דבר ראשת התכנית לדרמה תרפיה ד"ר סוזנה פנדזיק

דבר ראשת התכנית

דבר ראשת התכנית

ראשת התכנית: ד״ר עפרה ולטר

תכנית הדרמה-תרפיה במכללה האקדמית תל חי ותיקה מאוד למעשה כבר ב1988 הוקם המכון ללימודי דרמה תרפיה במסגרת לימודי החוץ והיה שנים רבות המקום היחיד בארץ שהכשיר למקצוע זה.

הטיפול בדרמה תרפיה עושה שימוש בטכניקות, מושגים ותיאוריות מעולם הדרמה והתיאטרון למטרות של טפול רגשי ומניעתי. לעומת פסיכודרמה, המשתמש בכלים תיאטרליים באופן מאוד מסוים, דרמה תרפיה נתמכת ממגוון אפיקים יצירתיים, כגון שימוש בסיפורים ומחזות, עבודה קולית ותנועתית, משחקים, יצירה, בובות, מיניאטורות, ומגוון כלים השלכתיים נוספים – הכל מתוך שילוב של אמנויות ופסיכולוגיה. 

השימוש בדרמה-תרפיה איננו מוגבל גיל או רקע, תרבות או מרחב טיפולי, המאפשר לבוגרינו לעבוד במסגרות טיפוליות ושיקומיות מכל הסוגים: מערכות חינוך/ רווחה/ בריאות נפש/ שיקום/ בריאות ובריאות הנפש וכיום גם בפיתוח מנהלים.

התכנית בתל חי מדגישה את הפן הקליני של המקצוע ואת ההתפתחות האישית והמקצועית של הלומדים/ות בו. התכנית מתבססת על התפיסה כי מקצוע הדרמה תרפיה דורש מוכנות ובשלות נפשית וכן יצירתיות ופתיחות.

יחוד התכנית בתל חי מתבסס גם על העובדה שבשל הקרבה לגבול, מאז ימי המכון וגם כיום (מ2012) כשאנו מלמדים לתואר שני, הסטודנטים לומדים לטפל בטראומה נפשית במבט אישי וקבוצתי.