דבר ראשת החוג לחינוך ד"ר עירית ששון

דבר ראש החוג

דבר ראש החוג

מערכות החינוך בעולם ובארץ נמצאות בזמן משבר וחיפוש דרך. אנו עדים למעבר איטי משיטת חינוך שנולדה בימי המהפכה התעשייתית, אל מערכת חינוך חדשה המכוונת לשינויי המאה ה-21. האתגרים איתם מתמודדת מערכת החינוך בישראל מדגישים את החשיבות והשליחות בבחירת המסלול האקדמי בחוג לחינוך.

חינוך הוא תהליך של למידה בו נרכשים ידע, מיומנויות, ערכים ועמדות. לחינוך תפקיד חברתי משמעותי ותרומה לפרט במימוש עצמי והגשמה. הידע האקדמי החינוכי עומד בבסיס ההוראה וההדרכה במערכות החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית ובתהליך ההורות. 

לא ניתן להפריז בחשיבות תפקיד איש/אשת החינוך בהצלחת התהליך החינוכי. לא בכדי אמר אברהם יהושע השל: "אישיותו של המורה היא הטקסט שהתלמידים לומדים; הטקסט שלא ישכחו לעולם". חינוך מתוך קרבה, אחריות, אכפתיות, הבנה ומעורבות מחולל שינוי חיובי. נכונות להקשיב, ללמוד משהו חדש, ליצור ולשנות הם קריטיים להשגת מטרות חינוכיות-חברתיות. מכל איש/אשת חינוך נדרשת גם מנהיגות חינוכית: להוביל, להשפיע, לאמץ במהירות את הנסיבות המשתנות, לחדש, להתמודד עם חוסר ודאות ועם משימות מורכבות, להיות מסוגל להוציא מעצמך ומהזולת את המיטב.

החוג לחינוך מציע שלושה מוקדים עיקריים המאפשרים לסטודנט בחירה מושכלת על פי נטייתו האישית והחינוכית:

  • שילוב אמנויות בחינוך - התמקדות בדרמה תרפיה, אמנות פלסטית או נרטולוגיה
  • חינוך חברתי ומנהיגות - פיתוח רגישות להיבטים חברתיים ויכולות להובלת מהלכים חינוכיים למיתון מתחים ולהגברת ההבנה בין קבוצות 
  • עיצוב מרחבים חינוכיים – פיתוח ידע וכלים לעיצוב סביבות חינוכיות המשתנות רעיונית, מבנית וטכנולוגית

בנוסף למוקדים אלה, ישנם שני מסלולים:

  • סיוע ושיקום באמצעות האמנויות בחינוך - מקנה ידע תיאורטי ומעשי הנחוץ לסטודנטים לחינוך בכלל, ולמיועדים למקצועות הטיפול בפרט
  • אוכלוסיות ייחודיות וחינוך מיוחד – מסלול המחבר שני מוקדים: חינוך מיוחד ולקויות למידה. מתמקד במודלים תיאורטיים ויישומיים של אבחון ודרכי התערבות עבור אוכלוסיות על לקויות שונות

תכנית הלימודים בחוג כוללת לימודי שדה להכרות והתנסות במסגרות חינוכיות מגוונות תוך חיבור מיטבי בין ידע אקדמי תיאורטי ופרקטיקה חינוכית.

מרצי החוג לחינוך עוסקים באופן תדיר בקידום ושיפור תכניות הלימודים מתוך שאיפה להעמיק את תחומי הידע ולהקנות מיומנויות רלוונטיות.

הסטודנטים בחוג לחינוך מגיעים מרחבי הארץ במטרה ללמוד ולהתפתח בתחום ולרכוש כלים לקידום השתלבותם, מעורבותם והשפעתם על עיצוב חדש של מערכת החינוך בישראל. החוג לחינוך מזמין גם אתכם להצטרף לתהליך תוך למידה והתפתחות בתחום החינוך על גווניו השונים וברוח אחרת.

ד"ר אלון גולדברג

ראש החוג לחינוך