​סיפורה של עיר - תערוכת צילום של תושבי קרית שמונה במכללה האקדמית תל חי

​סיפורה של עיר - תערוכת צילום של תושבי קרית שמונה במכללה האקדמית תל חי

"סיפורה של עיר" הינה תכנית שנתית בה סטודנטים מהמכללה האקדמית תל-חי מתחקים אחר סיפוריהם של תושבי קריית שמונה. התכנית הינה פרי שיתוף פעולה בין "הלל תל-חי" ו"תוצרת הארץ" ומתרכזת בשאלות הקשורות לעיצוב של זיכרון קולקטיבי ובחשיבות של זיכרון משותף כמאפיין מרכזי של קהילה - של העם היהודי.

במהלך שנת הלימודים עברו שמונה סטודנטים מפגשי לימוד בהם בחנו את מושג הזיכרון מזוויות מגוונות וקיבלו כלים לכתיבת סיפור ותיעוד. הסטודנטים זכו להכיר מקרוב ארבע משפחות של מייסדים מקריית שמונה ולהיחשף לסיפורם האישי. תושבי קריית שמונה שלקחו חלק בפרויקט הם: שמחה כהן, יהודה מויאל, יפה מלכה ודבורה נדיב. סטודנטים המשתתפים בתכנית הם: אלה אבוטבול, אודיה סוראני, גיא יוספאן, גל אשכנזי, דניאלה עמרני, ליאור איטח, יניב עלי וסתיו אשכנזי. את הצילומים היפים צילם עידו פואה ורכזת התכנית הינה רעות ברנר.

בתערוכה חשפו הסטודנטים נרטיביים מקומיים ואישיים כסיכום של תהליך ארוך שבו העמיקו את היכרותם עם דור המייסדים ומשפחותיהם. מעבר למפגש עם הסיפור האישי, תהליך ההיכרות המעמיק של הסטודנטים עם קורותיהם של תושבי העיר יוצר הזדהות, מחזק שייכות, מקרב ומאחד. בהגדה של פסח נצטווינו להרגיש כאילו אנו יצאנו ממצרים ועל כן להיות מסוגלים לספר סיפור מכונן בתולדות עמנו כאילו הוא זיכרוננו האישי, כאילו חווינו אותו בעצמנו. בתהליך זה נחשפו הסטודנטים דרך סיפורם האישי של המייסדים לחלק משמעותי מסיפורה וזהותה של החברה הישראלית.

המפגשים האינטימים של הסטודנטים עם המשפחות תועדו גם בצילום על מנת לבטא באופן ויזואלי זיכרונות המתכתבים עם ההווה. הצילום בצירוף המידע אותו אספו הסטודנטים חושף רגעים חדשים וישנים, כחלק מתהליך תיעוד משותף ומפרה.

תערוכה זו הנה צוהר לתוך עולמם, מורשתם, זיכרונם ושורשיהם של אנשים, עולים וחלוצים השייכים ומחוברים למקום אחד - לקריית שמונה. בדרך זו ניתנת הזדמנות למתבוננים להכיר בסיפור של המקום גם כחלק מסיפורו שלהם.