תואר ראשון במדעי התזונה - תזונאי קליני | המכללה האקדמית תל חי

B.Sc במדעי התזונה

תואר ראשון במדעי התזונה
  • B.Sc במדעי התזונה

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

B.Sc במדעי התזונה

מדעי התזונה - הצטברות הידע בתחום מדעי התזונה ומגוון אפשריות היישום, הופכים אותו לאחד מהתחומים המבוקשים בשוק. תכנית לימודי מדעי התזונה הייחודית באקדמית תל-חי מיועדת להכשרת תזונאים ודיאטנים, עם אפשרות להעשרה ספציפית בקורסי בחירה: מדעי ההתנהגות – ההיבטים השונים של הפרעות אכילה וטיפול בהן, רפואת ספורט - תזונה במאמץ וליווי תזונתי לעוסקים בספורט. תכנית הלימודים המקיפה מסייעת לבוגרי התכנית להשתלב כתזונאים קליניים ודיאטנים במגוון רחב של תפקידים בבתי חולים, בבתי ספר, במוסדות לקשישים ובשוק הפרטי ובמבחר תפקידים בתעשיית המזון ובענף התיירות.

למה ללמוד B.Sc במדעי התזונה בתל-חי?

  • ללמוד מהראשונים: חוג לימודי מדעי התזונה בתל-חי הוא הוותיק והמוביל מבין המכללות בישראל.
  • ללמוד מהניסיון: תכנית לימוד מדעי התזונה פועלת בהצלחה כבר 20 שנים והכשירה עד היום מעל ל-1,200 בוגרים.
  • להתחבר לשטח: חברי הסגל הם חוקרים פעילים ואנשי תעשיה נלהבים הנמצאים בחזית המחקר ובמוקדי העשייה העכשוויים.
  • ללמוד מהטובים ביותר: בכיתה מחכים לך מרצים נוספים בעלי ניסיון עשיר.
  • Wanted! לחוג יש מוניטין רב, ובוגריו מבוקשים ביותר בשוק העבודה.

אפשרות למגלת עידוד בסך 5,000 ש"ח לשנה א' בלבד לבעלי פסיכומטרי 650 ומעלה*
* בכפוף לתנאים, מס' המלגות מוגבל כל הקודם זוכה!

איך זה עובד ?

הלימודים במכללה האקדמית תל חי נמשכים שלוש שנים. להשלמת התואר נדרשות 150 נ"ז אקדמיות.
שנה א - קורסי חובה במקצועות הבסיס, כגון מתמטיקה, כימיה,פיסיקה וביולוגיה. 
שנה ב - קורסי חובה במקצועות הליבה: תזונת האדם, גנטיקה, מיקרוביולוגיה, פיזיולוגיה, ויטמינים ומינרלים ועוד.
שנה ג' - קורסי חובה ובחירה בנושאים מתקדמים, כגון דיאטטיקה, השמנה והפרעות אכילה, פסיכולוגיה לתזונאים, תזונה וסרטן.

הכשרה מעשית (סטאז') 
זכאות להכשרה מעשית - סטאז' מותנית באישור זכאות לתואר ראשון במדעי התזונה B.Sc. 
הסטאז' מיועד להקנות מיומנות מקצועית כדיאטנים והוא לא מהווה דרישה אקדמית לתואר.

תוכנית ההכשרה המעשית היא באחריות ובארגון משרד הבריאות, ומכאן שהמכללה האקדמית תל-חי לא תוכל להתחייב על מועד השיבוץ של הבוגרים לתכנית זו. לאחרונה החליט משרד הבריאות להודיע כי בין השנים תשפ"ב-תשפ"ד יוכלו להתקבל עד 250 בוגרים בשנה (לכל המוסדות בארץ) להכשרה מעשית. ההחלטה מי מתוך הסטודנטים יכנס להגרלה, תתקבל מגורמי משרד הבריאות בהמשך. 
למידע נוסף, ניתן לעיין באתר מל"ג בנושא זה.

הקבלה הסופית לתכנית ההכשרה המעשית תהיה בכל מקרה כפופה לתנאי הקבלה לתכנית אשר נקבעים על-ידי משרד הבריאות, וכפי שיפורסמו מעת לעת על-ידו.  
ההכשרה המעשית הינה בתשלום נפרד (כיום הינו כעלות שנת לימודים אקדמית) המשולם ישירות למשרד הבריאות, תשלום זה כפוף לשינויים ע"פ החלטת משרד הבריאות בלבד.

לצפיה בתנאי הקבלה

מידע נוסף

תואר ראשון במדעי התזונה

לאור הידע הרב שנצבר ממחקרים תזונתיים בעשור האחרון, ברור היום מעל לכל ספק כי באמצעות התזונה יכול האדם לשלוט במידה רבה במצב בריאותו. הידע הרפואי והתזונתי הרחב העומד כיום לרשות האדם מאפשר לו להגדיל את סיכוייו להיות בריא יותר, למנוע מחלות מסוימות ולהתגבר על חלק מהמחלות ביתר קלות. התכנית שלפנינו מציעה מסגרת לימודים תלת-שנתית לתואר ראשון אקדמי לתואר ראשון במדעי התזונה. מטרת הלימודים היא לרכוש ידע כללי במדעי החיים ובנוסף ידע בסיסי במדעי התזונה ובהשלכותיהם על הבריאות.

מדעי התזונה הוא תחום שחשיבותו בעולם המודרני רק הולכת וגדלה. סטודנטים שבוחרים ללמוד תואר ראשון במדעי התזונה נכנסים לעולם מרתק של חדשנות מדעית בתחום דינמי שמהווה בסיס לבריאות ול-Well being. בתואר ראשון במדעי התזונה הסטודנטים ילמדו לעומק קורסים בתחומים של מדעי החיים והבריאות ובנוסף קורסים בפסיכולוגיה וסדנאות יישומיות וחוויתיות להכרה עם כלים טיפוליים. התמהיל הזה גורם לכך שתואר ראשון במדעי התזונה הוא אחד התארים המבוקשים היום.

התואר מיועד לסטודנטים שמתעניינים בנושאים של מדעי החיים והבריאות ובאותו זמן מחפשים עבודה עם משמעות, סיפוק ויכולת השפעה על האיכות הפיזי והנפשי של אנשים בודדים או של אוכלוסיות.

החוג לתואר ראשון במדעי התזונה של המכללה האקדמית תל-חי הוא אחד החוגים הוותיקים בארץ. בשלושת הסמסטרים הראשונים ניתנים קורסי יסוד במדעי הטבע, במדעי החיים, במדעים המדויקים ובמדעי החברה. החל מהסמסטר הרביעי יתווספו לתכנית הלימודים קורסים מעמיקים ויישומיים במדעי התזונה. התואר ראשון במדעי התזונה במכללה האקדמית תל-חי מתאפיין בכך שכל קורסי המדעים מועברים ע"י מרצים שהם חוקרים מהשורה ראשונה השייכים רובם למכון מיג"ל.
סטודנטים שמעונינים להתנסות במחקר בתחום מדעי התזונה ובתחומים אחרים של מדעי החיים יכולים לעשות זאת כבר במסגרת התואר הראשון. התואר ראשון במדעי התזונה של המכללה האקדמית תל-חי כולל מספר גדול של קורסים עם מעבדות "רטובות": מעבדות בכימיה כללית ואורגנית, ביוכימיה, ביולוגיה מולקולרית, תזונת האדם, מעבדה מטבולית ומעבדה בהכנת מזון בריא, בין היתר.

בשנה ג' של התואר ראשון של מדעי התזונה לאחר שהסטודנטים רכשו את ההבסיס הנדרש להבנה של התהליכים המתרחשים בגוף, הסטודנטים יילמדו את הקורסים המקצועיים בתחום מדעי התזונה שמועברים ע"י אנשי מקצוע מובילים בתחום. בקורס דיאטטיקה הסטודנטים יילמדו את הטיפול התזונתי למחלות שונות ע"י דיאטניות המתמחות באותם המחלות. קורסים נוספים כמו הפרעות אכילה, תזונת ילדים, תזונת קשישים, תזונת ספורט ניתנים ע"י דיאטניות ודיאטנים שעובדים עם אותם האוכלוסיות.

במסגרת הקורס "תזונה בקהילה" הסטודנטים יתחילו ליישם את הידע שצברו כאשר, תחת הנחייה צמודה של דיאטנים, הם ישתתפו בפרוייקטים שונים הקשורים לקידום תזונה ואורך חיים בריא. זהו פרוייקט ייחודי לתואר ראשון של מדעי התזונה של המכללה האקדמית תל-חי שמאפשר היתנסות בשטח תחת הנחייה צמודה. חלק מהסטודנטים יעבדו עם בתי ספר, שם הם מעבירים תכנים של מדעי התזונה לילדים, אחרים יעבדו מול אוכלוסיות מיוחדות כמו ספורטאים ואוכלוסיות עם צרכים מיוחדים וחלק אחר יעבוד מול משפחה שזקוקה לעזרה בשיפור הרגלי התזונה ואורך החיים.

במסגרת קורסי בחירה יכולים הסטודנטים לבחור בקורסים שניתנים ע"י החוג למדעי התזונה או ע"י חוגים אחרים כמו מדעי המזון, ביוטכנולוגיה, פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית.

במשך שלושת שנות הלימוד באקדמית תל-חי הסטודנטים ייפגשו עם תכנים מעולם הטיפול באופן חווייתי ויצירתי. התכנית התלת שנתית תאפשר לסטודנטים לפתח התבוננות פנימית והבנה של תהליכים פנימיים, לפתח התבוננות על תהליכים בינאישיים מגדלים/מזינים, לפתח יכולת שימוש בתובנות אלה לטובת הקשר עם מטופליהם בעתיד. השיעורים כוללים לימוד אמצעים לעבודה תוך אישית ובינאישית, תרגול השימוש באמצעים הללו עם עצמם ועם סטודנטים מהכיתה, שילוב אמצעים חווייתיים ויצירתיים להעמקת המגע עם הנושאים. באופן זה נפתח הבנה לגבי הבחירה המקצועית והזהות המקצועית, מה התנאים המאפשרים תנועה בטיפול.

לאחר סיום תואר ראשון במדעי התזונה על הבוגרים לעבור הכשרה מעשית (סטאג'). נכון להיום תכנית ההכשרה המעשית  בתזונה קלינית היא תכנית עצמאית של משרד הבריאות הנמשכת כ-6 חודשים רצופים ואינה קשורה לתכנית הלימודים של החוג. בוגרי התכנית שסיימו הכשרה מעשית והוסמכו על ידי משרד הבריאות ישתלבו במערכת הבריאות כדיאטנים בבתי החולים ובמרפאות הקהילתיות, וכן ישתלבו בשירותי בריאות וחינוך לתזונה נכונה בקהילה: בתי ספר, גני ילדים, מעונות, מוסדות לקשישים, הדרכת צוותים מטפלים בתזונה נכונה ועוד. הבוגרים יוכלו להשתלב במסגרת של יזמות פרטית כיועצים לתזונה (דיאטן), מקצוע שהביקוש לו נמצא במגמת עלייה. התזונאים שיוכשרו יוכלו גם להשתלב בניהול שירותי מזון, בתעשיות המזון, בצה"ל ובענף התיירות. המעוניינים בלימודי המשך יוכלו להשתלב בתחומים שונים כמו בריאות הציבור ומדעי הרפואה. לאור הבסיס האיתן שמקנה התכנית במדעי החיים, יוכלו הבוגרים להמשיך ללימודים מתקדמים גם בתחום זה.

לקבלה ללימודי תואר ראשון במדעי התזונה נדרשת בגרות מלאה במדעים ומבחן פסיכומטרי. מועמדים שלא עשו פסיכומטרי יכולים להתקבל ע"ס ציונים מצרף ולמועמדים שלא למדו מקצוע מדעי בתיכון ישנה אפשרות להתקבל לאחר השלמה של קורסי הכנה במדעים שמתקיימים שלושה שבועות לפני תחילת שנת הלימודים.

שאלות נפוצות על מדעי התזונה

מה נלמד במסלול מדעי התזונה?

התואר ראשון במדעי התזונה במכללה האקדמית תל-חי הוא תואר תלת שנתי בו הסטודנט לומד לעומק את כל הבסיס של מדעי החיים, ובנוסף קורסים מקצועיים בתחומים של מדעי התזונה והבריאות. בשלושת הסמסטרים הראשונים ניתנים קורסי יסוד במדעי הטבע, במדעי החיים, במדעים המדויקים ובמדעי החברה. החל מהסמסטר הרביעי יתווספו לתכנית הלימודים קורסים מעמיקים ויישומיים במדעי התזונה .במהלך התואר הסטודנטים גם משתתפים בסדנאות שיקנו להם כלים טיפוליים. סטודנטים המעונינים להתנסות במחקר מדעי יכולים לקחת את הקורס פרויקט מחקר ולבצע מחקר במעבדות מחקר של מכון מיג"ל.

מהן דרישות הסף ללימודים במסלול של מדעי התזונה?

דרישות הסף הם בגרות מלאה הכוללת קורס במדעים ו-4 יחידות במתמטיקה ופסיכומטרי. למועמדים שלא למדו במגמה מדעית ישנה  אפשרות לעשות קורסי הכנה בכימיה או פיזיקה 3 שבועות לפני תחילת הלימודים. לאלו שלא למדו 4 יחידות במתמטיקה ישנה אפשרות להשלים אותם בקורס הכנה למתמטיקה שניתן במכללה לפני הלימודים. לאלה שלא עשו פסיכומטרי ישנה אפשרות להתקבל ע"ס ציוני מצרף. ציוני הסף משתנים מידי שנה.

מהן אפשרויות התעסוקה לאחר לימודי מדעי התזונה?

האפשרויות הן רבות וכוללות עבודה כדיאטן קליני בכל מוסד ציבורי או פרטי: בתי חולים, בתי אבות, צבא, מועדוני בריאות, חדרי כושר, קליניקה פרטית וכו'. סטודנטים רבים ממשיכים ללימודים מתקדמים (תואר שני ושלישי) בתחום מדעי התזונה ובתחומים אחרים של מדעי החיים. הבסיס הרחב שהסטודנטים מקבלים בכל תחומי מדעי החיים פותח אפשרויות של השתלבות בהוראה של מדעים בבית ספר ייסודי ובתיכון לאחר השלמה של תעודת הוראה. כמו כן דיאטנים יכולים גם להיות מועסקים כיועצים ע"י חברות מזון.

מה חשוב לדעת על לימודים במדעי התזונה?

מדובר בתחום מרתק המשלב ידע מעמיק במדעי החיים בשילוב עם טיפול ופסיכולוגיה. שיפור בתזונה ובמצב הבריאותי גורם לשיפור של ה-weel being ודימוי הגוף, לכן דיאטנים הם אנשי מקצוע שיכולים להשפיע על תחומים רבים בחייהם של המטופלים. סטודנטים שבוחרים ללמוד מדעי התזונה צריכים לדעת שמדובר בתחום דינמי שחשיבות לבריאות הולכת וגדלה. לכן אנשי מקצוע טובים חייבים להתעדכן כל הזמן. הלימודים עצמם הם מאוד אינטנסיבים ודורשים השקעה רבה.