מחפשים ללמוד מקצוע חשוב לעתיד האנושות?- בואו ללמוד ביולוגיה חישובית

מחפשים ללמוד מקצוע חשוב לעתיד האנושות?- בואו ללמוד ביולוגיה חישובית
FatFish | 01.04.21

אם אתם מעוניינים ללמוד תחום כלשהו שיסייע לכם להשפיע על עתיד האנושות, אין ספק שעל אף שכיום ניתן למצוא לא מעט תחומים שיכולים לאפשר לכם לעסוק בעבודות חשובות ומשפיעות, הרי שאחד התחומים המדעיים החדישים ביותר שיש לו השפעה מהותית על העתיד הוא: ביולוגיה חישובית. כל מוסד לימודים אקדמאי אשר מעוניין לאפשר לתלמידים שלו ללמוד תחום כלשהו שיעניק להם השפעה על העתיד, מציע בין היתר גם את תחום זה. על מה זה בעצם ואיפה אפשר ללמוד את התחום, את כל המידע המדובר תקבלו במאמר הבא.

מהי ביולוגיה חישובית?

כאמור, מדובר בתחום חדש היא תחום מדעי חדש. מדובר על תחום שמתמודד עם כל מהפכת המידע שהביולוגיה עוברת בשנים האחרונות. העובדה שנכנסות טכנולוגיות חדשות לעולם, הופכת תהליכים ביולוגיים וניסויים ביולוגיים שונים למהירים יותר ומאפשר לאסוף כמות משמעותי של נתונים. ניתוח הנתונים השונים שנאספים בצורה מהירה, מהווה את האתגר כיום. כל נתון מהנתונים הללו צריך להתחבר לתמונה הביולוגית השלמה ועל כן, אין ספק כי מדובר על אתגר משמעותי מאוד. חלק מהנתונים יהיו חסרים ויהיה צורך להשלים אותם באופן עצמאי תוך התבססות על נתונים קיימים, חלק מהנתונים יחזרו על עצמם, אך בסופו של דבר, ניתן לומר כי העבודה הקשה בניתוח הנתונים השונים בהחלט משתלמת שכן, התמונות שיתקבלו שהן בעצם מערכות ביולוגיות יהיו עשירות מאוד בפרטים והן בעיקר ילמדו את כל האנושות על תהליכים שונים שמיצרים את המערכות הללו, על תהליכים שמשנים אותן. מדובר על תובנות חשובות חדשות שמהוות את הבסיס לדור הבא של טיפולים שונים בתחום הרפואה והטכנולוגיה החקלאית.

מדובר על תחום שמטרתו היא לקרוא את המידע הגנטי של כל יצור חי ובפרט של כל אדם. קריאת גנים של אדם כזה או אחר כיום, מהווה פעולה שגרתית כיום. ניתוח המידע הגנטי והבנת המידע המדובר מהווים כיום את המשימה המאתגרת והמרכזית שהביולוגיה החישובית שמה לנגד עיניה. מעבר לכך, הביולוגיה החישובית עוסקת במחקר של תהליכי התפתחות שונים ביצורים חיים, עיבוד מידע במערכת העצבים ועוד.

מה לומדים במסגרת התואר?

לאחר שהבנו שמדובר תחום חשוב מאוד כיום ובעל יכולת השפעה על האנושות כולה, אתם בוודאי תוהים מה לומדים בפועל במסגרת תחום זה. במסגרת ביולוגיה חישובית לומדים על ניתוח ממוחשב של מידע כזה או אחר מניסויים שהתבצעו בתחום הביולוגיה. כמו כן, לומדים כיצד להבין מידע ביולוגי קיים בצורה טובה יותר ולזהות בו דפוסים שונים שעדיין לא זוהו.

כיום, במציאות שאנו חיים בה, ידוע כי נגיף הקורונה תופס מקום מהותי במחקרים ביולוגיים שונים ועל כן, ביולוגיה חישובית מאפשרת בין היתר כיום לעסוק בנגיף המדובר מבחינת כל מה שקשור אליו בתחום הביולוגי. באמצעות החקר של הנתונים השונים ניתן להסיק מסקנות חשובות שיכולות לסייע  בפיתוח תרופות חדשות לנגיף, אך לא רק. גם פיתוח תרופות למחלות שונות שכיום נחשבות כחשוכות מרפא, זה משהו שנחשב חלק מהלמידה של התחום. כמו כן, התחום מאפשר לכל לומד ללמוד דברים חדשים על DNA ועוד.

אם בעבר היו מחשבים חישובים מדעיים באמצעים זולים ופשוטים כגון: לוחות, עפרונות, גירים ועוד, הרי שכיום כניסת המחשב לעולם המדע חוללה מהפכה של ממש. המציאות הטכנולוגית המתקדמת מאפשר לחשב חישובים מורכבים בצורה קלה, מהירה, נוחה ופשוטה. הביולוגיה החישובית מתבססת ונעזרת בכל אמצעי החישוב המתקדמים ביותר כיום. היקפי המידע שיש בתחום הביולוגיה מספקים חומר גלם משמעותי לעבודה אתו ובשל היקף המדע הרחב, יש צורך באנשי מקצוע רבים שיעסקו בתחום ניתוח הנתונים השונים והרכבתם כאמור לתמונה שלמה. לימודים אלה מכשירים כל אדם לעסוק בניתוח הנתונים הרבים שנאספו עד כה בתחום הביולוגיה ולהסיק מסקנות חשובות מאוד עבור האנושות כולה.

 

בסופו של דבר, המטרה היא להכשיר את הלומדים להיות ביולוגיים חישוביים אשר ישתמשו בעקרונות של המתמטיקה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה ועוד על מנת לפתח כלים שונים לצורך עימוד מידע מתחום הביולוגיה. הכלים המדוברים כוללים: אלגוריתמים, מודלים בתחום המתמטיקה, תוכנות מחשוב שמטרתן היא לכרות מידע מבסיסים של נתונים גדולים ועוד.

למה זה תחום שכדאי ללמוד?

כאמור, ביולוגיה חישובית מהווה כיום את אחד מתחומי הלימוד החשובים ביותר בעולם האקדמיה. ניתן למצוא מגוון רחב של מסלולי לימוד אשר משלבים ביולוגיה יחד עם מחשוב, ביולוגיה עם רפואה ועוד. מדובר על תחום שרלוונטי מאוד לעתיד של כולנו וכן, הביקוש למומחים לתחום זה בעתיד צפוי להיות משמעותי מאוד. הביולוגיה החישובית עוסקת בייצור פרופיל אישי למערכת החיסון על בסיס ניתוחים מתקדמים של בדיקות דם בודדות. אם אתם אוהבים מדע ומאידך, אוהבים את תחום החישובים, המחקר והאתגר בלחבר נתונים שונים לתמונה שלמה, אם אתם מחפשים מקצוע שיאפשר לכם להותיר חותם משמעותי בעולם ויעניק לכם תחושה של עשייה מתמדת, לימודי ביולוגיה חישובית הם בדיוק עבורכם. כמו כן, אם אתם אוהבים מאוד את מדעי הביולוגיה, מדעי המוח, תחום הרפואה ואף את תחום המתמטיקה ומדעי המחשב, תוכלו בהחלט להתחבר ולאהוב את הלימודים במסגרת תחום זה.

היכן ניתן ללמוד?

כיום ישנם לא מעט מוסדות לימוד אקדמיים המציעים ללמוד את תחום הביולוגיה החישובית יחד עם תארים שונים כגון: רפואה, מדעי המחשב ועוד. חשוב מאוד לבחון מה מציע לכם כל מוסד אקדמאי במסגרת לימוד התחום המדובר ולבחור את המוסד שמציע את הלימודים המקיפים והאיכותיים ביותר במסגרת התחום המדובר. אצלנו במכללת תל-חי תוכלו למצוא לימודים על ידי מיטב המרצים בתחום זה.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
TRUE
252575
1hQXv60UeaF1K-M-HmxeuN1fxPZeGHLdbeXKxtipEUI
1
דברו איתי!
form-nUYVa8J38AXB1V1FDv65_50cnUZoNtYYbaR5rRjsgJc
webform_submission_contact_us_paragraph_1896_add_form