לימודים רב תחומיים | השכלה אקדמית רחבה - המכללה האקדמית תל חי | תואר רב תחומי

החוג ללימודים רב תחומיים

B.A בלימודים רב תחומיים
  • החוג ללימודים רב תחומיים

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

החוג ללימודים רב תחומיים

סטודנטיות יקרות, סטודנטים יקרים!

אנחנו חיים בעולם עשיר, דינמי ומגוון, שעובר בשנים האחרונות שינויים מהירים, חלקם מאיימים. עולם כזה מחייב הכשרה של אנשים ונשים עם ידע רחב ומעמיק, שיודעות לחשוב מחוץ לקופסה, שיש להן ולהם ידע היסטורי ותרבותי מורכב, שמאפשר להבין ולנתח תופעות שונות, גלויות וסמויות. זהו עולם שמזמן יצירתיות, בין תחומיות ורק תחומיות, יכולת לשנות  ורגישות לאחרים ולאחרות. 

החוג ללימודים רב תחומיים מספק לכם שלל של הזדמנויות לפתח את הכשורים האלה. במסגרתו תצאו למסע בתחומים שונים במדעי הרוח והחברה ותבקרו במקומות מעבר לגבולות הידועים לכן. זהו מסע שיעניק לכם ולכן ידע מעמיק, משמעותי רב תחומי שלא הכרתם. אנחנו קוראים לכן ולכם להצטרף אלינו ולגלות אפשרויות חדשות של חיים ומחשבה, לגלות את היצירתיות החבויה בכם  ואת יכולות החשיבה שלכן. ידע ויכולות אלה יכינו אתכם לשוק העבודה העכשווי שצמא לאנשים ונשים שיודעים לחשוב אחרת ולייצר פתרונות חדשים ויצירתיים לבעיות שונות ומשונות.

אם אתם שואפים לדעת ולהעמיק;  אם אתן סקרניות ומלאות פליאה;  אם אתם מוקסמים מהעולם; אם אתן רוצות לשפר אותו ואת מקומכן בו, אנחנו כאן כדי לאפשר לכן את כל זה. אצלנו תזכו בעושר שיש לאקדמיה להציע, תוך העמקה במה שמעניין אתכן. יחד אתנו תוכלו לתפור לעצמכם חליפת ידע יחודית שמתאימה רק לכם ולכן.

פרופ' יוחאי עתריה

החוג ללימודים רב תחומיים

למה ללמוד בחוג ללימודים רב תחומיים בתל-חי?

ניתן ללמוד לימודים רב-תחומיים במסלול חד חוגי או דו חוגי.
מסלול חד חוגי בדרך לתואר: מסלול המתאים גם לעובדי מערכת החינוך, השירות הציבורי, כוחות הביטחון וכדומה.
מסלול דו חוגי להעשרה נוספת: מסלול המתאים בעיקר לרוצים להעמיק בתחומים אחרים בנוסף לחוג שנבחר
חינוךפסיכולוגיה, מזרח אסיהשירותי אנושכלכלה וניהול ומדעי המחשב
להתחבר לשטח: חברי הסגל הם חוקרים פעילים ואנשי שטח נלהבים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה. 
ראיה עתידית: תכנית הלימודים מספקת בסיס אקדמי מצוין ללימודי המשך לתואר שני, ללימודי תעודה בכלל ולתעודת הוראה בפרט. 

איך זה עובד ?

אפשרות אחת – מסלול חד חוגי – לומדים הכל בחוג ללימודים רב-תחומיים.

בחטיבה למדעי ההתנהגות ברב-תחומי: משלבים בין פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומגדר.

בחטיבת אדם, מדינה ושינוי חברתי: משלבים בין היסטוריה ולימודי ארץ-ישראל, פוליטיקה, ממשל וניהול ויישוב סכסוכים.

בחטיבת קיימות: משלבים בין לימודי סביבה וחברה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה וקורסים מתחום הניהול והשיווק.

בתכנית פילוסופיה – משלבים לימודי פילוסופיה עם שניים מהנושאים שמפורטים בחטיבות האחרות.

תלמידים מצטיינים יכולים לעבור מהשנה השנייה לתכנית אישית ולהתמקד או להרחיב עוד יותר את הנושאים שמעניינים אותם.

אפשרות שנייה – מסלול דו חוגי – משלבים את החוג ללימודים רב-תחומיים עם חוג אחר.
אפשר לשלב כמעט כל חוג בתל-חי עם לימוד רב-תחומי.

במקרה כזה – חצי מהתואר נלמד בחוג אחד והחצי השני ברב-תחומי:

כלכלה ולימודים רב-תחומיים.
פסיכולוגיה ולימודים רב-תחומיים.
חינוך ולימודים רב-תחומיים.
מזרח-אסיה ולימודים רב-תחומיים.
שירותי-אנוש ולימודים רב-תחומיים.
מדעי המחשב ולימודים רב-תחומיים.
מדעי הסביבה ולימודים רב-תחומיים.

במסגרת השילוב הדו חוגי, בוחרים הסטודטים שני מקבצים (תחומים) מתוך אחת החטיבות בחוג ללימודים רב תחומיים:

שניים מבין המקבצים בחטיבה למדעי ההתנהגות - פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומגדר.

או

שני מקבצים בחטיבת אדם, מדינה ושינוי חברתי: היסטוריה ולימודי ארץ-ישראל, פוליטיקה, ממשל וניהול ויישוב סכסוכים.

או

שני מקבצים בחטיבת קיימות: סביבה וחברה וסוציולוגיה ואנתרופולוגיה.

או

מקבץ פילוסופיה עם כל מקבץ אחר שמופיע בחטיבות האחרות (כאן למעלה).
או 

שילוב החוג ללימודים רב תחומיים עם המכון לאמנויות תל-חי.

תלמידים מצטיינים יכולים לעבור מהשנה השנייה לתכנית אישית ולהתמקד או להרחיב עוד יותר את הנושאים שמעניינים אותם.

לצפיה בתנאי הקבלה

מידע נוסף

אז מה הם בעצם לימודים רב תחומיים, למי הם מיועדים ולמי הם מתאימים?

תואר ראשון רב תחומי מתבקש בעולם שבו אנו חיים, עולם עשיר, דינמי, מגוון ומשתנה, עידן שצפוי להפוך לעוד יותר תוסס, רב-תחומי ובינתחומי, בדור הבא. העולם מחפש צעירות וצעירים שהם גם וגם, שמבינים לא רע בכמה וכמה נושאים, שההשכלה שלהם כוללת כמה וכמה תחומים, שיודעים לחשוב, ללמוד, לחבר בין נושאים, להיות יצירתיים, להתבונן לעומק אבל גם לרוחב ולאורך ובעצם גם לממדים אחרים, להכניס כיווני חשיבה נוספים לדיון, כי ככה פותרים בעיות בעולם משתנה. תואר ראשון רב תחומי הוא הצעד הראשון להפיכתכן/ם לצעירים/ות שכאלה. לימודים רב תחומיים מעניקים העמקה לצד גיוון. בדרך כלל הסטודנט/ית בוחר/ת בשלושה תחומי לימוד בהם הוא מעמיק במסגרת התואר הראשון הרב תחומי. המכללה האקדמית תל-חי מציעה אפשרויות לימוד מגוונות כיוון שתפיסת העולם של החוג המעניק תואר ראשון רב תחומי היא שכל סטודנט/ית אמור/ה לבנות לעצמו את הרכב הלימודים המסקרן אותו/ה.

מה כולל תואר ראשון רב תחומי?

דוגמה אחת היא: החטיבה למדעי ההתנהגות במסגרת הלימודים הרב תחומיים במכללה האקדמית תל-חי, כוללת לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומגדר. בכל אחד מהתחומים האלה מעניק התואר הרב תחומי בסיס רחב ובנוסף נלמדים קורסי בחירה בנושאים נוספים שמרחיבים את האופקים ותורמים להבנה עשירה של עולמנו. דוגמה אחרת: החטיבה לאדם, מדינה ושינוי חברתי, כוללת לימודי היסטוריה וארץ-ישראל, פוליטיקה וממשל וניהול ויישוב סכסוכים. גם כאן מעניקה החטיבה ללומדים/ות בסיס רחב במספר תחומים וגם מאפשרת להם לבחור בקורסים נוספים מתחומים אחרים, כדי לאפשר להם השכלה רחבה וראייה בינתחומית. חטיבה אחרת הנלמדת במסגרת התואר הרב תחומי באקדמית תל-חי, היא חטיבת קיימות, הכוללת לימודי סביבה וחברה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה וגם קורסים בתחום הניהול והשיווק הכלכליים כמו בדוגמאות האחרות, הסטודנטים זוכים כאן למספר עוגנים של ידע  ולא רק אחד, אבל הם גם מפתחים את יכולתם לחבר בין התחומים, לחשוב עליהם בצורה יצירתית ורחבה, כחלק  מהתפיסה של התואר הרב תחומי.

לכל אלה מצטרפת תכנית הפילוסופיה הנלמדת במסגרת התואר הראשון ברב תחומי. אותה אפשר לשלב בכל החטיבות האחרות. מי שעולם המחשבה והחוכמה מרתק אותה, מי שרוצה לשאול שאלות וללמוד כלים כיצד להשיב עליהן בדרך פילוסופית, יכול לחבר את לימודי הפילוסופיה למדעי ההתנהגות, להיסטוריה ופוליטיקה, לסביבה ובעצם לכל שילוב אחר: כי זו התפיסה של לימודים רב תחומיים – כל אחת בונה לעצמה את סל התחומים שלה, כל אחד יוצר עבור עצמו את השילוב המתאים לו. התואר הראשון הרב תחומי משמעו - לא ללמוד עוד ועוד מאותו הדבר שכבר מיצינו, לא להיכנס לתבנית אחת אלא לבנות גם וגם, תחום מרכזי ולצידו תחומים נוספים – והיכולת לחבר ביניהם והכי חשוב – ליצור את השילוב הייחודי שלך, זה שמתאים לך, לדברים שמציתים את הדמיון שלך.

אפשר לשלב לימודים רב תחומיים עם תואר בתחום אחר

רבים מהסטודנטיות והסטודנטים מחפשות ומחפשים דרך לשלב בין תואר ראשון בתחום מוגדר לבין תחומי העשרה נוספים. לכן חשוב לדעת שלצד האפשרות ללמוד תואר ראשון רב תחומי מלא  ('חד חוגי'), המכללה האקדמית תל-חי מציעה שילובים מגוונים במסלול שנקרא 'דו חוגי': לדוגמה, מי שמשלב בין חינוך ללימודים רב-תחומיים זוכה בהעשרה בתחומי דעת מרתקים וגם סולל לעצמו תחום לתעודת ההוראה. מי שמשלבת בין לימודי פסיכולוגיה לתואר רב תחומי, זוכה להיחשף לתחומי ידע נוספים שמעניקים זוויות התבוננות נוספות על התחום הפסיכולוגי. מי שמשלב בין לימודי מזרח אסיה ולימודים רב תחומיים, לומד שפה סינית או יפנית, תרבות וחברה באזור המרתק של מזרח אסיה ובמקביל מקבל כלים בתחומים נוספים שמפתחים את אישיותו ותודעתו. כך גם לגבי מי שמשלב בין שירותי אנוש ורב-תחומי, כלכלה וניהול ורב-תחומי, לימודים במכון לאומנויות בתל-חי ואפילו מדעי הסביבה או מדעי המחשב ורב-תחומי.

איך זה עובד? בוחרים בשני תחומי ידע מתוך החוג ללימודים רב תחומיים ואלה מצטרפים לחוג השני ומעניקים חוויית לימוד ובסיס רחב להתפתחות העתידית שלכם. ללמוד בחוג ללימודים רב-תחומיים, להיות אנשים עשירים וגמישים כמו שהעולם מחפש.

מה עושים אחרי הלימודים בתואר ראשון רב תחומי?

רבות ורבים מבוגרי הלימודים הרב תחומיים משתלבים בהצלחה רבה במגוון של ארגונים וחברות. משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, ארגוני החברה האזרחית (עמותות שעוסקות בתחומים חברתיים, קהילתיים, סביבתיים) ובתי ספר. במרבית המשרות בארץ המעסיקים המחפשים בוגרי תואר ראשון, מחפשים אנשים דעתניים, רחבי אופקים, בעלי יכולת ניסוח, חשיבה, יצירתיות, המכירים את העולם באופן רחב ולאו דווקא בתחום מסוים. בוגרי החוג ללימודים רב תחומיים נמצאים היום בתפקידי ניהול רבים בכל התחומים, רבים מהם המשיכו ללימודי תואר שני ואף לדוקטורט ובלימודי ההמשך, כמקובל, התעמקו באחד מהתחומים שהכירו במסגרת התואר הראשון הרב תחומי.

המכללה האקדמית תל-חי, מכללה המשלבת בין רמה אקדמית גבוהה, יחס אישי לסטודנטים, אווירה סטודנטיאלית תוססת והגליל כחבל ארץ יפה וייחודי – יש מרצות ומרצים מעולים בחוג ללימודים רב תחומיים, כאלה שיש להם תשוקה ממשית לנושאי המחקר וההוראה שלהם, כאלה שמסתכלים לסטודנטים/ות בעיניים, מחויבים להם. הלימודים הם חוויה משמעותית, מלמדת, מהנה ופותחת אפשרויות רבות – בזכות היוקרה הרבה של האקדמית תל-חי ובזכות השם הטוב של הבוגרות והבוגרים שלה.