נהלי משרד הבריאות | המכללה האקדמית תל חי

נהלי משרד הבריאות

נהלי משרד הבריאות

הקלות משרד הבריאות בכפוף למגבלות. נכנסות לתוקף ב-19.4.20

תקנות שעת חרום המפורסמות באתר משרד הבריאות הנכנסות לתוקף 25/3/2020 בשעה 17:00

התמודדות ושגרה בריאה - המלצות משרד הבריאות 

הנחיות משרד הבריאות לנגיף הקורונה 

הנחיות פיקוד העורף - אופן ההתנהלות בשגרה החדשה 

* המידע המעודכן ביותר קיים באתר משרד הבריאות. אין להסתמך על מידע זה בלבד כמידע מהימן.

תקנות לשעת חירום

מצורפות שאלות ותשובות להתנהלות נכונה בימי קורונה:

כיצד נדבקים בנגיף?

הרוב המכריע של החולים הראשונים באירוע עבדו או ביקרו בשוק בעלי חיים ופירות ים בווהאן. מכאן עלתה הסברה כי הנגיף עבר מבעלי חיים לאדם, אך עד כה לא זוהה בוודאות איזה בעל חיים. כעת קיימת העברה של הנגיף מאדם לאדם. הנגיף מופרש מדרכי הנשימה של אדם חולה - בעיקר בעת עיטוש או שיעול - והטיפות הניתזות יכולות להישאף על ידי אנשים אחרים או לנחות על משטחים. אנשים אשר זמן קצר לאחר מכן ישאפו את הטיפות או יגעו במשטחים אלה - ובהמשך יגעו בפה, באף או בעיניים של עצמם, עלולים להידבק. טרם הוברר עד כמה המחלה מדבקת, אך בשלב זה נראה כי רמת ההדבקה דומה לפחות לזו של נגיף השפעת. הדבקה מחולים אשר התסמינים שלהם קלים ביותר אפשרית.

מהם תסמיני המחלה? ועד כמה היא חמורה?

חלק משמעותי מן הנדבקים בנגיף קורונה אינם מפתחים תסמינים כלל. בקרב החולים סימני המחלה דומים לאלו של שפעת. למעשה, לא ניתן לרוב להבדיל ללא בדיקה ייעודית בין הדבקה בנגיף קורונה לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות. התסמינים השכיחים ביותר של המחלה הם חום, עייפות ושיעול יבש. אחד מכל 6 חולים יפתח מחלה קשה שתתבטא בקשיי נשימה. מבוגרים, חולים במחלות כרוניות דוגמת מחלת לב או סכרת ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון - נוטים יותר לפתח מחלה קשה. במקרים החמורים ביותר המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות. שיעור התמותה מהמחלה מוערך בכ-2% מהחולים, אך מאחר ורבים אינם מפתחים תסמינים ניתן להניח כי שיעור התמותה מבין הנדבקים הוא נמוך יותר, אף כי עדיין מוקדם מכדי לאמוד אותו.

איך מאבחנים את המחלה?

אבחנת המחלה נעשית באמצעות בדיקה מעבדתית המתבצעת מדגימה של הפרשות מדרכי הנשימה. מופנים לבדיקה אבחנתית רק אנשים החשודים לחשיפה בנגיף המפתחים סימנים קליניים מתאימים.

האם קיים טיפול למחלה הנגרמת ע"י נגיף הקורונה?

אין טיפול ספציפי למחלת נגיף קורונה. עיקר הטיפול בחולה הינו תומך וניתן על סמך מצבו הקליני של המטופל.

האם קיים חיסון נגד הנגיף?

לא קיים חיסון נגד הנגיף. מספר קבוצות ברחבי העולם מנסות לפתח חיסון אך אין לצפות לחיסון יעיל בתקופה הקרובה.

מה ניתן לעשות על מנת להימנע מהדבקה בנגיף הקורונה?

מומלץ לשמור תמיד על אותם כללי היגיינה שעשויים למנוע הדבקה בנגיפים אחרים של דרכי הנשימה (דוגמת מחלת השפעת) והם: להקפיד על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול לעיתים קרובות (בעיקר לאחר שיעול ועיטוש, ולאחר מגע עם אדם חולה או סביבתו). להימנע מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה; לשמור על מרחק של 2 מטרים לפחות מאנשים חולים, משתעלים או מתעטשים. לשמור ככל האפשר על מרחק של 2 מטרים מכל אדם אחר. להימנע מלחיצות ידיים או כל מגע פיזי אחר. להימנע ממגע עם הפה, האף והעיניים. להקפיד על שיעול ועיטוש למרפק או למטפחת חד פעמית ולהשליך אותה לאשפה. להימנע משימוש בכלי אוכל משותפים באותה ארוחה. להימנע משהייה במקומות ציבוריים כאשר מרגישים חולים.

מה הן המגבלות להשתתפות באירועים ציבוריים?

חל איסור כל התכנסות מעל 10 אנשים. בהתכנסות של עד 10 איש יש להקפיד על שמירת מרחק של 2 מטרים בן אדם לאדם. תפילה וטקסים דתיים ייערכו בקבוצות של עד 10 אנשים כל אחת, תוך שמירת מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם ולא יותר מ-2 קבוצות בו זמנית. מקומות שייסגרו: קניונים (למעט מרכולים, בתי מרקחת ומקומות שמוכרים מזון שלא לצריכה במקום). דיסקוטקים, ברים, פאבים ובתי אוכל ובכלל זה בתי אוכל בבתי מלון (למעט הפעלת בתי אוכל שיספקו מזון שלא לצריכה במקום). אולמות אירועים. חדרי כושר, בריכות שחיה, פארקי מים, גני חיות, ספארי, פינות חי. מקוואות (גברים), בתי מרחץ. בתי קולנוע, תיאטראות ומוסדות תרבות אחרים. מתקני שעשועים ולונה פארק. עסקים לטיפול לא רפואי בגוף האדם. מקומות לעריכת מופעים וירידים. כלי שיט ציבוריים. רכבלים. אתרי מורשת.

מה הן ההמלצות לנוסעים לחו"ל?

על פי המלצות משרד הבריאות ומשרד החוץ יש להימנע מנסיעה לסין היבשתית, קוריאה הדרומית מצרים או איטליה. בנוסף, יש לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי. אם בכל זאת הוחלט לנסוע, יש להקפיד הקפדה יתרה על כללי היגיינה בזמן השהייה. כמו כן מומלץ להימנע ממגע עם בעלי חיים, חיים או מתים, ומשהייה בשווקי בעלי חיים וגם להימנע משהיה בלתי-הכרחית במוסדות בריאות. בכל מקרה, עקב הדינמיות של המצב מומלץ להתעדכן באופן שוטף בדיווחים על מצב התחלואה באזור אליו נוסעים, ובהנחיות משרד הבריאות, משרד החוץ והשלטונות המקומיים בכל יעד.

האם ישנן הגבלות לנסיעה לחו"ל?

מומלץ לשקול נחיצות של נסיעות פרטיות לחו"ל. בעת הזאת ועד להודעה חדשה, חל איסור גורף על עובדי מערכת הבריאות לצאת מישראל. ישנה הנחייה של נציב שירות המדינה לעובדי מדינה להימנע מנסיעות לחו"ל במסגרת התפקיד ולשקול נחיצות של נסיעות פרטיות. מומלץ להימנע מנסיעות לכנסים, כינוסים והתקהלויות בין-לאומיות כולל נסיעות לאירועים בעלי אופי דתי.

חזרתי לארץ מחו"ל, מה עלי לעשות?

השבים לישראל מכל יעד בעולם, החל מתאריך 9/3/2020 בשעה 20:00, נדרשים להיכנס לבידוד ביתי למשך 14 ימים ממועד חזרתם לישראל. מי שהגיעו לישראל ב-14 הימים האחרונים, הנמצאים בבידוד בית ומפתחים תסמינים של חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, נדרשים להתקשר באופן מידי למוקד 101 של מד"א להמשך בירור רפואי ולא להגיע למרפאת קופת החולים או לחדר מיון. (יש להשלים בכל מקרה את תקופת הבידוד, גם אם התקבלה תשובה שלילית לבדיקת המצאות הנגיף). הוראה זו מרחיבה את בידוד בית לשבים מאוסטריה, איטליה, אנדורה, גרמניה, הונג קונג, יפן, מצרים, מקאו, סין, סינגפור, סן מרינו, ספרד, צרפת, קוריאה הדרומית, שוויץ או תאילנד שהייתה בתוקף עד עוד לפני ה-9/3/2020. מי שנמצאים בבידוד בית נדרשים לדווח על כך למשרד הבריאות. דיווח עצמי על בידוד בית לחוזרים מחו"ל >

נודע לי שהייתי במגע עם אדם שאובן כחולה מה עלי לעשות?

משרד הבריאות עושה מאמץ להגיע בחקירה לכל אחד מהמגעים ההדוקים. במידה והיה לאדם מגע מסוג זה, יש להיכנס לבידוד בית על פי ההנחיות ולדווח על כך למשרד הבריאות כמחויב על פי חוק באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" 5400*. במידה ומתפתחים חום או תסמינים נשימתיים, יש לפנות למוקד 101 של מד"א ולא להגיע למרפאת קופת חולים ולא לחדר מיון. במידה ויש ספק האם המגע היה הדוק או לא, ניתן ליצור קשר להתייעצות עם מוקד 101 של מד"א . מי שהיה במגע שאינו עונה על הגדרה המלאה של מגע הדוק עם חולה או קבוצה שביניהם אובחן חולה, אינו נדרש להיכנס לבידוד, אך מתבקש להיות ערני לגבי סימני מחלה (חום מעל 38, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים). במידה ומתפתחים חום או תסמינים נשימתיים, יש לפנות למוקד 101 של מד"א.

טופס הצהרה משרד הבריאות - הגבלת פעילות

לטופס >>לחץ כאן