מסלול ביו דאטה | המכללה האקדמית תל חי

מסלול ביו דאטה

מסלול ביו דאטה

מדעי החיים נמצאים בעיצומה של מהפיכה טכנולוגית המשפיעה על רבדים סביבתיים, אתיים, תרבותיים, רפואיים ומדעיים. מהפכה זו הופכת תחומים רבים כגון גנטיקה, ביוכימיה, אקולוגיה, ורפואה לעתירי נתונים הודות להתפתחות המהירה בטכנולוגיות לריצוף DNA, טכנולוגיות לניטור רציף של מידע רפואי וחקלאי, עיצוב ותכנון תרופות וחלבונים, ועוד. הן במחקר והן בתעשייה קיים צורך דחוף בכוח אדם איכותי המסוגל להתמודד עם האתגרים הנובעים ממהפכה זו. רוב המשימות אינן דורשות פיתוח אלגוריתמי כפי שנעשה בדרך כלל במחלקות למדעי המחשב אלא יכולת עיבוד וניתוח של כמות עצומה של מידע מצד אחד, והתמודדות עם המורכבות הרבה של מערכות ביולוגיות ברמה המולקולרית מצד שני, וזאת על מנת להגיע לתובנות ביולוגיות. על מנת להתאים את ההכשרה הנדרשת להתמודדות עם האפשרויות והאתגרים בכל תחומי מדעי החיים, אנו מציעים במכללה האקדמית תל-חי את המסלול בביו-דאטה, המשלב בין מדעי הנתונים ומדעי החיים. מטרת המסלול בביו-דאטה היא להכשיר בוגרי תואר ראשון עם ידע מעמיק במדעי החיים ויכולות עבודה בסביבה חישובית עם מסדי נתונים מתקדמים. השילוב בין שני התחומים יקנה לבוגרי המסלול בביו-דאטה יתרון מובהק הן במחקר והן בתעשייה.

תנאי הסף למסלול בביו-דאטה זהים לתנאי הסף בביוטכנולוגיה. קהל היעד מגוון וכולל בוגרי מגמות מדעי החיים, מדעי המחשב, יחידות חישוביות בצבא, תלמידי מכינה במדעי המחשב ומועמדים עם או בלי רקע במחשבים המעוניינים בלימודים בעלי אופי חישובי במדעי החיים. להבדיל ממסלולים ותכניות דומות במוסדות אחרים המציעים לימודים במדעי החיים בשילוב עם לימודים במדעי המחשב, המסלול בביו-דאטה במכללה האקדמית תל-חי הוא חלק מהחוג לביוטכנולוגיה אשר נבנה באופן המשלב ומאחד את שני התחומים לתכנית אחת רחבה ומאוזנת בין הנושאים הביולוגיים והחישוביים. 

המסלול בביו-דאטה מתמקד בהקניית יכולות חישוביות לצד הבנה תיאורטית ומעשית במדעי החיים. בעוד עיקר התכניות במוסדות אחרים מציעות הכשרה בביואינפורמטיקה (בעיות ושאלות במדעי המחשב הכוללות שימוש במידע בעל אופי או עקרונות ביולוגיים) אנו מציעים מסלול בתחום ה-"ביולוגיה חישובית" (בעיות ושאלות במדעי החיים הכוללות שימוש בכלים ועקרונות חישוביים).

קהל היעד למסלול ביו דאטה:

קהל היעד של מסלול הביו-דאטה הוא אותם אלו האוהבים מצד אחד את העיסוק במחשבים ובתכנות, ומצד שני מגלים עניין רב במדעי החיים.

תוכנית הלימודים:

במסלול הביו-דאטה הדגשים הם על:

•היבטים חישוביים באבולוציה, גנטיקה, כימיה ואקולוגיה.
•כלים חישוביים לפתרון בעיות ביולוגיות.
•תכנות.
•גנומיקה.
•ביג דאטה: עבודה עם כמויות נתונים עצומות.
 

בוגרי המסלול יכולים להשתלב:

•רפואה: מחקר, פיתוח ועיבוד נתונים רפואיים במערכות רפואה מותאמת אישית.
•חקלאות: מחקר, חקלאות מדויקת, השבחה מתקדמת.
•בלימודי המשך מתקדמים (מאסטר, דוקטורט), מועמדים בעלי יכולות וכלים חישוביים "נחטפים" בכל תחומי המחקר בעולם.