התפתחות אופטימלית במדעי הרוח מצריכה התבוננות מקיפה מצד אחד, ולצידה העמקה ומיצוי. איזון נכון בין חשיבה עצמאית שקטה, לבין דיון בסביבת שיח ביקורתית ופורייה.  בכדי להציע שדה פורה להתפתחות ומצוינות בתחום מדעי הרוח, נברא מקבץ פליאה. התכנית מפתחת וממקסמת את יכולותיהם האקדמיות של סטודנטים וסטודנטיות בתחום מדעי הרוח עד לשיא. 

אבל לפני כן, חשוב להגיד משהו על הרעיון של הלימודים הרב תחומיים:

התואר הראשון בימינו הוא בסיס חשוב בתהליך עיצוב הדרך של צעירות וצעירים. הרעיון בחוג שלנו הוא להפגיש את הסטודנטיות והסטודנטים עם מגוון של תחומים, להעניק להם ראייה רחבה, בינתחומית וחשיבה מחוץ לקופסא. הסטודנטים והסטודנטיות לומדים חטיבה שכוללת שלושה נושאים אקדמיים מתוך הרשימה הבאה: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מגדר, סביבה וחברה, פילוסופיה, היסטוריה וא"י, פוליטיקה, ממשל וניהול סכסוכים. כך הם זוכים בהשכלה רחבה ולאחר מכן מתמקדים ומתמקצעים באחד התחומים במסגרת התואר השני או בלימודי תעודת ההוראה.

אז מזה מקבץ פליאה?

מקבץ פליאה הוא מקבץ הצטיינות אקדמית, מטרתה להוות מרחב של הצטיינות אינטלקטואלית ולהעניק מסגרת מעוררת השראה שתאתגר ותדחוף קדימה סטודנטים וסטודנטיות בעלי פוטנציאל לתרומה מחקרית יוצאת דופן. המשתתפים נבחרים על פי איכויותיהם (בהירות מחשבה, מקוריות, קולגיאליות) וזוכים ליחס מיוחד ולציפיות מיוחדות: לצד מידה רבה יותר של חופש בבחירת תכני הלימוד, מצופה מהם עצמאות ומעורבות במגוון הפעילויות של המקבץ. 

לצד ההתמקדות ביצירתיות והתמחות בתחומי הרוח, התכנית מספקת היכרות עם המתרחש במדעי הטבע. מעבר להיבט הלימודי, התכנית שמה דגש מיוחד על יצירת קבוצה קולגיאלית המתאפיינת באכפתיות עמוקה של המשתתפים זה לזו ולסביבתם האנושית. לבוגרי התכנית יהיו מאפיינים של אנשי מחקר, אנשי רוח במובן הקלאסי וגם של מובילי דעה חברתיים.

מקבץ פליאה מעניק ללומדים בו מלגות לימודים משמעותיות המאפשרות להם להתרכז בפיתוח כישוריהם ובו גם יפגשו המשתתפים עמיתים מוכשרים ויהיו חלק מקבוצה שבה יכולותיהם יוכלו לבוא לידי ביטוי.

את מי אנחנו מחפשים? צעירות וצעירים שרוצים להיות חלק מקבוצה איכותית, שאפתניים, המחפשים לימודים מאתגרים ומשמעותיים. אנשים הרואים את עצמם בתפקידים משמעותיים בהמשך הדרך, ואשר מעוניינות\ים לייצר שיח ערכי ולהיות שותפים ביצירה של עולם טוב יותר ביום שאחרי התואר.

המקבץ מעניק מבט מקיף על תחומי מדעי הרוח, וגוף ידע חיוני מתחומי מדעי הטבע.
בפליאה מתקיימים קורסים ייעודיים מקיפים מאוד (כמו 'הטקסטים המכוננים של תרבות המערב') ורב תחומיים (כמו 'שאלת הייצוג בפילוסופיה, באמנות ובמדע'). מטרתם להעניק לסטודנטים מבט רחב, שאליו יוכלו לחזור גם לאחר שיתמקדו בתחום מחקר ספציפי.
בכל שנה מתקיים קורס אינטנסיבי באחד מתחומי מדעי הטבע, המותאם עבור סטודנטים למדעי הרוח. 
קורסים אלה הם בסיס לחשיבה חופשית שתהווה בסיס לחקירה אמיצה ולחיבור לשיח המדעי. 
בכל שנה מתקיים סמינר מחקר, בו נפגשים הסטודנטים במומחים מתחומים מגוונים המאירים סוגיה ספציפית מתוך הנעשה בחזית התחום שלהם. במסגרת זו פוגשים הסטודנטים חוקרים, אמנים, שופטים, פעילים חברתיים ודמויות נוספות שבכוחן להרחיב את דעתם בנושא הנדון.

המקבץ מאפשר העמקה ומיצוי הרבה מעבר לקורסים סטנדרטיים בפקולטה.
כל קורסי המקבץ מניחים קריאה מעמיקה מראש, ומציבים סטנדרטים גבוהים של עומק. בכל שנה מתקיים לפחות קורס אחד ממוקד מאוד (לדוגמה קורס העוסק ביצירה קלאסית אחת: האודיסיאה).

המקבץ מהווה מרחב חברתי חי, קבוצה שחבריה נבחרו בקפידה על פי יכולותיהם לתרום לקבוצה כזו.
משתתפי המקבץ יוצאים לסיורים משותפים מחוץ לקמפוס, ומעורבים במפגשים מאתגרים גם במסגרת לימודי החובה שלהם. החוויה החברתית שלהם עשירה ומגוונת מאוד. החל מהשנה הראשונה נוצרת קבוצת עמיתים פתוחה ומגיבה.

המקבץ מעניק אפשרות להתמקד במחקר.
המשתתפים  זוכים למלגות שמטרתן לסייע להם להתמקד בהתפתחותם האינטלקטואלית. תלמידי התכנית זוכים ליחס מיוחד, ולאפשרות ליצור לעצמם את הבסיס להתפתחותם, להשפיע על תכנית הלימודים, ולהכנס לקורסים מהמגוון שמציעה האקדמית תל-חי.
 

להשארת פרטים
Accordion Title תנאי קבלה למקבץ פליאה

תנאי קבלה למקבץ פליאה

כל מתעניין/ת במלימודים במקבץ פליאה צריכים לעבור מטלת כתיבה, ראיון אישי להיות ברמת אנגלית מתקדים א' לפחות.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
TRUE
847304
kZHAedR8opWFnjMNlfXxf5UxPhZ7tfi838QXp6GnLX0
Google no captcha
1
דברו איתי!
form-Xle1F7NZxPi1MbcFn_xnXYUW1CexDopemSVsLfWmA0c
webform_submission_contact_us_paragraph_1896_add_form