תואר שני בעבודה סוציאלית | עובדים סוציאליים - המכללה האקדמית תל חי

.M.A בעבודה סוציאלית

תואר שני בעבודה סוציאלית
  • .M.A בעבודה סוציאלית

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

.M.A בעבודה סוציאלית

מטרת לימודי התואר השני בעבודה סוציאלית  הנה להכשיר עובדים סוציאליים בעלי תואר ראשון ידע ומסוגלות ,לעסוק בפרקטיקה מתקדמת בתחומי העשייה המגוונים של העבודה הסוציאלית, להכשיר לתפקידי מחקר להוראה והכשרה באקדמיה ובשדה, ולמילוי תפקידי מנהל והדרכה בשירותים חברתיים.
מטרת הלימודים הנה להכשיר מנהיגים ומובילי שינוי באמצעות פיתוח שירותים חברתיים המאופיינים ברגישות, רלוונטיות, יעילות ואחריות חברתית.

תכנית הלימודים נמשכת שנתיים, מורכבת מקורסים כללים וקורסים ייעודיים בהתאם לאשכולות ההתמחות הכוללים קורסים תיאורטיים, מיומנויות טיפול, סמינר מחקרי ופרקטיקום.

למה ללמוד .M.A בעבודה סוציאלית בתל-חי?

  • חברי הסגל הם מטפלים מומחים ואנשי שטח נלהבים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה.
  • אשכולות התמחות ייחודיים ומרתקים.
  • בוגרי התואר השני לעבודה סוציאלית של המכללה האקדמית תל-חי זוכים לאהדה בקרב מעסיקים.

איך זה עובד ?

תכנית הלימודים נמשכת שנתיים, ומתפרסת על פני ארבעה סמסטרים, הנלמדים ביום אחד בשבוע.

התכנית מורכבת מקורסים כללים וקורסים ייעודיים בהתאם לאשכולות ההתמחות הכוללים קורסים תיאורטיים, מיומנויות טיפול, סמינר מחקרי ופרקטיקום.

אשכול: הנחיה וטיפול קבוצתי

ראש האשכול - ד"ר ורד שנער גולן

האשכול מיועד לעובדים סוציאליים אשר מעוניינים בהכשרה מעמיקה בתחום הקבוצות בהיבט התיאורטי והיישומי. האשכול מכשיר אנשי מקצוע אשר יוכלו ליישם מודלים להתערבות קבוצתית ולממש את המתודה הקבוצתית במגוון אוכלוסיות במסגרות ובארגונים בהם מתקיימת עבודה סוציאלית. הלימודים מקנים לסטודנטים ידע תיאורטי מעמיק, תוך ביסוס היכולת להבין ולנתח סוגיות ותהליכים מרכזיים בחייהן של קבוצות שונות. כמו כן, הקניית כלים פרקטיים להבנת שפת ההתערבות הקבוצתית והרחבת הידע היישומי הנוגע להתערבויות במגוון סוגי קבוצות (קבוצות תמיכה, קבוצות משימה וקבוצות לעזרה עצמית). הפרקטיקום מעניק לסטודנטים התנסות בהנחיית קבוצה, בהדרכה וליווי של איש סגל ועבודה משותפת עם קבוצת עמיתים.

אשכול משפחה

ראש האשכול – ד"ר עומר לנס

האשכול כולל לימוד מעמיק של מודלים ומיומנויות התערבות בזוג ובמשפחה, ומבחר של גישות טיפוליות נוספות, במטרה להכשיר סטודנטים להיות מטפלים משפחתיים מוסמכים, לאחר השלמת דרישותיה של האגודה לטיפול משפחתי. הלימודים מהווים מענה על חלק מדרישות ההכרה של האגודה לטיפול משפחתי לתואר “מטפל משפחתי מוסמך”. הפרקטיקום ממוקד בטיפול משפחתי בהדרכה אישית וקבוצתית, הכולל טיפול ב 3-4 משפחות.

אשכול טראומה וחוסן

ראשת האשכול – ד"ר מאיה פלד אברם

האשכול עוסק במנעד הרחב שבין התערבויות במצבי דחק אקוטיים לבין התערבויות במצבים כרוניים ומורכבים הנובעים מהשלכותיהן של חוויות עבר טראומטיות על הפרט. הסטודנטים ירכשו ידע תיאורטי בנושא טראומה ודיסוציאציה, מושגי יסוד בטיפול פסיכודינמי עם נפגעי טראומה, שיקום אוכלוסיות פגועות ובהשלכות העבודה הטיפולית עם נפגעי טראומה על מטפלים, במטרה לצמצם נזקי טראומטיזציה משנית. הלימודים באשכול יקנו לסטודנטים מיומנויות מגוונות, החל מהכשרתם כמגיבים ראשונים במצבי חירום ועד מיומנויות טיפול פרטניות שישמשו אותם בעבודתם כעובדים סוציאליים עם מטופלים בעלי רקע טראומטי מורכב. הפרקטיקום באשכול מושתת על טיפול ב 3-4 מטופלים בעלי רקע טראומטי ויתמקד באינטגרציה בין התיאוריה למעשה הטיפולי באמצעות מודלים שהוכחו כיעילים בטיפול בנפגעי טראומה בשלבים השונים. 

אשכול קליני גוף נפש

ראשת האשכול - פרופ רחל לב-ויזל 

אשכול קליני גוף נפש הנו אשכול ייחודי במסגרת החוגים ובתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל. תחום זה משלב ידע תיאורטי ופרקטי של עבודה סוציאלית, רפואה, פסיכולוגיה וטיפול באמנויות.
פסיכותרפיה גוף-נפש הינה גישה מתפתחת בעולם בתחום הטיפול ,ומבוססת על ממצאים המצביעים על הקשר שבין מצבים רגשיים נפשיים ומצבי חולי פיזיים. מחקרים בתחום אירועי חיים שיש בהם לחץ מצביעים על השלכות של מצבי דחק בממדי חיים משפחתיים, קהילתיים, אישיים וחינוכיים על מצב בריאות או חולי כמו גם השלכות של מצבי חולי פיזי על תסמינים של מצוקה נפשית. הגוף והנפש מתקיימים בדואליות ומשפיעים זה על זה.
תחומי הידע הנלמדים באשכול ייחודיים להנחת יסוד זו. המטפל נדרש לידע המאפשר לעשות אבחנה מבדלת במטרה להתאים את הטיפול הנכון ביותר עבור הפונה, כמו הקשר ההדוק שבין תפקודים מוחיים, מצבים פיזיולוגיים ומצבים רגשיים במטרה  לסייע לאדם הפונה להגיע לאינטגרציה בין הגוף לנפש. אינטגרציה כזו יש בה כדי לתרום לאיכות חיים  טובה יותר, שגשוג וצמיחה.
ידע הכרחי נוסף עבור מטפל הוא הכרת שפת הגוף ויכולת אבחנה והבנה של תכנים הסמויים המובעים באמצעות תנועה ושימוש בגוף כממד נוכח ופעיל בטיפול. ידע זה  מגביר את יכולת ההערכה והאבחון, ירחיב את ההבנה של תהליכים דינמיים תוך אישיים ויחזק את המיומנויות הטיפוליות תוך הרחבת ארגז הכלים היצירתיים.  
הביטוי נפש בריאה בגוף בריא משקף למעשה את תמצית הלמודים באשכול הקליני.
סגל התכנית מורכב  ממומחים מתחומי הידע השונים-פסיכותרפיה, רפואה, טיפול בתנועה ,טיפול בילד ועוד. נדרשת התנסות בטיפול משולב גוף –נפש במסגרות העבודה או במסגרות שיוצעו על ידי החוג.
במסגרת הפרקטיקום יתנסו הסטודנטים בטיפול גוף-נפש.

לצפיה בתנאי הקבלה