הגורמים להתחממות הגלובלית | המכללה האקדמית תל חי

הגורמים להתחממות הגלובלית

הגורמים להתחממות הגלובלית

מכון המחקר מיגל והמכללה האקדמית תל-חי מזמינים לפאנל מרתק עם מומחים בינלאומיים בנושא שינויי אקלים.

פאנל בנושא "שינויי אקלים גלובליים", יערך במכללה האקדמית תל-חי בשיתוף עם מכון המחקר מיגל  ביוזמתם של פרופ' גיורא ריטבו וד"ר אסף חן, חוקרים במיגל, מכון למחקר מדעי בגליל, ומרצים בחוג למדעי הסביבה במכללה האקדמית תל-חי. בפאנל ייקחו חלק שני מומחים בינלאומיים, העוסקים בהתחממות הגלובלית: פרופ' פנחס אלפרט מהחוג לגיאופיזיקה, בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ על שם פורטר, בפקולטה למדעים מדויקים באוניברסיטת תל אביב ופרופ' ניר שביב ממכון רקח לפיזיקה, הפקולטה למדעים, באוניברסיטה העברית בירושלים.

פרופ' אלפרט ופרופ' שביב הינם מומחים בעלי שם עולמי, בתחום מדעי האקלים והאטמוספירה ומחזיקים דעות שונות, בנוגע לגורמים האחראיים לשינוי אקלים גלובליים, אותם אנו חווים ברחבי הגלובוס בעשורים האחרונים, העלולים להשפיע על כולנו, והמהווים מוקד לדיונים נרחבים בקהילייה המדעית והאזרחית. במהלך הדיון, יציג כל אחד מהמומחים  את תפיסת עולמו בנושא ההתחממות הגלובלית ולאחר מכן ייערך דיון פתוח עם שני המומחים בהשתתפות הקהל.

בעוד ששני הפרופ' מסכימים כי במאה העשרים חלה עלייה משמעותית בטמפרטורה הגלובלית, פרופ' אלפרט סבור כי הסיבה העיקרית לכך מיוחסת להשפעת גזי החממה, הנפלטים כתוצאה מפעילות בני האדם. פרופ' אלפרט גורס כי מזרח הים התיכון צפוי להיות מושפע מאד על-פי התחזיות האקלימיות מן ההתחממות הגלובאלית. לתפיסתו, ישנן מגמות של התפשטות תקופת הקיץ וצמצום עונת החורף והחרפת שכיחותם ועוצמתם של אירועי קיצון חמורים. צפויה הפחתה ניכרת בכמות הגשם, עלייה בהתאדות ובגלי חום ארוכים ועוצמתיים וכן באירועי גשם כבד ובשיטפונות. לעומת זאת פרופ' שביב סבור כי השמש ממלאת תפקיד חשוב בשינויי האקלים, וששינויים בשטף הקרינה הקוסמית המגיעה לכדור הארץ, מסבירים כ66% משינויי הטמפרטורה על פני כדור הארץ. 

לדברי מארגני הפאנל:  "איש מאתנו איננו רוצה לתת לעולם להיהרס. אך רק אם נבין טוב יותר מה קורה, נוכל לבחון באמת ובתמים את ההשלכות ולנסות לחשוב על פתרונות. מכאן שזאת הזדמנות מצוינת לסטודנטים, מרצים, ולקהל הרחב,  לשמוע פרספקטיבות שונות בנושא שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, ולנסות ולהבין טוב יותר את המורכבות של נושא זה. אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בדיון החשוב." הפאנל יתקיים ביום ראשון  ה-12 בדצמבר 2021, בשעה 16:00 באודיטוריום זרנגין, בקמפוס מזרח של המכללה האקדמית תל-חי והוא פתוח לקהל הרחב לפי הנחיות התו הירוק.