תואר שני בעבודה סוציאלית | עובדים סוציאליים - המכללה האקדמית תל חי

.M.A בעבודה סוציאלית

.M.A בעבודה סוציאלית
  • .M.A בעבודה סוציאלית

למידע נוסף מלא פרטיך

השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

.M.A בעבודה סוציאלית

תואר זה מיועד לבעלי תואר ראשון בעבודה סוציאלית השואפים להרחבת הידע ולשדרוג מקצועי. מטרתנו היא להכשיר עובדים סוציאליים בעלי ידע, יכולת ומסוגלות לעסוק בפרקטיקה מתקדמת בתחומי העשייה המגוונים של העבודה הסוציאלית, ובמקביל לשמש כמנהיגים ומובילי שינוי באמצעות פיתוח שירותים חברתיים המאופיינים ברגישות, רלוונטיות, יעילות ואחריות חברתית.

למה ללמוד .M.A בעבודה סוציאלית בתל-חי?

  • חברי הסגל הם מטפלים מומחים ואנשי שטח נלהבים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה.
  • אשכולות התמחות ייחודיים ומרתקים.
  • בוגרי עבודה סוציאלית של המכללה האקדמית תל-חי זוכים לאהדה בקרב מעסיקים.

איך זה עובד ?

תכנית הלימודים נמשכת שנתיים, ומתפרסת על פני ארבעה סמסטרים, הנלמדים ביום אחד בשבוע.
התכנית מורכבת מקורסים כללים וקורסים ייעודיים בהתאם לאשכולות ההתמחות.

אשכול: הנחיה וטיפול קבוצתי

ראש האשכול - ד"ר ורד שנער גולן

האשכול מיועד לעובדים סוציאליים אשר מעוניינים בהכשרה מעמיקה בתחום הקבוצות בהיבט התיאורטי והיישומי. האשכול מכשיר אנשי מקצוע אשר יוכלו ליישם מודלים להתערבות קבוצתית ולממש את המתודה הקבוצתית במגוון אוכלוסיות במסגרות ובארגונים בהם מתקיימת עבודה סוציאלית. הלימודים מקנים לסטודנטים ידע תיאורטי מעמיק בעולם הקבוצות, תוך ביסוס היכולת להבין ולנתח סוגיות ותהליכים מרכזיים בחייהן של קבוצות. כמו כן, הקניית כלים פרקטיים להבנת שפת ההתערבות הקבוצתית והרחבת הידע היישומי הנוגע להתערבויות במגוון סוגי קבוצות (קבוצות תמיכה, קבוצות משימה וקבוצות לעזרה עצמית). הפרקטיקום מעניק לסטודנטים התנסות בהנחיית קבוצה, בהדרכה וליווי של איש סגל ועבודה משותפת עם קבוצת עמיתים.

אשכול משפחה

ראש האשכול – ד"ר עומר לנס

האשכול כולל לימוד מעמיק של מודלים ומיומנויות התערבות בזוג ובמשפחה, ומבחר של גישות טיפוליות נוספות, במטרה להכשיר סטודנטים להיות מטפלים משפחתיים מוסמכים, לאחר השלמת דרישותיה של האגודה לטיפול משפחתי. הלימודים מהווים מענה על חלק מדרישות ההכרה של האגודה לטיפול משפחתי לתואר “מטפל משפחתי מוסמך”. הפרקטיקום ממוקד בטיפול משפחתי בהדרכה אישית וקבוצתית, הכולל טיפול ב-3-4 משפחות.

אשכול טראומה וחוסן

ראש האשכול – ד"ר משה פרחי

האשכול מדגיש את תפקידם של עובדים סוציאליים כמגיבים ראשונים במצבי חרום ומכשיר אותם לכך באופן תיאורטי ומעשי. הלימודים באשכול מכשירים סטודנטים למגוון של תפקידים בטווח רחב של מצבי טראומה, כולל התערבויות כמגיבים ראשונים במצבים של אסון המוני וחירום. בנוסף נלמד על הטיפול במצבי משבר ופוסט טראומה, היכרות עם טראומטיזציה משנית ושיקום אוכלוסיות פגועות. הפרקטיקום ממוקד בסיוע לעובדים סוציאליים ובעלי מקצועות אחרים לפתח תכניות התערבות ולהתמודד במצבי אסון וחירום, ולהכשיר אותם לתפקד כצוותי מניעה במצבים אלה. 

אשכול קליני גוף נפש

ראשת האשכול - פרופ רחל לב-ויזל 

אשכול קליני גוף נפש הנו אשכול ייחודי במסגרת החוגים ובתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל. תחום זה משלב ידע תיאורטי ופרקטי של עבודה סוציאלית, רפואה, פסיכולוגיה וטיפול באמנויות.

פסיכותרפיה גוף-נפש הינה גישה מתפתחת בעולם בתחום הטיפול ,ומבוססת על ממצאים המצביעים על הקשר שבין מצבים רגשיים נפשיים ומצבי חולי פיזיים. מחקרים בתחום הטראומה מצביעים על השלכות של מצבי דחק בממדי חיים משפחתיים, קהילתיים, אישיים וחינוכיים על מצב בריאות או חולי כמו גם השלכות של מצבי חולי פיזי על תסמינים של מצוקה נפשית. הגוף והנפש מתקיימים בדואליות ומשפיעים זה על זה.

תחומי הידע הנלמדים באשכול ייחודיים להנחת יסוד זו. המטפל נדרש לידע המאפשר לעשות אבחנה מבדלת במטרה להתאים את הטיפול הנכון ביותר עבור הפונה, כמו הקשר ההדוק שבין תפקודים מוחיים, מצבים פיזיולוגיים ומצבים רגשיים במטרה  לסייע לאדם הפונה להגיע לאינטגרציה בין הגוף לנפש. אינטגרציה כזו יש בה כדי לתרום לאיכות חיים טובה יותר, שגשוג וצמיחה.

ידע הכרחי נוסף עבור מטפל הוא הכרת שפת הגוף ויכולת אבחנה והבנה של תכנים הסמויים המובעים באמצעות תנועה ושימוש בגוף כממד נוכח ופעיל בטיפול. הגוף מדבר באמצעות תנועת גלויות וסמויות, מודעות ולא-מודעות, הנמצאות ברמת סנכרון שונה בהתאם למשמעותן עם התכנים המובעים מילולית. ידע זה מגביר את יכולת ההערכה והאבחון, ירחיב את ההבנה של תהליכים דינמיים תוך אישיים ויחזק את המיומנויות הטיפוליות תוך הרחבת ארגז הכלים היצירתיים.  

הביטוי נפש בריאה בגוף בריא משקף למעשה את תמצית הלמודים באשכול הקליני.

סגל התכנית מורכב  ממומחים מתחומי הידע השונים-פסיכותרפיה, רפואה, טיפול בתנועה ,טיפול בילד ועוד.

לצפיה בתנאי הקבלה