כלכלה וניהול | לימודי כלכלה וניהול לתואר ראשון - המכללה האקדמית תל חי

לימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול

B.A בכלכלה וניהול
 • לימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

לימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול

לימודי כלכלה וניהול הינם תחומים שהביקוש להם בשוק העבודה נמשך ויימשך. תמיד ישנו צורך בכלכלנים ובאנשי ייעול ובתנאי שהוכשרו כהלכה. אולם לימודי כלכלה וניהול הם גם נושאים בחובם פאן אשר ממלא את הלומד בסיפוק אישי. תלמידים אשר סיימו תואר ראשון הם אזרחים מודעים יותר ומבינים כיצד המשק בכללותו והפירמות בו מתנהלות. כך שהלימודים מאפשרים גם הבנה מעמיקה וגשר ללימודי המשך גם בתחומים משיקים.

אנחנו בתל-חי מבינים את הצורך בהשלמה של שני יעדים אלו (סיפוק אישי והכנה מקצועית לשוק העבודה) וכך גם בנויה תכנית הלימודים שלנו. הם מקנים ידע ומיומנות בתחומים אשר בהם תעסקו בעתיד.

למעשה ניתן לחשוב על התכנית כתכנית דו-חוגית. כלכלה וניהול מקבלים אצלנו אותה דרגת חשיבות. לא קיימים הרבה מוסדות בישראל אשר ניתן ללמוד תכנית מובנית בכלכלה וניהול. הלימודים במכללה האקדמית תל-חי מבטיחים לכם לימוד בכיתות קטנות יותר מאשר באוניברסיטאות ויחס אישי יותר מהמרצים והמתרגלים.

התכנית בכלכלה כוללת קורסי יסוד ולימודי מתמטיקה וסטטיסטיקה אשר יאפשרו לכם להמשיך בלימודי קורסי הליבה בשנה ב' ולאחר מכן בקורסי הרחבה במגוון תחומי ידי בשנה ג'. התכנית בניהול מקנה לתלמידים הבנה בסיסית וכלי יישום מעשיים בתחומי החשבונאות והתמחיר, ניהול פיננסי ומימון, ניהול השיווק וניהול הייצור.

בכל התחומים הללו מתקיים שילוב של ההיבט הכלכלי, הניהולי וכל אלו תוך שימוש בגישה תיאורטית ומעשית גם יחד.

תוכלו לקרוא בהמשך על מבנה הלימודים, אפשרויות שונות להשלים את התואר וכמו כן על ארבעת מוקדי ההתמחות שאנחנו מציעים בחוג: מנהל עסקים, שוק ההון, שמאות מקרקעין ותיאוריה כלכלית.

בנוסף לארבעת המוקדים .חשוב להדגיש שיש עוד כמה אפשרויות לימוד בחוג:

 • מסלול חדש (החל מתשפ"א) בשילוב המכון לאמנויות - המסלול משלב לימודים בחוג לכלכלה וניהול עם לימודים במכון לאמנויות תל-חי, במחלקה לאמנות פלסטית או במחלקה לצורפות. בוגרי המסלול יהיו זכאים לתואר ראשון בכלכלה וניהול ולתעודת בוגר המכון לאמנויות - מדריך לאמנות בקהילה.
 • מסלול קיים בניהול מערכות מידע – המסלול משלב לימודי כלכלה וניהול בהיקף של 60% ביחד עם לימודי ניהול ערכות מידע (40%). מסלול זה מאפשר לבוגריו רקע מתאים לתעסוקה בתחום שמשלב ניהול מערכות נתונים ומידע ביחד עם ניהול כלכלי של ארגונים ופירמות. המסלול מלמד גם קורסים ייעודיים וגם קורסים אשר ניתנים במסגרת החוג למדעי המחשב.
 • מסלול מותאם לאנשים עובדים – מסלול זה מתקיים בימי חמישי ושישי בלבד ונמשך לאורך 11 סמסטרים אשר כוללים גם לימודים בקיץ. במסגרת מסלול זה אפשר להתמחות רק באחת מבין שתי התמחויות: שמאות מקרקעין או לימודי שוק ההון.
 • צוערים לשלטון המקומי – מסלול זה הוא מסלול שמשלב בין לימודי כלכלה וניהול לבין לימודים שממוקדים במערכת השלטון המקומי. התכנית מעניקה שכ"ל מלא ותעסוקה עתידית למשך 4 שנים לאחר סיום התואר. הקבלה לתכנית נעשית על ידי רישום נפרד וניתן לקבל פרטים נוספים במוקד הרישום של תל-חי.
 • לימודים לתואר דו-חוגי: ניתן לשלב לימודי כלכלה וניהול לתואר דן-חוגי עם מגוון חוגים במכללה. בפקולטה למדעי החברה והרוח עם כל חוג פרט לעבודה סוציאלית ובפקולטה למדעים וטכנולוגיה עם מדעי המחשב או מדעי הסביבה.

***בגלריה מטה מופיעות תמונות לאוירה בלבד.

למה ללמוד לימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול בתל-חי?

 • תכנית לימודים ברמה אקדמית גבוהה עם מרצים מהשורה הראשונה.
 • הקורסים משלבים גישה תיאורטית ומעשית בהיבט הכלכלי ובהיבט הניהולי.  
 • חברי הסגל הינם חוקרים פעילים ואנשי שטח נלהבים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה.
 • אפשרות לקבל ניסיון עבודה מעשי במסגרת פרקטיקום במהלך שנת הלימודים השלישית.
 • אפשרות להתמחות בתחומים ספציפיים כגון ניהול מערכות מידע, התמחות שוק ההון, התמחות שמאות מקרקעין, התמחות בתיאוריה כלכלית והתמחות בניהול.
 • אפשרות לקשרי לימודים עם תכניות בינלאומיות באוניברסיטאות בחו"ל.
 • שיטת הוראה ייחודית המשלבת הוראה חזותית עם תרגול מעשי במעבדות מחשב ובסדנאות .
 • הלימודים כוללים הכנה לבחינות של הרשות לניירות ערך לצורך קבלת רישיון של יועץ השקעות ומנהל תיקים.
 • היא מאפשרת התמחות בשמאות מקרקעין ופטור מרוב הבחינות של המועצה.
 • ניתן להשתלב בתוכנית היוקרתית צוערים לשלטון המקומי.
 • ניתן ללמוד כלכלה וניהול במסלול חד חוגי או דו חוגי.
 • אפשרות ללמוד במסלול לאנשים עובדים בו הלימודים מרוכזים ביומיים בשבוע במשך 10-11 סמסטרים (כולל סמסטר קיץ)

אפשרות למלגת עידוד בסך 5,000 ש"ח לשנה א' בלבד לבעלי פסיכומטרי 630 ומעלה*.
* בכפוף לתנאים, מס' המלגות מוגבל כל הקודם זוכה!

הבוגרים שלנו:

 • הבוגרים שלנו הם בעלי ידע עדכני ומתקדם בכלכלה וניהול, בעלי חשיבה יצירתית וביקורתית ובעלי יכולת התמודדות בעולם העסקי הדינאמי של המאה ה 21 עם רקע תיאורטי עמוק ויכולת יישום הידע באופן מעשי באירועים מורכבים של ארגונים בעולם העסקי והציבורי.
 • בין הבוגרים שלנו יש העוסקים בתחום הבנקאות ומוסדות פיננסיים, בבתי השקעות כיועצי השקעות, ברוקרים בבורסה, מנהלי תיקי השקעות, בחברות מסחריות- באגף הכספים, במכירות, ברכש ולוגיסטיקה, תקציבאים ותמחירנים במשרדים ממשלתיים בסקטור הפרטי והעסקי, כלכלנים ומנהלים בסקטור הציבורי, עצמאים/ יזמים, מנהלי נדל"ן.

איך זה עובד ?

הלימודים האקדמיים נמשכים שלוש שנים. להשלמת התואר במסלול החד חוגי נדרשות 120 נקודות זכות.

שנה א - קורסי חובה במקצועות הבסיס, כגון: מתמטיקה ,סטטיסטיקה, מבוא לכלכלה א' וב' ועוד.
שנה ב - קורסים מתקדמים במקצועות הליבה: כלכלה וניהול-מיקרו ומקרו כלכלה, מימון ועוד. 
שנה ג - לימודים מעשיים ומעמיקים בכלכלה וניהול: דפוסי התנהגות של משק לאומי ודפוסי התנהגות של משק לאומי במגזר בינלאומי, ניהול פיננסי ומימון, ניירות ערך, שוק ההון, אסטרטגיה עסקית, שיווק ועוד.

בנוסף, בשנה ג' ניתנת האפשרות לבחור באחת או יותר* מההתמחויות הבאות:

 1. התמחות בשמאות מקרקעין
 2. התמחות בשוק ההון
 3. התמחות בתיאוריה כלכלית
 4. * התמחות במנהל עסקים
 5. לימודים כלליים ללא התמחות ספציפית
 6. התמחות בחשבונאות

*ניתן לבחור בהתמחות תיאוריה כלכלית וגם במנהל עסקים.

לצפיה בתנאי הקבלה

מידע נוסף

לימודי כלכלה וניהול מכללה האקדמית תל-חי: תואר בעל יסודות תיאורטיים מוצקים בשילוב היבטים פרקטיים

1. לימודי כלכלה וניהול – שילוב חשוב

תואר בכלכלה וניהול נותן מענה לשני תחומי ידע חשובים ומבוקשים. מחד, ידע תיאורטי ויישומי בכלכלה ומאידך מיומנויות ניהוליות מתקדמות. שילוב זה של לימודי כלכלה וניהול מאפשר השתלבות בשוק העבודה כמנהלים אשר מצוידים בכלים לראייה רחבה ומעמיקה של הסביבה העסקית-ניהולית. היא גם מאפשרת עבודה ככלכלן במגוון מקצועות אשר לכאורה לא דורשים ידע ניהולי אולם יעזרו לכם בעתיד כשתעלו בסולם הדרגות הניהוליות.  

לימודי כלכלה עוסקים בניתוח של הפן המוניטארי בחברה, כולל היבטים של כלכלה ציבורית, עירונית, סביבתית, בינ"ל, בנקאות ועוד. היא גם מאפשרת עבודה בתחומים כגון ניתוח דוחות פיננסיים, ייעוץ בתחומי השקעות וניהול תיקים. לימודי ניהול באים להכשיר את הסטודנטים בטכניקות ניהול מודרניות ומתקדמות. יישום טכניקות אלו חשוב הן בהיבט של ישראל והן בהיבט הבינ"ל.

לימודי ניהול בפני עצמם מתאימים יותר לתואר שני. בכדי להצליח בתכנון שוק התעסוקה העתידי שלכם, רצוי להתחיל מתואר ראשון בתחום אחר כגון, הנדסה, משפטים או תואר במדעי החברה. מבין אלו האחרונים דומה שהשילוב המתאים ביותר הוא בלימודי כלכלה וניהול. חשוב לדעת ראשית כי כלכלה היא תחום מחקר במדעי החברה, לכאורה אין צורך ללמוד מקצועות בתחום הניהול בכדי להיות כלכלן טוב. כלכלן עוסק לרוב בגורמים ובתהליכים המשפיעים על ייצור וצריכה של מוצרים ושירותים. הניתוח נעשה ברמה המיקרו-כלכלית (משקי בית או פירמות בודדות) או לחילופין ברמה המאקרו-כלכלית (ענפים שלמים או המשק בכללותו). כלכלן מתעסק בדרך כלל במדיניות תמחור של מוצרים, כיצד מייצבים את המשק על ידי שימוש בניתוח של שערי חליפין? ניתוח עלות-תועלת של פיתוח תחבורתי ועוד. אין צורך בידע ניהולי בכדי לענות על שאלות כגון אלה.

כיום כמעט כל ארגון עסקי או ציבורי נזקק לכלכלנים אשר ינטרו ויכוונו את הפעילות העסקית שלו. גם בסקטור הציבורי אין משרד ממשלתי או גוף סמך שלא זקוק לכלכלנים אשר יבצעו עבודות של ניתוחים כלכליים שונים. ישנם לא מעט כלכלנים אשר עובדים בחברות לייעוץ כלכלי אשר מספקות את אותם שירותים לפירמות עסקיות וציבוריות.

תואר ראשון בכלכלה וניהול יעניק לכם יתרון יחסי. בו בזמן שההיבט הכלכלי יכוסה בהיבט הליבתי שלו, תוכלו בנוסף ללמוד גם עולמות תוכן חדשים בתחום הניהולי. זה יאפשר לכם התמחות בתחומי עיסוק נוספים. עם תואר בכלכלה וניהול תוכלו להתקדם בכל ארגון שבו תעבדו או לחילופין לבחור לעבוד כעצמאים בעלי עסק משלכם. לימודי החלק הניהולי נועדו להכשיר מנהלים אשר עומדים בראש כוח משימה כלשהו, קטן או גדול. זה יכול להיות מחלקה בארגון וזה יכול להיות בראש הארגון כולו. נושא הניהול חשוב במיוחד להנעה של עובדים, פיקוח ובקרה על הפעילויות השונות ותכנון קצר וארוך טווח. הוא חשוב גם לצורך מו"מ עסקי והשלכות של שירות לקוחות או תחרות מול פירמות דומות בענף.

2. למה ללמוד כלכלה וניהול באקדמית תל-חי?

המכללה האקדמית תל-חי פועלת בלב הגליל העליון, מקום של צמיחה ופיתוח שמקבל תקציבים ותמיכה ציבורית הולכת וגדלה בשנים האחרונות. זהו מקום שמזמין אתכם, צעירות וצעירים לממש את הידע  ולמנף אותו בעסקים ופעילות קהילתית משגשגת. זהו המקום שקורא לכם, צעירים ובעלי מוטיבציה לחדש וליזום, להיות בעלי השפעה ולעצב את הכלכלה ואת החברה שאנחנו חיים בתוכה. הקרבה למרכז הפועם של הגליל יפגיש אתכם עם אנשי מפתח באקדמיה ובעסקים, המאפשרים לסטודנטים שלנו לראות מקרוב את החסרים ולהיות הראשונים לספק פתרון ושינוי.

לימודי כלכלה וניהול במכללה האקדמית תל-חי הם לימודים אשר לוקחים במלוא הרצינות את הנושאים החשובים אשר פורטו בתחילת המאמר. הם יסייעו לכם להשתלב בעולם העסקים ובכל ענף כלכלי, יקנו לכם את הידע הנדרש לניהול מערכות ציבוריות באופן יעיל, וגם לניהול משק בית ומשפחה בצורה יעילה יותר. תלמדו איך לבחור בין הזדמנויות ואיך לנהל את ההכנסות, להקטין הוצאות ולבצע השקעות מניבות.

השילוב בין שני התחומים הללו בלימודי כלכלה וניהול, מקנה לסטודנטים ארגז כלים נרחב המאפשר להם להשתלב בתפקידים ניהוליים וכלכליים כאחד כגון כלכלנים במוסדות פרטיים וציבוריים, מנהלי כספים, יועצי השקעות ויועצים פנסיוניים, מנהלי תיקי השקעות[1], משווקים, יזמים ועוד.

דבר חשוב אשר מאפיין את הלימודים במכללה האקדמית תל-חי הוא אווירת לימודים. אווירת הלימודים באקדמית תל-חי, אשר ממוקמת בגליל העליון, נעימה ותומכת מבחינה אקדמית וחברתית וטבולה בסביבה ירוקה. על זאת יעידו אלפי הסטודנטים אשר למדו אצלנו החל ממחצית שנות ה 90 של המאה הקודמת.  

אווירת הלימודים קשורה גם לסגל החוג בלימודי כלכלה וניהול. הוא כאן לרשותכם כדי לספק לימודים באווירה אישית ואיכותית, בקבוצות לימוד קטנות וקורסים ייחודיים. חברי הסגל כאן בכדי לפתוח בפניכם הזדמנויות להשתלבות בשוק העבודה, בכל סקטור ועל פי העניין. הם התקבצו כאן אחרי שהתמחו בתחומי כלכלה וניהול בארץ ובעולם (מימון, שווק, מסחר, ארגון תעשייתי, מאקרו כלכלה, וסביבה), הם זמינים לקדם אתכם ולהביא להצלחתכם.

3. החוג לכלכלה וניהול – מי אנחנו?

לימודי כלכלה וניהול מעניק לבוגריו תואר ראשון .B.A  אשר מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה ושווה ערך לתואר הניתן על ידי האוניברסיטאות[2]. התיאוריות הנלמדות במהלך השיעורים, מיושמות דרך דיונים בכיתה על מצב חברות כלכליות בארץ ובעולם, בסימולציות ואף בעבודות הגמר והמחקר.

התואר משלב הן את תחום הכלכלה, המכיל קורסים מתמטיים, אנליטיים וקורסים בתחום שוק ההון והמימון, ניתוחי עלות-תועלת, כלכלה עירונית, מסחר בינ"ל ועוד. הוא גם כולל כמובן את תחום הניהול אשר מכיל קורסים רבים בתחומי היזמות, השיווק, הניהול, ועוד.

כפי שצוין לעיל, לימודי הניהול נועדו להכשיר את הסטודנטים לתפקידי ניהול ושיווק במגזר הפרטי או הציבורי או להיות יזמים ולפתוח עסק משלהם. במסגרת זאת ניתן למצוא אצלנו מגוון קורסים בניהול, יזמות ושיווק, התנהגות ארגונית, ניהול צוותים, חקר שווקים, משחק מנהלים, התנהגות צרכנים, הגבלים עסקיים, וסמינרים שונים בתחומים אלו.

לימודי כלכלה וניהול אצלנו מורכבים מכמה מסלולי לימוד שחשוב שתכירו לפני שאתם בוחרים באחד מהם.

חד חוגי או דו-חוגי? ראשית ניתן ללמוד כלכלה וניהול במסגרת לימודים חד-חוגיים או דו-חוגיים. לימודים דו-חוגיים עדיין שומרים על האיזון בין כלכלה וניהול אולם מאפשרים גישה לתחום ידע נוסף אשר נלמד במכללה. זה יכול להיות תואר משולב עם פסיכולוגיה, לימודי מזרח אסיה, שירותי אנוש, חינוך, מדעי המחשב ועוד. חשוב לציין שלימודים דו-חוגיים עדיין מאפשרים לסטודנטים להמשיך ללימודים לתואר מתקדם בכלכלה או ניהול. יחד עם זאת הלימודים מכסים רק את תחומי הליבה ללא אפשרות לבחור בהתמחות כלשהיא.

מסלול רגיל או מסלול מותאם לאנשים עובדים? ניתן לקבל תואר ראשון בכלכלה וניהול במסלול מקביל אשר מתקיים אצלנו, מסלול אשר מותאם לאנשים עובדים. הלימודים במסלול זה המתקיימים בימי חמישי ושישי. הם נמשכים לאורך 11 סמסטרים כולל סמסטר קיץ.

ניהול מערכות מידע: סטודנטים אשר מעוניינים בכך יכולים להתמחות בלימודי מערכות מידע. ההתמחות היא בהיקף של כ 40% מהתואר. היא ניתנת רק במסגרת הלימודים במסלול הרגיל. במסגרת שעות ההתמחות ניתנים קורסים ייעודיים כמו גם קורסים בשיתוף החוג למדעי המחשב.

המכון לאמנויות: אנחנו מאפשרים לתלמידים אשר מגיעים אלינו לבחור בשילוב של לימודי כלכלה ביחד עם לימודים במכון לאמנויות אצלנו. אורך המסלול הוא 4 שנים בהתאם למה שנדרש מסטודנטים אשר לומדים רק במכון לאמנויות אולם בסוף התהליך ניתן לקבל גם תואר ראשון בכלכלה וניהול. הלימודים בתחום הכלכלה וניהול הם 75% ממה שנדרש לתלמידים במסלול רגיל.

מוקדי התמחות בשנה ג': תלמידים במסלול החד חוגי הרגיל יכולים לבחור באחת או שתיים מארבעת ההתמחויות הבאות בשנה ג'. (1) מנהל עסקים, (2) שוק ההון, (3) שמאות מקרקעין, (4) תיאוריה כלכלית[3]. ניתן גם לא להתמחות כלל וללמוד קורסים משולבים מארבעת התחומים. תלמידי המסלול לאנשים עובדים מחויבים לבחור באחת משתי ההתמחויות 2 או 3.

 

[1]  ברשותנו חדר עסקאות אשר משמש את הסטודנטים ללימוד ומסחר סימולטיבי בבורסות העולם.

[2]  לאחרונה אף אושר לנו לפתוח תכנית לתואר שני בניהול וכלכלה בשיתוף עם האקדמית גליל מערבי.

[3]  ניתן לבחור בהתמחויות 1 ו-4 ביחד.