לימודי .M.A בפילוסופיה משולבת עשייה* באקדמית תל-חי

"הפילוסופיה במיטבה כשהיא חדלה לשמש כלי להתמודדות עם בעיות של פילוסופים והופכת לשיטה שהפילוסופים מטפחים להתמודדות עם בעיות של בני אדם" (ג'ון דיואי, [1969] 1916, עמ' 263).

התואר בפילוסופיה משולבת עשייה* הוא תוכנית הלימודים היחידה מסוגה בארץ ובעולם, המשלבת בין מחקר אקדמי לעשייה אקטיבית מחוץ לקמפוס. מרכיב הפעולה נע על מנעד רחב: מהתבוננות פנימית בעלת השלכות מעשיות, לתרומה לקהילה ועד לשותפות פעילה במאבק כנגד אי-צדק חברתי וסביבתי. מרכיב המעורבות החברתית כולל התנדבות במקומות עבודה בעלי השפעה באזור (למשל רשויות מוניציפליות, גופים ממשלתיים, עמותות אקטיביסטיות ועוד) לצד השתתפות במפגשי אקדמיה-קהילה בלתי פורמאליים (למשל "הפילוסוף השיכור", "בית מדרש פילוסופי" 7G666D , פעילות מדע אזרחי ועוד). מרכיב ההוראה בנוי מסגל איכותי ואכפתי. כמעט כל מי שתפגשו בכיתה הם מרצים בכירים ופרופסורים, ביניהם כלת פרס ישראל לפילוסופיה ימימה בן מנחם, יו"ר אגודת הפילוסופיה הישראלית אילת שביט ויעל קידר יו"ר אגודת רוג'ר בייקון הבינלאומית, וכולם מלמדים מתוך תשוקה, באווירה בלתי פורמלית, ובמסגרת קהילת לומדים קטנה (עד 25 סטודנטיות וסטודנטים) שחבריה תומכים זה בזה.

 לב התוכנית הוא כפול, ראשית מיקוד בשאלות מחקר פילוסופיות שערכן אינו מוגבל רק להבנה תיאורטית, ושנית נסיון להיעזר בידע מעשי ומומחיות מקומית עבור תהליך החקירה הפילוסופית.  

להשארת פרטים
Accordion Title למה ללמוד M.A בפילוסופיה משולבת עשייה* בתל-חי

למה ללמוד M.A בפילוסופיה משולבת עשייה* בתל-חי

אם למדת אי פעם פילוסופיה ואם לאו, אם שאפת להתקדם בעבודה או באקדמיה, ואם אחרים מסמנים אותך תחת משבצת הגיל "הצעיר" או "המבוגר", כל עוד יש בך רצון לחיות ולפעול באופן אוטנטי, סקרנות לחקור באופן מעמיק את יסודות החשיבה והחוויה האנושית ואהבה לדיון בהיר, הגיוני ומנומק, הרי שהתוכנית ב"פילוסופיה משולבת עשייה" נבנתה בדיוק כדי לנסות להציע לך מענה, ובמובן זה לקדם חיים של שגשוג רגשי ואינטלקטואלי. 

יתרונות התכנית

ראיות לקיומן של היתרונות בתכנית

תוכנית ייחודית, חדשנית ובינתחומית

ייחודיות: אין עוד תוכנית לימודים כזו בפילוסופיה, המשלבת עיון עם עשייה.
בינתחומיות: יש עידוד לקבלת סטודנטים עם ידע חוץ-פילוסופי, ולכן ניתן להרשם לתוכנית עם כל תואר בוגר, ונדרשים רק 4 קורסי השלמה הניתנים במהלך שנה א'. בנוסף, רוב המרצים בתוכנית הם בעלי רקע אקדמי בינתחומי, ויש עידוד למנחה תזה נוסף המגיע ממדעי הטבע או ממדעי החברה.

סגל אקדמי איכותי

בתוכנית מלמדת כלת פרס ישראל לפילוסופיה לשנת 2021, יו"ר אגודת הפילוסופיה הישראלית וסגנית נשיא אגודת רוג'ר בייקון הבינלאומית. מרצי התוכנית זכו באות "מרצה מצטיין" (בתל חי, באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת לודוויג-מקסימיליאן במינכן) ורובם ככולם בעלי דרגת מרצה בכיר או פרופסור.

ליווי אישי לסטודנטים

לכל אורך שנה א' מתקיים קורס "הדרכה אישית", בה חבר סגל בכיר מוביל קבוצת סטודנטים קטנה (5 עד 8) ומלווה באופן יותר אישי את התקדמותם. לכל אורך שנה ב' מתקיים הקורס "סמינר תלמידים" בו חבר סגל בכיר מלווה את תהליך העבודה, וזאת בנוסף למנחה האישי עבור מי שבחרו לכתוב תזה.

לימודים בקבוצה קטנה ושיתופית

מכסת הסטודנטים בתוכנית מוגבלת ל 25 בלבד, הלומדים יחד בקורסים ייעודיים להם. אנו מעודדים את חברי הקבוצה לתמוך זה בזה לאורך כל התקופה, ועקב ריבוי המפגשים הבלתי פורמליים נוצר גם דיאלוג פתוח ובלתי פורמלי עם המרצים.

גמישות בלוח הזמנים, כדי לאפשר שילוב בין לימודים ועבודה

הקורסים מרוכזים באופן נוח מיום רביעי ב16:00 ועד חמישי ב18:00 (בפועל יש גם קורסים מרוכזים ולכן הלימודים ביום חמישי לרוב מסתיימים ב16:00), ומועדי הפעילות בקהילה נקבעים בשאר ימות השבוע באופן גמיש, גם לפי צרכי הסטודנטים.

פעילויות לימודיות ייחודיות עם הקהילה, באווירה פתוחה ואקטיבית

קיים מגוון של פעילות ערב בלתי פורמאלית מחוץ לקמפוס, ללא חובת הגעה: "הפילוסוף השיכור", "בית מדרש פילוסופי", "אקדמיה בכיכר" ועוד, וחלק לא מבוטל מאותה עשייה מתקיים עם ולמען תושבי הגליל.

באופן פורמלי, שנה א' נפתחת עם יומיים של "טיול פילוסופי בגליל", וכל שנה מסתיימת עם סוף שבוע בן שלושה ימים בכנרת, במסגרת כנס "מחשבה חופשית" לתלמידי תואר ראשון שני מכל רחבי הארץ.

זאת ועוד, במהלך המאסטר כל הסטודנטים מחויבים בשני קורסים לפחות המוגדרים "משלבי עשייה". בקורסים אלו מתקיימים שיעורים פרונטאליים רגילים, ובנוסף אליהם הסטודנטים מתנדבים לעשייה פעילה באחד הגופים מרכזיים באזור: רשות ניקוז כנרת, רשויות מוניציפליות, עמותות סביבתיות, גופי תקשורת, גופים חינוכיים ועוד. במהלך הקורס הסטודנטית בוחנת עד כמה, אם בכלל, לימודיה העיוניים רלוונטיים לעבודתה המעשית, ועבודתה המעשית מעשירה את העיון הפילוסופי.

ה-X פקטור: לחיות וללמוד באצבע הגליל

תמונה
M.A בפילוסופיה
Accordion Title אופק תעסוקתי

אופק תעסוקתי

המסלול המחקרי מאפשר התקדמות ללימודי דוקטורט בפילוסופיה,

הן בישראל והן בחו"ל.
 

איך זה עובד

איך זה עובד

Accordion Title מסגרת הזמן

מסגרת הזמן

לומדים יום וחצי בשבוע, מיום רביעי ב16:30 עד 20:30, וביום חמישי מ8:45 ועד ב18:00. 
עם זאת, חלק מהקורסים מרוכזים ולכן הלימודים בימי חמישי לעיתים מסתיימים מוקדם יותר.
למי שלא למדו פילוסופיה בעבר, ישובצו 4 קורסי השלמה בשנה א' רביעי, כדי למנוע הגעה ליום נוסף. 

לימודי המאסטר נמשכים ארבעה סמסטרים, אולם סטודנטים מצטיינים לתואר בוגר בחוג ללימודים רב תחומיים (ממוצע ציונים 85 במקבץ פילוסופיה או בתוכנית "פליאה") יכולים להירשם לחלק לא מבוטל מקורסי המאסטר כבר בשנה ג' וכך לקצר את משך הלימודים. 
התואר כולל גם "קורסים משלבי עשייה" בהם הסטודנטים מתנדבים בארגונים ומקומות עבודה באזור (למשל בעירייה, ברשות ניקוז, בעמותה סביבתית, בגן ילדים, בשמורת טבע או דווקא ליד הבית שלך). במהלך הקורס הסטודנטים יבחנו את הקשר – אם ישנו – בין התיאוריה שהם לומדים בשיעור לפרקטיקה שהם פוגשים ביומיום. במובן זה, קיימת פעילות לימודית גם מחוץ לשעות ההוראה בימי רביעי וחמישי, אולם מועד וסוג הפעילות תלוי במידה רבה גם בצרכי ורצונות הסטודנטים, ובמובן זה גמיש. פרוט על תכני ודרישות כל קורס נמצא בסילבוס, ושימו לב כי ליד שם הקורס בשנתון מופיע המינוח: (קורס משלב עשייה).  

בנוסף לקורסים משלבי עשייה, וללא קשר הכרחי איתם, חלק מפעילויות החוג הן בלתי פורמאליות ומתקיימות בימי רביעי בשעות הערב המאוחרות ( 20:30-22:30).

למען הסר ספק התוכנית אינה מחייבת אתכם להגיע לפאב, למתנ"ס או לנחל עבור מפגשי "הפילוסוף השיכור", "בית מדרש פילוסופי", או  "מועדון קולנוע פילוסופי", אך נסיון העבר מלמד כי מדובר בחוויה מאד מתגמלת, למארגנים ולמשתתפים כאחד. כו-לן וכו-לם, מוזמנות ומוזמנים בחום! 

 

לצפיה בתנאי הקבלה

רוצים לשמוע על אפשרויות קבלה נוספות? המכללה מציעה מגוון מכינות ואפשרויות לקבלה לאקדמיה. 
נשמח למסור לך פרטים נוספים בטלפון: 04-8181855 שלוחה 1 או 9827*
Accordion Title מסגרת התמיכה

מסגרת התמיכה

תל חי מציעה תמיכה כלכלית נדיבה לבעלי ציונים מתאימים ומוטיבציה למחקר פילוסופי. מלגת ההצטיינות כוללת פטור מלא משכר לימוד ודמי מחייה חודשיים, וזאת כדי לאפשר לך להקדיש את מיטב זמנך לתזה ולהתקדם במהירות לדוקטורט. בנוסף, וללא כל קשר למלגה הזאת, אנו מקדישים זמן ומאמץ כדי לשלוח סטודנטים שלנו לכנסים וסדנאות ברחבי העולם.

בנוסף אחד הקשיים המוכרים של סטודנטים לתארים מתקדמים היא תחושת הבדידות תוך כדי המחקר. כדי להתמודד עם הבעיה, אנו פועלים למן הרגע הראשון לעידוד קהילת עמיתים בלתי פורמלית של סטודנטים, התומכת בחבריה לאורך הדרך.

מהות הקורס "הדרכה אישית" היא ליווי של חבר סגל בכיר למספר קטן של סטודנטיות וסטודנטים (5 עד 8) למשך כל השנה הראשונה. בשנה השנייה, הקורס "סמינר תלמידים" מלווה כל שלב ושלב בכתיבת העבודה, מציע טיפים וכלים, ומציע לסטודנטים משוב ביקורתי בסביבה אוהדת.

בנוסף, ולא פחות חשוב, נשאף לייסד מעיין "Hub  פילוסופי" גלילי, המיועד לסטודנטית או סטודנט המבקשים לעבוד על המחקר האישי שלהם בתוך מרחב משותף, להתלבט עם קולגה על רעיון חדש או לקרוא בשקט מאמר מתחת לעץ. היא ואחרים מוזמנים למרחב העוטף את "פרישטיק" בבית הלל, הכולל בית קפה, חדרי מפגש קטנים, גן ירק, מטע פקאנים ואופציה להשאלת אופניים לנחל.

אין קורסים בימי חמישי של הסמסטר האחרון לתואר אלא ימים מרוכזים, אך כולם מוזמנים לעבוד בHub  הפילוסופי. לפגוש חברים, מרצים, ו"לעשות פילוסופיה" לא לבד. 

Accordion Title פעילות אקדמית לא פורמאלית

פעילות אקדמית לא פורמאלית

לאורך כל השנה תלמידי ומרצי פילוסופיה יוזמים בכל רחבי הגליל העליון מגוון פעילויות אקדמיות בלתי פורמאליות, חלקן פונות לציבור הסטודנטים, חלקן ממוקדות בצרכי האזור ותושביו, וכולן בהתנדבות, ללא חובה ובנפש חפצה.

בלילות רביעי, בין 20:30-22:30 כו-לם מוזמנים לבית החאן בקריית שמונה, לפאב האודיז בכפר גלעדי, למרחב מהאיאנה במטולה, לעין טובא או לכנרת, לפגוש מקרוב את רבגוניות החיים בגליל ולתרום לפילוסופיה מחוץ לקמפוס. כמה דוגמאות:

"הפילוסוף השיכור"

ארוע דיבייט פומבי, על שאלה פילוסופית הרלוונטית לחיינו. שני מרצים מתחרים בשני סבבים, ובכל פעם יש לסיים 1/3 בירה ולהציג טיעון תקף בחמש דקות. או אז נפתחת הבמה, וכל מי שעולה עם טיעון נגדי או הרהור עצמאי...הבירה עלינו!! (בתמונות: הסטודנטית נטע דה לה זרדה ותושב האזור בטיעונים מנוגדים לגבי השאלה: האם יש לבטל את מוסד הנישואין?) 

תמונה
ארוע דיבייט פומבי,

 

תמונה
ארוע דיבייט פומבי,

"ועדת קישוט"

ד"ר יעל קדר ראשת המקבץ לפילוסופיה (מקבץ לימודים לתואר בוגר בתוך החוג ללימודים רב תחומיים) יחד עם סטודנטיות וסטודנטים מתנדבים, יוזמים פעילות חברתית-אקדמית ענפה למען תלמידי הפילוסופיה (מכאן השם "ועדת קישוט"). התוצאה היא מגוון סדנאות, פודקסטים, הרצאות חד פעמיות, ועוד שלל ארועים הרלוונטיים לקהילת הסטודנטים. 
(בתמונות: הרצאת פתיחת שנה על מרקוזה ו"פילוסופיה ארוטית", והכרות בין הסטודנטים החדשים בסגנון speed dating)     

תמונה
פילוסופיה אירוטית

עוד דוגמא לתוצרים מרגשים, הם שלושת פרקי הפודקסט "המשתה" שהגו ויצרו הסטודנטים עמרי שלם ורועי ארבלי:
על אהבה, שיחה עם פרופ' אילת שביט

על החמצה, שיחה עם ד"ר אלי פיטקובסקי

ועל הסרט "מועדון קרב", שיחה עם ד"ר יעל קדר

 

כנס "מחשבה חופשית" לתלמידי תואר ראשון ושני:

שלושה ימים על שפת ים כנרת, עם הרצאות סטודנטים מכל רחבי הארץ, הרצאת Keynote, סדנת כתיבה, שיחות ודיונים אל תוך הלילה, והרבה מאד ים ומוסיקה (בתמונה: פרופ' יוחאי עתריה וד"ר אלי פיטקובסקי בג'אם סשן עם הביטלס).  

תמונה
כנס "מחשבה חופשית" לתלמידי תואר ראשון ושני: שלושה ימים על שפת ים כנרת, עם הרצאות סטודנטים מכל רחבי הארץ, הרצאת Keynote, סדנת כתיבה, שיחות ודיונים אל תוך הלילה, והרבה מאד ים ומוסיקה (בתמונה: פרופ' יוחאי עתריה וד"ר אלי פיטקובסקי בג'אם סשן עם הביטלס).
תמונה
כנס "מחשבה חופשית" לתלמידי תואר ראשון ושני: שלושה ימים על שפת ים כנרת, עם הרצאות סטודנטים מכל רחבי הארץ, הרצאת Keynote, סדנת כתיבה, שיחות ודיונים אל תוך הלילה, והרבה מאד ים ומוסיקה (בתמונה: פרופ' יוחאי עתריה וד"ר אלי פיטקובסקי בג'אם סשן עם הביטלס).

 

"אקדמיה בכיכר"

מיזם אזרחי, שנולד במאהל המחאה קריית שמונה בקיץ 2011 בהובלת הסטודנטית יעל אשד-סילבר ופרופ' אילת שביט, ומאז מקיף אלפי אנשים ועשרות פרויקטים של הוראה ומחקר מקריית שמונה ועד טובא-זנגרייה. המטרה היא לכונן שותפות פרו-אקטיבית בין מומחים אקדמיים, מומחים מקומיים ומגוון קבוצות באזור, אשר באמצעות קורסים קצרים, מדע-אזרחי וארועי שיא פועלים למען צמצום אי צדק חברתי, סביבתי ואפיסטמי באזור פריפריאלי. 
(בתמונות: ערב חגיגי בבית החאן בקריית שמונה וקורס: "ליקוט ומורשת נשית בדואית" בעין טובא. פרוט נוסף נמצא כאן.)

תמונה
אקדמיה בכיכר
תמונה
אקדמיה בכיכר

 

מסלולים מיוחדים

מסלולים מיוחדים

Accordion Title אודות

אודות

קיימים שני מסלולי לימוד בתואר, מסלול מחקרי (עם תזה) ומסלול נלמד (ללא תזה).

במסלול המחקרי- דמות הבוגר ממוקדת בהצטיינות אקדמית, ולכן מסלול זה מכיל פחות קורסים כדי לפנות זמן לכתיבת התזה.

במסלול הנלמד- דמות הבוגר שואפת להצטיינות רב-ממדית, כולל בתחום החברתי-אזרחי (areté). לפיכך הדגש הוא על הרחבת הדעת והעשייה ולכן מסלול זה מכיל יותר קורסים, כולל יותר קורסי בחירה. 

כך או כך, כל קורסי החוג פתוחים באופן שווה לכולם, משום שלדעתנו קידום בוגרות ובוגרים בשני המסלולים הללו הינו קריטי לחברה הישראלית בכלל, ולחיים של שגשוג בגליל בפרט.

Accordion Title הקף קורסים ומטלות מסלול מחקרי (עם תזה)

הקף קורסים ומטלות מסלול מחקרי (עם תזה)

קורסי חובה 18 נ"ז
שני קורסי סמינריון 8 נ"ז
קורסי בחירה 2 נ"ז
תזה 8 נ"ז
תזה 8 נ"ז

        סה"כ 36 נ"ז

תנאי הקבלה: ממוצע ציונים של לפחות 85 בתואר הבוגר, שני מכתבי המלצה ועמוד אחד מטעם המועמד או המועמדת, ובו מעיין "הצהרת כוונות" למחקר עתידי.

מטרת המידע הזה לסייע לכם וליועץ הM.A.,  ד"ר אלי פיטקובסקי, לבנות יחדיו תוכנית שתקדם אתכם במסלול הלימודים שבחרתם לעצמכם.

Accordion Title הקף קורסים ומטלות במסלול נלמד (ללא תזה)

הקף קורסים ומטלות במסלול נלמד (ללא תזה)

 

קורסי חובה 18 נ"ז
שני קורסי סמינריון 8 נ"ז
קורסי בחירה 10 נ"ז

        סה"כ 36 נ"ז

תנאי הקבלה: ממוצע ציונים של לפחות 76 בתואר הבוגר בחוג פילוסופיה או בחוג מתחום מדעי הטבע או ציון ממוצע של לפחות 80 בחוג מתחום מדעי החברה, ובנוסף שני מכתבי המלצה.

מטרת המידע הזה לסייע לכם וליועץ הM.A.,  ד"ר אלי פיטקובסקי, לבחור יחדיו קורסים ופעילויות מהתוכנית הרלוונטיים לכם ולעתיד שאתם רואים לעצמכם.  

סגל החוג

פרופ' חנינה בן מנחם

פרופ' מן המנין
תחומי מחקר : פילוסופיה של המשפט העברי

פרופ' ימימה בן מנחם

פרופ' מן המנין
תחומי מחקר : פילוסופיה של המדע

פרופ' יוחאי עתריה

ראש החוג ללימודים רב-תחומיים
פרופ' חבר
Ph.D.: האוניברסיטה העברית 2016
תחומי מחקר : תודעה, טראומה, טכנולוגיה

פרופ' אילת שביט

ראשת החוג לפילוסופיה ויו״ר האגודה הישראלית לפילוסופיה
פרופ' חבר
Ph.D.: האוניברסיטה העברית בירושלים 2004
תחומי מחקר : פילוסופיה של המדע
כל סגל החוג

רכזת החוג

מזל בן עזרא

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
TRUE
760153
Ugzk3dkk8IViVEnaRZMPgLMrbU3cUaYcexRlgkeYCsQ
Google no captcha
1
דברו איתי!
form-mslrhUQHeRARyEzyGC_oESaJQy3DaWbruMpSVcfO74E
webform_submission_contact_us_paragraph_1896_add_form