חינוך והוראת לשון | המכללה האקדמית תל חי

חינוך והוראת לשון

חינוך והוראת לשון
  • חינוך והוראת לשון

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

חינוך והוראת לשון

בתוכנית להוראת לשון עברית של בקמפוס  לחדשנות בחינוך והוראה, תמצאו כל אשר חפצה נפשכם לדעת על אודות השפה העברית מראשיתה. אך בעיקר תתוודעו לממשק המרתק של השיח עם תחומי החיים השונים. אנו מאמינים שהלשון אינה מתקיימת בחלל ריק, והיחסים שלה עם העולם הם אלה שקובעים את השימוש בה בכל תקופה. מתקופת המקרא, דרך לשון חכמים, ימי הביניים, העברית החדשה ועד לימים אלה - בווטסאפ, באימיילים וברשתות החברתיות.

למה ללמוד חינוך והוראת לשון בתל-חי?

לימוד הלשון העברית לרבדיה והדגשת תיאוריות מודרניות בבלשנות הם אתגר לשוני-שיחי-תרבותי שהחוג ללשון שוקד עליו לאורך ארבע שנות הלימוד בו (שנה רביעית היא שנת סטאז').

מטרות הלימודים בחוג: 

  • להכשיר מורים מעולים ללשון שייתנו מענה לצורך במורים איכותיים ללשון בפריפריה הצפונית של מדינת ישראל ובכלל.
  • לפתח יכולות חשיבה דקדוקיות מחקריות.
  • להבין תהליכים בלשון ולפתח שליטה מלאה בדרכי הוראתם.
  • ליישם  את הזיקה ההדוקה בין השימוש המסוים במבנים דקדוקיים לקסיקאליים לבין תחומי החיים אותם הם משרתים.

חשיפה לימודית דידקטית מובנית ומושכלת לתיאוריות של חקר השיח והרטוריקה ולכלים שהיא נותנת תוך התבוננות במנגנונים הסמנטיים, הסמיוטיים והפרגמטיים תורמת להבנה של הפעילות החברתית-שיחית בתחומי החיים השונים, כמו גם להבנה ולמודעות של מורכבות האינטראקציה האנושית.

יעדים חברתיים-תרבותיים:

  • הבנת חשיבותה של השפה בשמירה על הזהות הלאומית והזיקה לתרבות ולמורשת היהודית. 
  • צמצום תופעת ההידלדלות של השפה ועמידה מודגשת על השימוש בעושרה.
  • תרומה מרכזית של בוגרי החוג לשיח הציבורי במדינת ישראל דרך לימודיהם בתורת השיח והרטוריקה.

איך זה עובד ?

התוכנית להוראת לשון עברית נלמדת לאורך ארבע שנים (שנה רביעית הינה שנת סטאז') בהיקף של  28 ש"ש, במתכונת דו-חוג, במסלול על יסודי או במסלול יסודי. במסלול יסודי ניתן לשלב את הלימודים עם תוכנית יהדות או חינוך מיוחד, ובמסלול על־יסודי ניתן לשלב עם תוכנית חינוך מיוחד, לימודי ארץ ישראל ויהדות.

לימודי חינוך הוראה ויסוד: 

הלימודים כוללים קורסי פסיכולוגיה, קורסים בחינוך מיוחד, קורס בחירה בחינוך, אוריינות אקדמית, מבוא לסטטיסטיקה, שיטות מחקר כמותי/איכותני, אנגלית, לשון, מיומנות אקדמית ממוחשבת, ימי עיון חוגיים, תרבות ומורשת, מנהיגות בחינוך/חינוך לדמוקרטיה, זהירות בדרכים, חשיבה מחשובית, עזרה ראשונה ועוד.

לימודי דיסציפלינה:

הקורסים המוצעים במסגרת התוכנית מורכבים מקורסים תיאורטיים המעניקים תשתית ידע רחבה במגוון נושאים מכל תחומי הדעת של הבלשנות. 
תחומים אלה כוללים סוגי עיון ולימוד בעברית לתקופותיה: לשון המקרא, לשון חז"ל, לשון ימי הביניים והעברית החדשה, ואלה יילמדו במסגרת ענפי המחקר השונים: הגה וצורות, תחביר, סמנטיקה וחקר השיח תוך שימת דגש במיוחד על לימודי השיח והרטוריקה כמחקר אינטרדיסציפלינרי, הנושק לתחומים רבים ומגוונים ובעיקר עומד על הזיקה ההדדית בין השימוש בלשון ובין התנאים והנסיבות המייצרים אותו. בחוג ללשון אנו מקיימים 9 קורסים העוסקים בחקר השיח, ברטוריקה ובפרגמטיקה ובכך ייחודו של החוג.
 
הלימודים בנויים במבנה הדרגתי שמתחיל בקורסי חובה במקצועות הבסיס, כמו: יסודות התחביר, תורת הניקוד ומבוא לרטוריקה בשנה א', ובהמשך קורסי חובה ובחירה על פני שנה ב' ושנה ג' ללימודים.
לימודי החינוך וההוראה משולבים בתוכנית וכוללים גם דידקטיקה של הוראת הלשון והתנסות בבתי הספר תוך התאם מלא לתוכנית הלשון של משרד החינוך. 

כבוגרי התוכנית להוראת לשון עברית תהיו זכאים לשתי תעודות:

◄ תואר ראשון בחינוך  (B.Ed)
◄ תעודת הוראה ללשון עברית 

לצפיה בתנאי קבלה

מידע נוסף

בוגרים ובוגרות:

כבוגרי התכנית להוראת לשון עברית של קמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך והוראה, תוכלו להשתלב בבתי ספר פרטיים וציבוריים או לעבוד באופן עצמאי ולהכין תלמידים לקראת מבחנים ובגרויות. תוכלו גם להמשיך לקראת תואר שני בחינוך לשוני בחברה רב-תרבותית באוניברסיטאות ובמכללות המוכרות בארץ.

בוגרי התכנית שלנו מבוקשים מאוד במגזר הציבורי, הקהילתי והפרטי, זאת בזכות הכשרה מקצועית וייחודית, הכוללת בתוכה 30% התנסות מעשית - יותר מכל מוסד לימודים אחר להכשרת מורים. קמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך ובהוראה מתהדר ב 90% השמה של בוגריה במגוון רחב של תפקידים במערכות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי.

לימודי חינוך והוראה מכשירים אתכם לא רק לבתי הספר והגנים, אלא האפשרויות רחבות בהרבה. תואר בחינוך ותעודת הוראה מעניקים לכם כלים להוביל תפקידים רבים גם במסגרת חינוך בלתי פורמאלי ובתוך הקהילה, בין אם בעמותות, בתי ספר דמוקרטיים, אנתרופוסופיים, פנימיות, מתנ"סים וחוגים, תפקידי ניהול מובילים של רכזים חברתיים ועוד. כמו כן זה יכול להיות גם הצעד הראשון שלכם להשתלב במקצועות הטיפול. הרבה מן הבוגרים במקצועות החינוך שמקבלים כלים והכשרה לעבודה עם אנשים, בין אם בקבוצה או בין אם אחד על אחד, ממשיכים למקצועות טיפוליים נוספים. מקצועות כגון טיפול בעזרת בע"ח, תרפיה באמנויות, תרפיה בתנועה ובמוזיקה ועוד.