"סיפורה של עיר"- הילל תל-חי והסטודנטים מ"תוצרת הארץ" מתעדים את סיפור חייהם של מייסדי העיר קריית שמונה. | המכללה האקדמית תל חי

"סיפורה של עיר"- הילל תל-חי והסטודנטים מ"תוצרת הארץ" מתעדים את סיפור חייהם של מייסדי העיר קריית שמונה.

"סיפורה של עיר"- הילל תל-חי והסטודנטים מ"תוצרת הארץ" מתעדים את סיפור חייהם של מייסדי העיר קריית שמונה.

בימים אלו ממש, קבוצת סטודנטים חרוצה מקהילות הסטודנטים של 'תוצרת הארץ' בקרית שמונה נפגשים בבתים של משפחות מייסדים ומסריטים את סיפורי חייהם המרתקים. הסטודנטים הנם קבוצת משימה בשם "סיפורה של עיר" אשר עבדו על הפרויקט במהלך שנה בשיתוף מרכז הלל במכללה האקדמית תל-חי.

הפרויקט "סיפורה של עיר" נוצר כשיתוף פעולה בין  שני הארגונים. הפרויקט מתעמק בחשיבותו של הזיכרון, כמאפיין מרכזי של העם היהודי ואחד מאבני הבסיס העיקריים לשמירתו של העם במשך אלפיים שנה. במסגרת התכנית, הקבוצה לוקחת חלק במפגשי לימוד קבועים בנושאים אלה ובוחנת את נושא הזיכרון מזוויות רבות.

המשימה של הקבוצה מבוססת על  תהליך היכרות מעמיק ומשמעותי של הסטודנטים והסטודנטיות  מתל-חי, עם דור המייסדים בקריית שמונה ומשפחותיהם, במטרה לעמוד על המתח בין הסיפור האישי לקולקטיבי וחשיפה של הסיפורים לקהל רחב יותר. במהלך הסמסטר האחרון נפגשו הסטודנטים  בקבוצת סיפורה של עיר עם משפחות שונות בעיר תיעדו את סיפורם בכתב, אספו תמונות, שמעו, הקשיבו ולמדו  על האנשים הראשונים שהגיעו למקום בו הם חיים היום.

קטע קצר מסיפורה של תושבת העיר, דוניס אשר נפגשה עם הסטודנטים יובל ומעין במהלך השנה הנוכחית:  כחלק ממסלול העלייה לארץ של דוניס ומשפחתה ממרוקו, הגיעה המשפחה לעיר סאוטה. שם נאלצו להתחבא ביקב מפני תושבי המקום. לאחר שלושה ימים במחבוא הגיעו נציגים של הסוכנות היהודית והבריחו אותם בסירה קטנה  אל אי קטן בים התיכון. דוניס, אמא לילדה קטנה ובהריון מתקדם עלתה לסירה קטנה וצפופה עם עוד 40 אנשים. באי אליו הגיעו חיכו להם המקומיים שהסתירו אותם מספר ימים עד להמשך המסע ארצה ולבסוף לקריית שמונה.

ההתרגשות עכשיו בשיאה, הסטודנטים נמצאים ימים שלמים בבתיהם של המשפחות עם צוות קולנועי מרשים: מורה לקולנוע בתיכון בקריית שמונה וסטודנטים מהחוג לקולנוע בתל חי. לאחר הצילומים יערכו את החומרים לכדי סדרת סרטים תיעודיים קצרים. סרטים אלו יוקרנו בערב של קהילות תוצרת הארץ  ב28 ליוני.

רכזת התכנית בר פרלמן, סטודנטית לחינוך מיוחד מספרת על חווייתה:  " במהלך המפגשים למדנו אודות ההיסטוריה של קריית שמונה, נחשפנו לקשיים, לחוויות ולסיפוריהם האישיים של מייסדי העיר. המפגש האינטימי עם המשפחות היווה מקור עניין עבור הסטודנטים וראיתי כיצד סקרנותם כלפי המקום הולכת וגוברת. הסטודנטים התחברו למשפחות באופן אישי מה שאפשר להם להתחיל להיות סקרנים גם כלפי הסיפור האישי שלהם. התכנית מעודדת חיבור ומפגש בין סטודנטים צעירים לבין דור המייסדים של העיר, מספרת את סיפוריהם האישי ונותנת מקום לנרטיבים  ישראלים מגוונים".

הלל תל חי נוסד בשנת 2007 והוא המרכז הצפוני ביותר של הלל ישראל. הלל ישראל הנו ארגון שמטרתו לחזק את זהותם היהודית של סטודנטים ישראלים ולהעמיק את תחושת שייכותם לעם היהודי וזאת באמצעות חשיפתם והעמקת היכרותם עם המגוון הרחב של קהילות וזהויות יהודיות הקיימות בעולם כיום. הלל ישראל פועל בשמונה מרכזים באוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ והוא המרכז הישראלי של ארגון הלל העולמי אשר פועל בכ-550 קמפוסים ב-15 מדינות שונות והוא מהווה את הבסיס לפעילותו הגלובלית של הארגון העולמי.

קהילות הסטודנטים של תוצרת הארץ מקיימות חיים במסגרת חברתית-קהילתית ושמו לעצמן מטרה להפוך את העיר לאטרקטיבית לצעירים וסטודנטים. הסטודנטים פועלים בעיר  בקבוצות משימתיות על פי צרכים שמופו על ידי הרשויות המקומות ומקדמות עשייה חברתית, תרבותית וקהילתית.