידול והחזקת חיות בר בתנאי שבי לשם טיפול פרטני או שמירת טבע, ועד ממשק חיות בר בבית גידולם הטבעי. גם החוקים השתנו לטובה, כאשר מדינת ישראל מצטיינת בחוקים ותקנות לשם שמירה על רווחת בעלי החיים ומניעת מחלות, תהליך המלמד על התפתחות מוסרית ביחס של החברה לבעלי החיים.

במרכזה של התפישה החוגית עומד חזון החוג על פיו בוגריו יהיו אנשי מקצוע איכותיים, ברמה אקדמית, מדעית ומוסרית גבוהה, בעלי ידע רב במגוון נושאים בביולוגיה ובטכנולוגיה של גידול חיות משק וחיות בר, רווחתם ותנאי החזקתם, בקשר בין בעלי חיים והאדם, בתחומי הממשק והזנת בעלי חיים, ההיגיינה והמחלות, בשמירת טבע ובממשק שמורות טבע והשבה לטבע, כמו גם בגנטיקה ובהשבחה של בעלי חיים, וכל זאת על מנת שיוכלו להתמודד עם אתגרי העתיד בתחום בעלי חיים עם דגש על היבטים חוקיים ומוסריים.

על מנת לעמוד בחזון זה הסטודנטים הלומדים בחוג למדעי החי רוכשים ידע מדעי במגוון תחומים בביולוגיה של בעלי חיים וטכנולוגיות הקשורות בהם. הם מתנסים בשיטות מחקר ובמיומנויות יישומיות הקשורות לחקר, שימור, טיפול, טיפוח, שמירה על בריאותם ועל רווחתם של בעלי החיים – מן הבר או בחברת האדם. כמו כן, הסטודנטים מכשירים את עצמם במיומנויות למידה שיאפשרו להם להתעדכן ולהרחיב את יכולותיהם, באקדמיה ומחוץ לה. לבסוף, לימודי מדעי החי גם נוגעים בחלק מהדילמות והאתגרים במאה העשרים ואחת, בהן הקונפליקט בין שימור לפיתוח, ביטחון תזונתי לבע"ח ולאדם, הכחדת מינים, הרס בתי גידול ומעבר מחלות בין בע"ח לאדם. כתוצאה מכל אלה, אנחנו מצפים שהבוגרים שלנו יקדמו את היחס המוסרי של החברה לבעלי החיים בהמשך עבודתם.

ההישגים של הבוגרים בתכנית מדעי החי, והשתלבותם של המצטיינים במחקר בתואר שני ודוקטורט ובלימודי וטרינריה בארץ ובחו"ל - הם עדות לחיוניות התפישה שלנו, לכלים, לחשיבה ולידע המדעי הנרחב אותו הם קיבלו במהלך התואר ומסייעים לבוגרי החוג להוביל שינויים חברתיים, מדעיים וכלכליים.

אני מזמין אתכם להצטרף לעשרות הסטודנטים שלומדים היום בחוג, כמו גם לעשרות הבוגרים שלנו, ולקחת חלק במהפכה שתחום מדעי החי עובר בשנים האחרונות ולשליחות אותה מפיצים בוגרי החוג למדעי החי.

בברכה,

ד"ר רואי גוטמן

ראש החוג למדעי החי

המכללה האקדמית תל-חי