חינוך והוראת מדעים | המכללה האקדמית תל חי

חינוך והוראת מדעים

חינוך והוראת מדעים
  • חינוך והוראת מדעים

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

חינוך והוראת מדעים

התכנית למדעים שמה דגש על לימודי סביבה, אקולוגיה וביולוגיה, החשיבה המחקרית והרחבת האופקים בנושאי הביולוגיה, הפיזיקה, הסביבה, הכימיה, כדור הארץ והחלל. החוג מכשיר את המורים למדעי הטבע בבתי הספר היסודיים.
החינוך המדעי הינו יסוד חשוב בפיתוח ושגשוג של כל חברה.
אוסקר ויילד הסופר בן המאה ה 19- אמר "ההצלחה היא מדע, כאשר התנאים קיימים התוצאות יגיעו".
 

בכדי לספק את התנאים להשגת התוצאות המרביות מהלומדים בתכנית להוראת מדעים, אנו מספקים צוות מדעי מקצועי, מתחם חדשני הנקרא "ביופיליה" אשר מוביל חדשנות לימודית בתחום המדעים, מעבדות חדשניות, סיורים מדעיים וחשיבה חוקרת. הלימודים בתכנית כוללים את מדעי הטבע והסביבה, חינוך ביולוגי מלווה בחינוך אקולוגי תוך הצגת בעיות ופתרונות אפשריים לקונפליקטים אקטואליים בישראל. בנוסף קורסי התכנית מלווים בהתנסות בסיסית ובמחקר. אנו מאמינים כי יצירת מודעות סביבתית והקניית ידע רחב בנושא, הן משימות ערכיות וחינוכיות מן המעלה הראשונה וכי הוראת המדעים ופיתוח חשיבה מדעית הינן אבני דרך מרכזיות בתהליך.

למה ללמוד חינוך והוראת מדעים בתל-חי?

מטרות:

  • הקניית ערכים המעצבים את תפיסתם של הסטודנטים לגבי חקר מדעי בכל תחומי המחקר הקשורים למדעים (ביולוגיה, כימיה, פיזיקה ועוד).
  • הקניית אמצעים חדשניים שיסייעו למורה ולתלמידיו לייעל את פעילותם המחקרית הן ברמה התיאורטית והן ברמה המעשית (בתחומי המדעים בכללי ובביולוגיה בפרט).
  • הקניית ידע עדכני אודות המחקר המתפתח בארץ ובעולם (בתחומי המדעים בכללי ובביולוגיה בפרט). 
  • פיתוחו של המורה למדעים  כמורה-חוקר וכמפתח  שיטות הוראה מקוריות שיעזרו לעצב את החוקרים של העתיד.

 התוכנית למדעים הציבה לה למטרה להכשיר מורים למדעים, מקצועיים ומיומנים בפריפריה הצפונית של מדינת ישראל. התוכנית שמה דגש על התמקצעות בתחום התמחותו של המורה. כל הסטודנטים למדעים זוכים להכשרה מקצועית מפי מרצים / חוקרים. 

יעדים:

  • מתן כלים למורים לעתיד בהוראת המדעים  בבניית תכניות לימוד בבתי הספר.
  • פיתוח מיומנויות ליישום הידע התיאורטי והמעשי הנרכש במהלך הלימודים והטמעתו בבתי הספר.
  • שילוב טכנולוגיות חדישות כחלק מדרכי הוראת המדעים.

איך זה עובד ?

סה"כ: 26 ש"ש בלימודי מדעים.
בנוסף מתקיימים לימודי דיסיפלינה נוספת לבחירת הסטודנט ולימודי קורסי חינוך, יסוד והכשרה מעשית.

 הלימודים נחלקים למספר תחומים:

לימודי חינוך הוראה ויסוד: הלימודים כוללים קורסי פסיכולוגיה, קורסים בחינוך מיוחד, קורס בחירה בחינוך, אוריינות אקדמית, מבוא לסטטיסטיקה, שיטות מחקר כמותי/איכותני, אנגלית, לשון , מיומנות אקדמית ממוחשבת, ימי עיון חוגיים, תרבות ומורשת, מנהיגות בחינוך/חינוך לדמוקרטיה, זהירות בדרכים, חשיבה מחשובית, עזרה ראשונה ועוד.

לימודי מדעים:

בשנה ראשונה לומדים הסטודנטים קורסי מדעים כגון: מבוא לזואולוגיה, מבוא לבוטניקה, מבוא לאקולוגיה, יסודות הביולוגיה, סיורים סביבתיים, פיזיקה – מכניקה , חשמל , מתמטיקה , כימיה כללית / אנליטית
בשנה שנייה: אנטומולוגיה - חרקים וסביבה, פיזיולוגיה של בעלי חיים ושל הצומח , סביבה וקיימות, ביולוגיה של התא , מבוא לגנטיקה , פיזיקה - אופטיקה וגלים , סטטיסטיקה כמותית , כימיה אורגנית
שנה שלישית: פיזיולוגיה של מערכות גוף האדם, מערכת העצבים של גוף האדם, תקשורת בין תאית, ביוכימיה, מבוא לביולוגיה מולקולרית, מיקרוביולוגיה , קונפליקט אדם סביבה
התנסות מעשית  - בשנה שניה והשלישית  יתנסה הסטודנט בבית ספר יסודי. ההתנסות מכוונת להכשרת מורים במגוון דרכי הוראה ייחודיות, חלקן ייחודיות לתחום המדעים, באוריינטציה לתוכנית הלימודים. במסגרת ההתנסות ילמד הסטודנט ויתערה בחיי בית הספר החל משלב תכנון הלימודים, ניהול כיתה, ארגון וייזום אירועים, תקשורת עם הורים, ועוד. ההתנסות תלווה בקורס דידקטיקה.

שנה רביעית: שנת סטאז' ובמקביל לומדים הסטודנטים את יתרת הקורסים בדיסציפלינה : מבוא לאבולוציה, מגוון המינים, סמינריון במדעים, חידושים במדע וביוטכנולוגיה, מיקרוביום

**רשימת הקורסים מופיעה בהרחבה במתווה הלימודים.

לצפיה בתנאי קבלה

מידע נוסף

בוגרי תכנית הוראת מדעים של קמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך ובהוראה משתלבים כמורים בתחומי מדעים, טבע והסביבה בבתי ספר יסודיים לכיתות א'-ו', וכן כרכזים חברתיים, כמובילים ערכיים וחברתיים במסגרות החינוך וכמורים בתחום ההוראה הנוסף שבחרו בתכנית הדו-חוגית הנוספת.

בוגרנו מבוקשים מאוד במגזר הציבורי, הקהילתי והפרטי, זאת בזכות הכשרה מקצועית וייחודית, הכוללת בתוכה 30% התנסות מעשית - יותר מכל מוסד לימודים אחר להכשרת מורים. קמפוס תל-חי לחדשנות בחינוך ובהוראה מתהדר בלמעלה מ- 90% השמה של בוגריה במגוון רחב של תפקידים במערכות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי.

לימודי חינוך והוראה מכשירים אתכם לא רק לבתי הספר והאפשרויות רחבות בהרבה. תואר בחינוך והוראה מעניקים לכם כלים להוביל תפקידים רבים גם במסגרת חינוך בלתי פורמאלי ובתוך הקהילה, בין אם בעמותות, בתי ספר דמוקרטיים, אנתרופוסופיים, פנימיות, מתנ"סים וחוגים, תפקידי ניהול מובילים של רכזים חברתיים ועוד.  כמו כן זה יכול להיות גם הצעד הראשון שלכם להשתלב במקצועות הטיפול, הרבה מן הבוגרים במקצועות החינוך שמקבלים כלים והכשרה לעבודה עם אנשים, בין אם בקבוצה או בין אם אחד על אחד, ממשיכים למקצועות טיפוליים נוספים.
מקצועות כגון טיפול בעזרת בע"ח, תרפיה באמנויות, תרפיה בתנועה ובמוזיקה ועוד.