עם הפנים אל העתיד – בואו ללמוד ביו אינפורמטיקה במכללת תל-חי | המכללה האקדמית תל חי

עם הפנים אל העתיד – בואו ללמוד ביו אינפורמטיקה במכללת תל-חי

עם הפנים אל העתיד – בואו ללמוד ביו אינפורמטיקה במכללת תל-חי

שלישי, 26 ינואר, 2021

בעשורים האחרונים אנחנו עדים להתפתחויות מרתקות ומגוונות בתחומי המדע והטכנולוגיה. אחת המגמות המסקרנות והחדשניות ביותר היא שילוב ושיתוף פעולה בין תחומי מחקר שונים בנקודות משיקות. אם עד לא מזמן (יחסית) תחום הביולגיה ותחום המחשבים היו נפרדים לחלוטין, הרי כיום הם פועלים יחדיו במסגרת מחקרים רבים ומגיעים להישגים שבעבר נחשבו למדע בדיוני כמעט. שיתוף הפעולה הזה הביא גם לצמיחתן של שיטות מחקר פורצות דרך ולהופעתם של תחומי לימוד חדשניים, וגם הביו אינפורמטיקה היא חלק ממגמה זו.

מהי ביו אינפורמטיקה?

ביולוגיה – חקר עולם החי והצומח הספיקה לשנות את פניה ואת שיטות המחקר שלה אין-ספור פעמים מאז החלה את דרכה אי שם במאה ה-19. ענף מחקרי זה מאפשר לנו להכיר את האורגניזמים שסביבנו, לחקור את יחסי הגומלין בינם לבין הסביבה וכמובן – גם להכיר את מערכות הגוף שלנו ואת אופן פעולתן. מטרה אחרונה זו היא אחת המשמעותיות ביותר בתחום הביולוגיה ובשנים האחרונות ענף זה מתמקד בחקר הגנום האנושי על כל פרטיו. הקו המנחה של מחקרים מסוג זה יכול להיות מגוון מאוד – חקר הגנום יכול לסייע לנו להבין את מקורן של מחלות שונות, את דרך פעולתן של מערכות הגוף, ואפילו את מנגנוני ההזדקנות של הגוף. 

כדי להגיע לתוצאות, נדרש מחקר מדויק ואינטנסיבי; מחקר המצריך איסוף, עיבוד ופענוח של אין סוף נתונים ומידע. מתוך הצורך הזה לדרכי עיבוד מידע מתקדמות ומהירות יותר התפתחה הביו אינפורמטיקה. הביו אינפורמטיקה מתעלת את משאבי מדעי המחשב לטובת מחקר מדעי החיים, והיא מאפשרת לחוקרים להיעזר בכלים חדשים לצורך ניתוח ממצאים וקידום המחקר. אלגוריתמים, תוכנות, מאגרי מידע ומסדי נתונים נרתמים לצורכי המחקר ובזכותם נוצר הענף החדש של ביולוגיה חישובית.

מסלול הלימודים

בזכות השילוב בין דיסציפלינות שונות, ביו אינפורמטיקה היא אחד התחומים המאתגרים ומעניינים ביותר היום. תוכנית הלימודים כוללת תכנים מגוונים ונוגעת בין היתר במקצועות המבוקשים ביותר היום – מדעי המחשב רפואה, גנטיקה, ביוכימיה, ביוטכנולוגיה, פרמקולוגיה ושדות מחקר רבים נוספים. המטרה המרכזית של הלימודים היא להעניק לסטודנטים היכרות מקיפה ויסודית עם התחום, ולאפשר להם לבחור את המגמה המעניינת אותם באופן אישי. לימודי תואר ראשון נמשכים בדרך כלל שלוש שנים ובסיום התוכנית יקבלו הבוגרים תואר B.Sc בביו אינפורמטיקה שיאפשר להם להתחיל את דרכם המקצועית בתחום.

למי זה מתאים?

הבחירה בכיוון מקצועי או בקריירה בתחום מסוים אינה פשוטה והיא תלויה בשיקולים רבים. מלבד ההעדפות האישיות שלנו עלינו לקחת בחשבון את ציפיות השכר, את הכישורים והיכולות שלנו וכמובן עלינו להשתדל ליצור התאמה מרבית בין המקצוע הנבחר לבין אורח החיים הרצוי לנו.

לצד זה, לפני הבחירה במקצוע חשוב שנכיר היטב את תוכנית הלימודים ונבדוק אם טיבה ודרישותיה מתאימים לנו. לימודי ביו אינפורמטיקה עשויים להיות תובעניים ומאתגרים, ולכן תנאי הקבלה יהיו לרוב בהתאם. תנאים אלו יכולים להשתנות משנה לשנה, אך בדרך כלל יכללו את הפרמטרים הבאים:

  • תעודת בגרות: סטודנטים הפונים ללימודי ביו אינפורמטיקה הם לרוב תלמידים שבחרו במסלולי לימוד ריאליים והשלימו בגרות במתימטיקה ברמה של 4 יחידות לימוד לפחות. תעודת בגרות הכוללת ציונים גבוהים בתחומים הראליים תעיד בדרך כלל שהמועמד עשוי להתאים ללימודי ביו אינפורמטיקה ויכול להשלים לימודים אלו בהצלחה.

  • מבחן פסיכומטרי: ציון גבוה במבחן הפסיכומטרי הוא אמצעי נוסף שבעזרתו ניתן להעריך את יכולתו של הסטודנט להשלים את לימודי הביו אינפורמטיקה בהצלחה. ציון זה עשוי להשתנות משנה לשנה, ולעיתים הוא משוקלל עם ציון תעודת הבגרות של המועמד.

  • תואר ראשון בתחום אחר: ביו אינפורמטיקה יכולה להתאים גם עבור סטודנטים שהשלימו תואר בתחום משיק אחר ומעוניינים להרחיב את הידע שלהם או לעשות הסבה לביו אינפורמטיקה.

התפתחות מקצועית בסיום התואר

לימודי ביו אינפורמטיקה מעניקים לסטודנטים ידע רחב בתחומי מדעי החיים ומדעי המחשב, ובמקרים רבים הם מאפשרים להם גם להתמקד בנושאים המעניינים אותם. באופן זה בסיום הלימודים נפתחות בפני הבוגרים דלתות רבות:

  • תחום חלוצי ודינמי: הביו אינפורמטיקה הוא תחום חדש יחסית, ולכן מאפשר לבוגרים להשתלב בחברות סטארט אפ או לקחת חלק במיזמים חלוציים בתחומים רבים. בדרך זו הבוגרים יכולים למצוא את מקומם בחזית הקדמה ולהשתתף בפרויקטים מרתקים וחדשניים בתחום.

  • השתלבות בתחומים רבים בתעשייה: ביו אינפורמטיקה נוגעת לתחומים רבים בתעשיות מגוונות. היא מאפשרת לבוגרי תוכנית הלימודים להתקדם בענפים רבים – בתחום ההיי-טק בתחום התרופות ובתחום המחקר. כך אפשרויות התעסוקה מרובות וכן גם האפשרויות להתפתחות אישית ומקצועית.

  • שכר גבוה: תחום הביו אינפורמטיקה מתגמל מאוד מבחינת האתגר והעניין, אך גם מבחינת השכר. כמו בכל תחום, ככל שתצברו יותר ניסיון ויותר ידע, כך השכר צפוי לעלות בהתאם. עם זאת, גם מי שנמצא בתחילת דרכו בתחום יזכה בדרך כלל לשכר נאה, בייחוד אם בחר לפנות לענף ההיי טק והסטארט אפ.

מדוע לבחור במכללת תל-חי?

תחום הביו אינפורמטיקה הוא מבוקש מאוד, וניתן ללמוד אותו במיטב המכללות בישראל. למכללת תל-חי כמה יתרונות מרכזיים:

  • סגל ההוראה: זהו אחד הפרמטרים החשובים ביותר בעת בחירת מוסד הלימודים. המרצים הם אלו שמעבירים לסטודנטים את הידע ולכן הם נדרשים להיות בעלי האיכויות המקצועיות ביותר ובעלי מיומנויות אישיות מעולות. במכללת תל-חי אנו ערים לחשיבות הרבה שיש לבחירה במרצים הנכונים, ומגייסים לשורותינו את הטובים ביותר בתחום.

  • פעילות מחקרית: לימוד, בייחוד בתחום הביו אינפורמטיקה, מצריך התנסות רבה גם בשטח. לכן, במכללת תל-חי מקפידים על פעילות מחקרית במהלך הלימודים ועל שעות מעבדה הולמות שיעניקו לסטודנטים את הידע ואת הניסיון הנחוצים להם להצלחה בהמשך הדרך.

  • סביבת הלימוד: סביבת לימוד שקטה ונעימה היא תנאי להצלחה וזוהי אחת מנקודות החוזק של מכללת תל-חי. המכללה ממוקמת בצפון עמק החולה סמוך לנופים היפים ביותר של מדינת ישראל. את האווירה האידאלית הזאת משלים ההווי החברתי והייחודי שנוצר במקום בעקבות המפגש בין סטודנטים המגיעים לכאן מכל רחבי הארץ.