דבר ראש התכנית לתואר שני בטיפול באמנות | המכללה האקדמית תל חי

דבר ראש התכנית

דבר ראש התכנית

ראשת התכנית: ד״ר עפרה ולטר 

לימודי הטיפול באמצעות האמנויות מאפשר גישה עקיפה ובלתי מאיימת לעולמו הפנימי, התוך-אישי והבין-אישי של המטופל. טיפול באמצעות האומנויות הוא מקצוע אינטגרטיבי של בריאות הנפש ושירותי אנוש המעשיר את חייהם של אנשים, משפחות וקהילות באמצעות שימוש פעיל באומנויות בתהליך יצירתי, המבוסס על תיאוריות פסיכולוגיות ויישומיות בתוך מערכת יחסים פסיכותרפויטית.

במסגרת לימודי הטיפול באמצעות האמנויות הסטודנטים נחשפים לטיפול רגשי המאופיין באמצעות משולש טיפולי של יחסים, השותפים בו המטפל, המטופל, וחומרי האמנות והיצירה. במרחב המיוחד הזה נוצרת הזדמנות לגעת ולהבין, באמצעות השפה האמנותית והמטפורית, את אותם "אזורים" של הוויה שאינם ניתנים לביטוי מילולי. כך נרקם קשר סמוי עם תכנים לא מודעים שתהליך היצירה מעלה ומתאפשרת הסרה של הגנות ומחסומי תקשורת, שמוטמעים בתוכנו מאז ומתמיד.

המכללה האקדמית תל חי מציעה שתי תכניות בתחום הטיפול לתארים מתקדמים MA:

1. דרמה תרפיה.

2. טיפול באמנות. 

אני מזמינה את בוגרות ובוגרי תואר ראשון בכל תחום שהוא, בעלי גישה אמנותית, המעוניינים לעסוק במקצוע טיפולי להשתלב. 

קהל היעד איננו בהכרח אמנים בעלי כישרון, אלא בעיקר מועמדים/ות ששפת האמנויות והבנתה מדברת אל ליבם, ובמקביל חשים משיכה וסקרנות למפגשים אנושיים, ומוכנות לקחת חלק במסעותיהם של אנשים, על הגילוי, השמחה ועל הכאב הכרוכים בכך. זאת, תוך התבוננות פנימית ב"אני האדם" וב"אני המטפל".

בוגרי המסלול לסיוע ולשיקום ובוגרי המוקד לשילוב אמנויות שבחוג לחינוך במכללה האקדמית תל חי וממוסדות אחרים, יכולים לראות בתכנית זו כתכנית המשך מתאימה ללימודי התואר הראשון.

טיפול באומנות-

מנהלת תחום טיפול באומנות; ד״ר תמר גברון.

בשנת תשע"ח נפתחה התכנית לתואר שני בטיפול באמנות, במכללה האקדמית תל חי. תכנית זו הוקמה על בסיסה של התכנית להכשרת מטפלים באמנות שפעלה בלימודי החוץ במכללה החל משנת 2008 ועד ל2018. אל צוות הקלינאיות בעלות הניסיון הרב בטיפול ובהוראה, ואל מערך ההכשרה המקצועית בלימודי השדה הצטרפו אנשי צוות אקדמי, ויחד הוקמה התכנית לתואר שני בהכשרת מטפלים באמנות.

התכנית בתל חי מדגישה את ההיבטים הקליניים של המקצוע ואת ההתפתחות האישית והמקצועית של הלומדים/ות בו.

התכנית מתבססת על התפיסה כי מקצוע הטיפול באמנות דורש מוכנות ובשלות נפשית וכן יצירתיות ופתיחות.

התכנית מתאפיינת בלמידה ברמה גבוהה, מבוססת תיאוריה והתנסות, ובאווירה חיובית ותומכת.