התחומים המפתיעים שכלולים במדעי החיים

התחומים המפתיעים שכלולים במדעי החיים

אם אתם שוקלים ללמוד מדעי החיים אתם עומדים להיכנס לעולם כמעט אין סופי של יידע, יידע מרתק ומרגש וכזה שלא פעם ידהים אתכם. הוא כולל כיוונים שונים בכל מה שקשור לחיים על פני האדמה וליחסי הגומלין בין אותם יצורים חיים ובין עצמם.

נהוג לחשוב שתחום זה מתייחס בעיקר לביולוגיה מה שנחשב לנכון אך גם הביולוגיה עצמה מתחלקת לארבע קבוצות עיקריות – כל מה שנוגע ליצורים החיים ולהיסטוריה שלהם, יחסי הגומלין בין היצורים החיים על פני כדור הארץ, מחקר מבנים בסיסיים של מערכות חיות ופעילות המבנים הללו ברמה של גופים, איברים ורקמות.

אך עולם החיים הוא הרבה מעבר לתתי התחומים שתחתיו ומי שלומד ומעמיק בתחום, מגלה עוד תתי תחומים רבים ומפתיעים. אז הנה כמה מתתי התחומים הללו שכלולים בעולם זה.

אימונולוגיה

תת תחום שקיים במדעי החיים ולא רבים יודעים שהוא חלק מהעולם הזה, למרות שכל מה שנוגע לחיסונים מדובר מאוד בשנים האחרונות. אימונולוגיה היא תורת החיסון שעוסקת במערכת החיסון על היבטיה השונים. לכל אדם יש שתי מערכות חיסוניות, זו שהוא נולד איתה מה שאומר מערכת חיסון מולדת, וזו שנרכשת. אימונולוגיה עוסקת בין השאר בפיתוח של חיסונים, בדיכוי חיסוני ובפתולוגיות שונות, השתלת איברים ואחרים.

מדעי החיים ואסטרוביולוגיה

בעשרות השנים האחרונות, התרחבו המושגים האנושיים בכל מה שנוגע ליקום, לגודל שלו ולאפשרויות החיים שיש בו. יש כיוונים שונים לחקר היקום וכל מה שנמצא מחוץ לכדור הארץ כמו אסטרופיזיקה ותחומים אחרים, ואסטרוביולוגיה היא למעשה חקר קיומן של צורות חיים שונות מחוץ לכדור הארץ בהתאם למציאת תנאים הכרחיים לקיומם של החיים. במחקר זה מנסים לענות על שאלות שונות כמו אילו סביבות יכולות לתמוך בחיים ומה דרוש לקיומם של חיים? מה השכיחות של צורות חיים מורכבות, איך החלו החיים על פני כדור הארץ ואם יימצאו חיים על כוכבי לכת אחרים, מה יהיה הבסיס הביוכימי שלהם?

ביואינפורמטיקה

בשביל לקדם את החיים על פני כדור הארץ (וגם מחוצה לו) יש צורך לבצע ניסויים ביולוגיים שונים. אך כל אלו לא יהיו עם ערך אם הנתונים לא יישמרו, אם לא יהיה ארגון של המידע שמצטבר עם הזמן ואם לא יפותחו כלים לעשות את החישובים הרלוונטיים.

ביואינפורמטיקה הוא תחום שהחל להתפתח בזכות הזמינות של מאגרי מידע ביולוגיים ובזכות פיתוחים שונים והאינטרנט שקיים בעולם בעשרות השנים האחרונות. בתחום זה יש יישום של כלים שונים מתחומי המחשב והמדע כמו סטטיסטיקה ומתמטיקה ושימוש במודלים מתמטיים תוכניות מחשב ואלגוריתמים.

טוקסיקולוגיה

עוד תחום שנוגע למדעי החיים ויכול להפתיע רבים בקשר שלו הוא טוקסיקולוגיה. טוקסיקולוגיה היא מדע שעוסק ברעלים, איך הם נוצרים ואיך הם משפיעים. מה הקשר למדעי החיים? טוקסיקולוגיה עוסקת בהשפעה השלילית של כימיקלים שונים על יצורים חיים. היא שואבת מידע רב מעולם הכימיה והביולוגיה ומנסה להבין מהו האפקט הרעיל של חומרים שונים. המטרות העיקריות של הטוקסיקולוגיה הן אבחון של מידת הרעילות של חומרים שונים וקביעה של המינון שכשעוברים אותו החומר הופך לרעיל (לכל חומר יש רמה בלתי רעילה ורמה רעילה)

פתולוגיה

אם שמעתם פעם את המושג "זה פתולוגי" זה היה מן הסתם בהקשר של מחלה כזו או אחרת. ואכן, פתולוגיה היא ענף ברפואה והיא מתקשרת למדעי החיים, ענף שחוקר את המנגנונים שמפריעים לגוף חי להמשיך את פעולתו התקינה.

הפתולוגיה מטפלת בארבעת המרכיבים של מחלה – מהי הסיבה שבגינה המחלה פרצה (אטיולוגיה) מהם המנגנונים השונים של התפתחות המחלה (פתוגנזה) כל מה שנוגע לשינויים מורפולוגיים שהם למעשה שינויים מבניים של תאים ומהם הביטויים הקליניים של השינויים הללו.

פתולוגיה היא גם מחקר ולימוד בדיעבד של מה גרם לפציעה או למוות. המטרה שלה היא לחפש את דרכי הפצתן של מחלות ולקויות ומקרי מוות, ואיך מונעים אותם ומרפאים אותם.

פלאונטולוגיה

לא מעט לימוד ומחקר מושקע בשנים האחרונות במה שהיה בעבר או נכון יותר לומר, בצורות החיים שהיו כמו גם צמחים מהעבר ומה הם השאירו לנו שנוכל להסיק מהם. פלאונטולוגיה כוללת מספר ענפים ובהם: חקר מאובנים שהמקור שלהם הוא צמחים, חקר מאובנים שהמקור שלהם הוא בעלי חיים, חקר מאובנים מהאבולוציה של האדם וחקר מאובנים שמקורם במיקרואורגניזם.

המחקר הפלאונטולוגי כולל עבודת מעבדה בה מנקים את המאובנים כדי שניתן יהיה לחקור אותם, חפירה וגילוי מאובנים בשדה, שחזור שלדים וחקירת המאובנים על מנת שניתן יהיה ללמוד על החיים שלהם מהם הם באו.

פרמקולוגיה

פרמקולוגיה היא מדע התרופות או במילים אחרות, מדע הרוקחות. היא עוסקת בפיתוח תרופות ובניסוי בתקופות על אנשים חולים רגע לפני שמסתיים הפיתוח שלהן. יש קולטנים שונים בגוף שיכולים להגיב בצורה שונה לאותו החומר, ופרמקולוגיה חוקרת בין השאר את דרכי הפעולה של תרופות שונות בהתאם לסוג הקולטנים עליהם היא צריכה לעבוד.

מדעי החיים הם אם כן תחום נרחב מאוד ומי שילמד אותו יבטיח לעצמו גם אופציות רבות לפיתוח קריירה ועבודה לאחריהם. יש בלימודים הללו עניין רב ויכולת לעשות דברים גדולים בהמשך בכל מה שנוגע למחקר. אם אתם שוקלים מה ללמוד זה יכול להיות כיוון מעולה בשבילכם, לימודים מרתקים ואפשרות ללכת לכיוונים שונים.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
TRUE
CAPTCHA
4066461
GMYT9pYOuU6LbqNf3vctLKgHEzCd95v8V-g9a5Hv48Y
Google no captcha
1
דברו איתי!
form-Qs_0wmJUI1VkP6lP4GZsxAHKwhOR_OkAVa_Glqqqeho
webform_submission_contact_us_paragraph_1896_add_form