החטיבה למדעי הרוח | המכללה האקדמית תל חי

החטיבה למדעי הרוח

החטיבה למדעי הרוח

 

החטיבה למדעי הרוח מזמנת הכרות מעשירה ומעמיקה עם אוצרות התרבות, התבונה והמחשבה האנושית.

לימודי הרוח מתמקדים ברכישת ידע נרחב ובפיתוח חשיבה ביקורתית. בנוסף, הקורסים בחטיבת מדעי הרוח מציגים נקודות מבט מגוונות על תופעות בעולם – ובכך חושפים רעיונות חדשניים ומסקרנים אודות העולם בו אנו חיים.

על כן הלימודים במדעי הרוח רלוונטיים לסטודנטים אוהבי אדם ועולם באשר הם. 

בנוסף על הלימודים האקדמיים, חטיבת מדעי הרוח מטפחת פעילות בלתי פורמלית יוצאת דופן.

בחטיבה ארבעה מקבצים: מקבץ היסטוריה, מקבץ ארץ ישראל (הכולל תעודת הוראה), מקבץ פילוסופיה, ומקבץ חקר התודעה.

מקבץ היסטוריה

"במקצוע ההיסטוריה יש התבוננות ומחקר, הסבר לשורשי הדברים ולדרך התהוותם, והבנה מעמיקה של מהות העובדות וסיבותיהן...  ההיסטוריון זקוק למקורות מרובים ולידיעות מגוונות, לעיון מעמיק ולידיעה ודאית, שכן רק אלה עשויים להוביל אל האמת..." (אִבֵּן חלדון).

כמעט 700 שנה עברו מאז נכתבו הדברים האלה, ועדיין הם מעניקים לנו השראה.

אנו במקבץ היסטוריה מאמינים.ות בלימוד מעמיק של אירועי העבר, במבט רחב ועשיר על ההווה ועל אתגרי העתיד, ובחתירה אל האמת– גם אם היא מורכבת וקשה להשגה.
אתן ואתם מוזמנים להצטרף למסע!

 

מקבץ ארץ ישראל + תעודת הוראה

דע היכן אתה חי!
כנענים, ישראלים, יהודים, רומאים, ערבים, צלבנים, מונגולים, ממלוכים, טורקים, בריטים... כולם היו כאן. באו, כבשו, שלטו, חיו, גורשו, לפעמים נשארו, לפעמים חזרו...

במקבץ ללימודי ארץ ישראל נכיר את המקום בו אנו חיים, את ההיסטוריה המגוונת, המורכבת והבלתי אפשרית שלו בשלושת אלפי השנים האחרונות.
המקבץ משלב לימודי ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה וכמובן היסטוריה וכולל סיורי שטח, חפירה ארכיאולוגית וקורסים ייחודיים, שיפתחו לכן ולכם עולמות חדשים-ישנים ויגלו לכם את סודותיה של הארץ.

ישנה הזדמנות לשילוב לימודי תעודת הוראה בתחום לימודי ארץ ישראל במסגרת הלימודים במקבץ.

 

מקבץ פילוסופיה

בפילוסופיה לומדים לחשוב על התמונה הגדולה. שוק העבודה העתידי זקוק לאנשים המסוגלים לחשוב באופן יצירתי, לוגי ורוחבי, תוך שימוש בדמיון ואינטואיציה.

היכולת לחלץ הנחות יסוד, לנסח עקרונות, לנמק השלכות ולזהות כשלים בתהליכי חשיבה, מעניקה הכשרה אשר מגוון התחומים שהיא יכולה לבוא בהם לידי ביטוי הוא כמעט אינסופי.

לימודי הפילוסופיה מעניקים הרבה מעבר לאינפורמציה בלבד. הם מציידים את בוגרי ובוגרות המקבץ במיומנויות חשיבה בהירה, רחבה, מופשטת, וביקורתית– מיומנויות אלו נחוצים בשוק העבודה הנוכחי העתידי.

 בנוסף ללימודי המקבץ ישנן תכניות מעורבות חברתית וקורסי התנסות ועשייה, תוך כדי תהליכי שיתוף והטמעה בנוף הייחודי ובקרב יישובי הסביבה.

התכנית שלנו עשירה ומגוונת ומשלבת קורסי ליבה בהם רוכשים מיומנויות בלוגיקה, קורסי בחירה מגוונים על שלווה ומשמעות, אמונה ומוות, עם קורסים המאפשרים את יישום המושגים הפילוסופיים בתחומים כגון סוציולוגיה, תודעה, פוליטיקה ועוד.

בוגרי ובוגרות התכנית יכולים להמשיך לתואר שני בפילוסופיה בכל האוניברסיטאות בארץ ללא השלמות.

המקבץ מציע מגוון של פעילויות לא פורמליות מגבשות ומהנות במסגרתן אנו יוצאים אל הנחלים וההרים בסביבה וגם אל הפאבים המקומיים. אנו עורכים ערבי דיבייט בסגנון ה"פילוסוף השיכור", מארחים מרצים מאוניברסיטאות בארץ ובעולם, מארגנים אירועים חברתיים המיועדים לחברי המקבץ בלבד, יוצאים לטיולים פילוסופיים ועוד.

במסגרת הלימודים במקבץ, ייזמו והפיקו הסטודנטים שלושה פרקי פודקאסט ובכל אחד מהם התארח מרצה אחר מהחוג. מוזמנים להאזין.

על האהבה - עם פרופסור אילת שביט

הפחד מההחמצה - עם דוקטור אלי פיטקובסקי

מועדון קרב - עם דוקטור יעל קידר

 

מקבץ חקר התודעה

התכנית מתמקדת בפן החיובי של החוויות האנושיות לסוגיהן, ומקנה ידע רחב בחקר התודעה– נושא מרתק הנמצא כיום בחזית המחקר בתחומים שונים(בינהם נוירופסיכולוגיה ובינה מלאכותית).

המחקר המדעי בנושא התודעה והחוויה הסובייקטיבית צמח בעשרות השנים האחרונות בכיוונים מפתיעים, ועל כן הקורסים בתכנית עוסקים בחקר התודעה מזוויות מגוונות. למשל: התודעה בתרבויות ודתות שונות, הקשר בין כאב ועונג, מיניות, תיאוריות אבולוציוניות אודות התפתחות התודעה, ומצבים מוחיים ותודעתיים בזמן פעילויות שונות כמו מדיטציות, פעילות גופנית, ועוד. בנוסף, יתקיימו מספר סדנאות מעשיות בחקר התודעה.

במסגרת התכנית ייפתחו הסטודנטים והסטודנטיות את יכולת החשיבה היצירתית והביקורתית שלהם, כאשר הכשרה זאת הולמת את המיומנויות הנדרשות הן באקדמיה והן בתעשייה של המאה ה-21.

* תתאפשר בחירה בין הקורסים השונים, בהתאם להעדפות אישיות ותחומי עניין.