חינוך והוראת ביולוגיה | המכללה האקדמית תל חי

חינוך והוראת ביולוגיה

חינוך והוראת ביולוגיה
  • חינוך והוראת ביולוגיה

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

חינוך והוראת ביולוגיה

ביולוגיה הוא אחד מתחומי הידע המובילים בקמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך ובהוראה, המהווה בסיס להבנה והשתלבות בהתפתחויות העתידיות בתחומי בריאות ורפואה, ביוטכנולוגיה, חקלאות, איכות הסביבה, מחזור, אנרגיות מתחדשות ועוד.

נושאים משמעותיים אלו הוגדרו כמרכזיים ואיתם תתמודד האנושות במאה הנוכחית.
סטיבן הוקינג האסטרופיזיקאי אמר "המדע הוא לא רק דיסציפלינה של סיבות כי אם גם של רומנטיקה ותשוקה", השאיפה להשגת ידע רב ומעמיק בנושאי החיים והביולוגיה, הכרת התחום ואהבת החקר, הינה היעד של התכנית עבור המתמחים בתחום.

הביולוגיה הינה הבסיס המדעי לכל החי בסביבתנו, האתגר האולטימטיבי של הביולוגיה הוא  הבנתה. הסטודנטים יעמיקו את ידיעתם בתחומי הביולוגיה והפיזיולוגיה כגון תקשורת בין תאית, המוח, גנטיקה, אקולוגיה, קיימות, חיי הצמח וכן בנושאים מדעיים שונים כגון פיזיקה, כימיה ומתמטיקה.

במהלך הלימודים אנו שואפים לייצר מורה בעל ידע רב יותר, אהבה לתחום, שואל שאלות ובעל רצון לחקור ולהבין. להשגת מטרות אלו אנו שמים דגש על חשיבה מחקרית, ביצוע פרויקטים, עבודה במעבדות, הכרות עם טכנולוגיות חדישות, יציאה לסיורים לימודיים, ולימוד במתחם חדשני הקרוי "ביופליה" אשר מותאם ללמידה מחקרית בתחומים מגוונים ולמידה מבוססת פרויקטים. ההכשרה בתכנית להוראת ביולוגיה זו מלווה בחוויה לימודית החושפת את הלומדים לתחומי המדע השונים, מעשירה ומכינה אותם לשליחותם כמורי הביולוגיה לעתיד.

* החל משנת הלימודים תשפ"ג בשנים א-ב התכנית תתקיים בקמפוס מדעים וטכנולוגיה הנמצא בגליל העליון ובשנה ג' בקמפוס חינוך והוראה הנמצא בקצרין.

למה ללמוד חינוך והוראת ביולוגיה בתל-חי?

מטרות:

  • הקניית ערכים המעצבים את תפיסתם של הסטודנטים לגבי חקר מדעי בכל תחומי המחקר הקשורים למדעים וביולוגיה (ביולוגיה, כימיה, פיזיקה ועוד).
  • הקניית אמצעים חדשניים שיסייעו למורה ולתלמידיו לייעל את פעילותם המחקרית הן ברמה התיאורטית והן ברמה המעשית (בתחומי המדעים בכללי ובביולוגיה בפרט).
  • הקניית יידע עדכני אודות המחקר המתפתח בארץ ובעולם (בתחומי המדעים בכללי ובביולוגיה בפרט). 
  • פיתוחו של המורה למדעים וביולוגיה כמורה-חוקר וכמפתח שיטות הוראה מקוריות שיעזרו לעצב את החוקרים של העתיד.

התוכנית לביולוגיה הציבה לה למטרה להכשיר מורים למדעים וביולוגיה, מקצועיים ומיומנים בפריפריה הצפונית של מדינת ישראל. התוכנית שמה דגש על התמקצעות בתחום התמחותו של המורה. כל הסטודנטים למדעים זוכים להכשרה מקצועית מפי מרצים / חוקרים. 

יעדים:

  • מתן כלים למורים לעתיד בהוראת ביולוגיה בבניית תכניות לימוד בבתי הספר.
  • פיתוח מיומנויות ליישום הידע התיאורטי והמעשי הנרכש במהלך הלימודים והטמעתו בבתי הספר.
  • שילוב טכנולוגיות חדישות כחלק מדרכי הוראת הביולוגיה.

איך זה עובד ?

סה"כ: 54 ש"ש בלימודי ביולוגיה.
בנוסף מתקיימים לימודי דיסיפלינה נוספת לבחירת הסטודנט ולימודי קורסי חינוך, יסוד והכשרה מעשית.

הלימודים נחלקים למספר תחומים:

לימודי חינוך הוראה ויסוד: הלימודים כוללים קורסי פסיכולוגיה, קורסים בחינוך מיוחד, קורס בחירה בחינוך, אוריינות אקדמית, מבוא לסטטיסטיקה, שיטות מחקר כמותי/איכותני, אנגלית, לשון , מיומנות אקדמית ממוחשבת, ימי עיון חוגיים, תרבות ומורשת, מנהיגות בחינוך/חינוך לדמוקרטיה, זהירות בדרכים, חשיבה מחשובית, עזרה ראשונה ועוד.

לימודי ביולוגיה:

שנה א': יסודות הביולוגיה, מבוא לאקולוגיה, מבוא לזואולוגיה, פיזיקה ועוד.
שנה ב': אנטמולוגיה – חרקים והסביבה, פיזיולוגיה של בעלי החיים, פיזיולוגיה של הצמח, ביולוגיה של התא ועוד.
שנה ג': פיזיולוגיה של מערכות גוף האדם, מערכת העצבים של גוף האדם, ביוכימיה, קונפליקט אדם וסביבה ועוד.
שנה ד':  שנת סטאז' ובמקביל לומדים הסטודנטים את יתרת הקורסים בדיסציפלינה: סמינריון בביולוגיה, מבוא לאבולוציה, חידושים במדע וביוטכנולוגיה ועוד.

התנסות מעשית  - בשנה שניה והשלישית יתנסה הסטודנט בבית ספר על יסודי. ההתנסות מכוונת להכשרת מורים במגוון דרכי הוראה ייחודיות, חלקן ייחודיות לתחום הביולוגיה, באוריינטציה לתוכנית הלימודים. במסגרת ההתנסות ילמד הסטודנט ויתערה בחיי בית הספר החל משלב תכנון הלימודים, ניהול כיתה, ארגון וייזום אירועים, תקשורת עם הורים, ועוד. ההתנסות תלווה בקורס דידקטיקה.

בוגרי תכנית הוראת ביולוגיה של קמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך ובהוראה משתלבים כמורים בתחומי ביולוגיה, אקולוגיה והסביבה בבתי ספר על יסודיים לכיתות ז'-י', וכן כרכזים חברתיים, כמובילים ערכיים וחברתיים במסגרות החינוך וכמורים בתחום ההוראה הנוסף שבחרו בתכנית הדו-חוגית הנוספת.
 
בוגרי קמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך ובהוראה מבוקשים מאוד במגזר הציבורי, הקהילתי והפרטי, זאת בזכות הכשרה מקצועית וייחודית, הכוללת בתוכה 30% התנסות מעשית- יותר מכל מוסד לימודים אחר להכשרת מורים.
למעלה מ- 90% השמה של בוגרים במגוון רחב של תפקידים במערכות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. 

לימודי חינוך והוראה מכשירים אתכם לא רק לבתי הספר והאפשרויות רחבות בהרבה. תואר בחינוך והוראה מעניקים לכם כלים להוביל תפקידים רבים גם במסגרת חינוך בלתי פורמאלי ובתוך הקהילה, בין אם בעמותות, בתי ספר דמוקרטיים, אנתרופוסופיים, פנימיות, מתנ"סים וחוגים, תפקידי ניהול מובילים של רכזים חברתיים ועוד. 

כמו כן זה יכול להיות גם הצעד הראשון שלכם להשתלב במקצועות הטיפול, הרבה מן הבוגרים במקצועות החינוך שמקבלים כלים והכשרה לעבודה עם אנשים, בין אם בקבוצה או בין אם אחד על אחד, ממשיכים למקצועות טיפוליים נוספים. מקצועות כגון טיפול בעזרת בע"ח, תרפיה באמנויות, תרפיה בתנועה ובמוזיקה ועוד.

לצפיה בתנאי קבלה