תכנית אפיקים למצוינות בחוג ללימודים רב-תחומיים | המכללה האקדמית תל חי

תכנית אפיקים למצוינות בחוג ללימודים רב-תחומיים

תכנית אפיקים למצוינות בחוג ללימודים רב-תחומיים

התכנית מיועדת לסטודנטים נבחרים, סקרנים ומעמיקים הלומדים בחטיבות השונות בחוג ומוסיפה ללימודיהם מסלול עם ערך מוסף אקדמי ואישי.

אבל לפני כן, חשוב להגיד משהו על הרעיון הרב-תחומי:

התואר הראשון בימינו הוא בסיס חשוב בתהליך עיצוב הדרך של צעירות וצעירים. הרעיון בחוג שלנו הוא להפגיש את הסטודנטיות והסטודנטים עם מגוון של תחומים, להעניק להם ראייה רחבה, בינתחומית וחשיבה מחוץ לקופסא. הם לומדים חטיבה שכוללת שלושה נושאים אקדמיים מתוך הרשימה הבאה: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מגדר, סביבה וחברה, פילוסופיה, היסטוריה וא"י, פוליטיקה, ממשל וניהול סכסוכים. כך הם זוכים בהשכלה רחבה ולאחר מכן מתמקדים ומתמקצעים באחד התחומים במסגרת התואר השני או תעודת ההוראה.

אז מה זו תכנית אפיקים למצוינות?

במקביל לתכנית הלימודים הרגילה בחטיבות השונות אנחנו מציעים לסטודנטיות וסטודנטים נבחרים קורס נוסף בכל סימסטר, עם טובי המרצות והמרצים שלנו. כאלה שהם חוקרים מצוינים מלאי תשוקה למחקר אבל לא פחות מזה, רואים את העבודה שלהם עם הסטודנטיות והסטודנטים כשליחות ומשקיעים בה. הקורסים הם קורסים רב-תחומיים בנושאים שונים אבל מה שמאפיין אותם זו הרמה האקדמית הגבוהה, הכלים המחקריים שהסטודנטים מקבלים בהם, השילוב בין חשיבה ביקורתית לראייה חברתית ולתודעה אקטיביסטית. הקורסים הייעודיים יארחו מרצים אורחים, דמויות מובילות בעולם האקדמיה, המחקר והתרבות למפגש ושיח עם משתתפי התכנית.

אז בעצם, סטודנטית או סטודנט שיצטרפו ל'אפיקים' יבחרו בכל תכנית בחוג ללימודים רב-תחומיים שמעניינת אותם, ובנוסף יזכו בשנה הראשונה בארבעה קורסים ייחודיים של 'אפיקים' (אחד בכל סימסטר). מה עוד? כל סטודנט/ית כזה יקבל ליווי אישי של אחד המרצים בחוג, שיהיה מעין 'מנטור' עד לסיום הלימודים.

וגם, בשנת הלימודים השלישית והאחרונה, ישתתפו הסטודנטים של 'אפיקים' בהתנסות מעשית, בשטח, שתכין אותם ליום שאחרי התואר הראשון. ההתנסות תהיה במוסדות, חברות וארגונים בתחומי לימודיהם ולצידה יעברו סדנאות הכנה ללימודים מתקדמים (תואר שני ודוקטורט) ולהשתלבות בעולם התעסוקה.

את מי אנחנו מחפשים? צעירות וצעירים שרוצים להיות חלק מקבוצה איכותית, שאפתניים, המחפשים לימודים מאתגרים ומשמעותיים. נשים ואנשים שרואים את עצמם בתפקידים משמעותיים בהמשך הדרך, ואשר מעוניינות\ים לייצר שיח ערכי ואקטיביסטי ולהיות שותפים ביצירה של עולם טוב יותר ביום שאחרי התואר.

עם סיום הלימודים, יקבלו בוגרות ובוגרי התכנית, לצד לתואר הראשון B.A, תעודת בוגר תכנית אפיקים למצוינות.

לשאול, להבין, לשנות - בוגרות ובוגרי תכנית אפיקים יצאו מלימודי התואר הראשון עם השכלה רחבה, תודעה של צדק חברתי, עצמאות חשיבתית, כישורי שיתוף, עשייה והובלה, שיהפכו אותם לנכס עבור כל חברה או ארגון בו ישתלבו.