5 סיבות ללמוד לימודי קדם רפואה | המכללה האקדמית תל חי

5 סיבות ללמוד לימודי קדם רפואה

5 סיבות ללמוד לימודי קדם רפואה

חמישי, 4 מרץ, 2021

כידוע, חלומה של כל אמא יהודייה זה שהבן שלה יהיה ביום מן הימים רופא. אולם לא רק של אמא, יש סטודנטים צעירים רבים שחושקים במקצוע המרשים הזה ועושים הכל כדי להתקבל ללימודי הרפואה. לימודי רפואה נחשבים ללימודים הכי ארוכים בכל העולם האקדמי כשהם כוללים תקופת סטאג' (התמחות) של מספר שנים. יתרה מכך, גם בתום הלימודים כל בוגר לרפואה לא באמת ינוח לו על זרי דפנה ויידרש ממנו לעבור עוד כברת דרך של עבודה קשה עד שיזכה להתחיל ליהנות משעות עבודה סבירות ומשכר הולם. עם זאת, לימודי רפואה ולימודי קדם רפואה, היה ונשאר מקצוע יוקרתי ופופולארי בזכות שלל סיבות ובעיקר סיפוק בתרומה שמקצוע זה מעניק לקהילה. עבור אנשים רבים שעוסקים ברפואה מדובר בחלום ילדות שהתגשם.

להיות רופא בישראל

רופא הוא אדם שרכש את המקצוע לאחר שנים של לימודים גבוהים ותקופת הכשרה וכיום הוא ניחן בידע עצום על כל המכונה הזאת שנקראת - גוף האדם. כל רופא מתמחה בתחום אחד ממגוון תחומי הרפואה שקיימים היום, ורק לאחר שלמד וחקר שנים ארוכות, הוא יכול להעניק טיפול מהימן לאנשים בתחום התמחותו. למעשה, רופא לא מפסיק ללמוד וגם בזמן היותו רופא בפועל, הוא משתתף בקורסים ובהשתלמויות בכל הנוגע לתחום הרפואה בו הוא מתמקצע וכל העת רוכש ידע חדש שמסייע לו בעבודתו.

היכן לומדים את המקצוע?

כיום יש בישראל מספר קטן של מכללות וארבע אוניברסיטאות בהן ניתן ללמוד את תחום הרפואה, אולם הדרישות ותנאי הקבלה ללימודים הינם גבוהים, ולכן במקרים בהם סטודנטים אינם מצליחים לעמוד בדרישות בארץ, הם פונים ללמוד רפואה במדינות זרות. אפשרות נוספת ללמוד רפואה היא להתחיל וללמוד תואר בלימודי קדם רפואה במכללת תל-חי ועם סיום התואר בציון ממוצע של 85 לפחות וללא הערות משמעת, להתקבל ללימודי הרפואה. ולבסוף, להתמחות בתחום הספציפי שתבחר להתרכז בו ובהיכרות עמוקה עם גוף האדם. במהלך הלימודים תרכוש ידע נרחב במדעי החיים, בכימיה וביולוגיה. כמו כן, הבנה מתמטית, חשיבה לוגית וגם יצירתיות ויכולת הבחנה בפרטים הקטנים ביותר.

חמש סיבות מדוע כדאי ללמוד את תחום מדעי הרפואה

ידע מעמיק וכלים מרתקים

כל מי שמתעניין במדעי החיים ובביולוגיה, לרבות בתפקוד הגוף שלנו והמטרה לתרום לבריאות הציבור, מבין מדוע כדאי ללמוד רפואה. מדובר בשבע שנים של לימודים מאתגרים במיוחד שעוסקים במגוון תחומים מרתקים שמעניקים ידע וכלים רבים וכן ניסיון מעשי בכל הנוגע לגוף האדם ולבריאותו. בנוסף, במקצועות הרפואה אין לעולם סוף, תמיד יש מה ללמוד ולאן להתפתח, שכן הרופא כל הזמן מגלה תרופות ושיטות טיפול חדשות ולמעשה לכל אורך שנות העבודה הוא ממשיך ללמוד ולפתח הכשרה ולצבור ידע חדש. על כן, כל מי שאוהב ללמוד ולחקור כל הזמן, אלו בדיוק הלימודים עבורו.

עזרה ותרומה לבני אדם

כידוע מקצוע הרפואה הינו אחד מתחומי העיסוק המשמעותיים עבור האדם ויש בו גם אחראיות גדולה, שליחות והרבה סיפוק. למעשה, מדובר באורח חיים שהוא כולו יוקדש לעזרה לבני אדם לשיפור מצבם ואיכות החיים שלהם. זאת להבדיל מתחומים אחרים כמו לדוגמא  - מדעי המחשב. העבודה כרופא תיצור פגישות יומיומיות עם בני אדם שזקוקים לעזרה בבעיה בריאותית שממנה הם סובלים והרופא עבורם הוא לא פעם ישועה גדולה. לכן, מי שחש בצורך להעניק לחייו משמעות עמוקה ורצון עז בלעזור לאחרים, ימצא את המקצוע הזה מספק במיוחד.

מגוון מסלולי התמחות

מי שלא משוכנע באיזה מקצוע הוא ירצה לעסוק ותוהה מדוע כדאי לו ללכת על תחום הרפואה, ישמח לדעת שכאשר פונים לתחום ברפואה, הבחירה תהיה בענף בעל תחומים רבים, שמכיל מבחר של אפשרויות התמחות. כך למשל, אפשר להתמחות ברפואת משפחה, גינקולוגיה, רפואת חירום, גסטרולוגיה, כירורגיה, אף אוזן גרון, רפואת ילדים וכולי. משמע, כל סטודנט יוכל להתמקד בתחום שמרתק אותו במיוחד ולהתמחות בו ולהגיע עד לתואר של פרופסור.

סביבת עבודה מאתגרת ומגוונת

עיסוק בכל תחום ברפואה יבטיח סביבת עבודה איכותית ביותר, כזו שתתרום להעשרה של כל עולמו המקצועי וגם האישי של הסטודנט. מדובר בסביבת עבודה עם צוות אנשים איכותי ומקצועי ביותר שעובד בתוך סביבת  עבודה דינאמית ומעניינת ואולי הכי לא שגרתית שיש, בה אין יום אחד דומה ליום הקודם. בכל רגע יידרש הרופא להיות הכי טוב ולקחת לעיתים החלטות גורליות ולהעניק את כל כולו. לא כל אחד מחזיק בכישורים הללו ורק מי שרואה במקצוע הרפואה שליחות גדולה ולא חושש מאתגרים וקושי, ימצא וודאי את מבוקשו במקצועות הרפואה.

ביקוש מתמיד בשוק העבודה

סיבה נוספת לבחירה בלימודי רפואה היא שמדובר במקצוע שתמיד יש לו ביקוש בכל מקום ובכל זמן. בארץ, כמו גם במדינות אחרות בעולם, מקצועות הרפואה תמיד היוו תחום עיסוק שהוא משמעותי ונדרש. ענף זה מיועד לכל אדם מוכשר שרוצה לתת כתף על מנת לשפר את מערכת הבריאות ולתרום לבריאותם של בני האדם. לכן, שלא כמו בתחומי תעסוקה אחרים לא פחות פופולאריים, לימודי רפואה יבטיחו לבוגרים עבודה בהיעדר סימני שאלה, עם מגוון רחב של אפשרויות והזדמנויות. יחד עם זאת, יש לא מעט דרכים לקידום ופיתוח קריירה, כך שכל אדם יוכל לצעוד במסלול שמתאים לאישיותו, לסגנון החיים ולתחומי העניין שלו.

לסיכום

מלבד כל אותן סיבות שמסבירות מדוע כדאי ומומלץ ללמוד מדעי הרפואה, ישנן עוד סיבות שיכולות להיות שונות ומתאימות לכל אדם בפני עצמו, בהתאם לנסיבות החיים שלו שגרמו לו לשנות כיוון ולבחור ללמוד רפואה, בהתאם לאישיות, לרצונות והשאיפות שלו. יחד עם זאת, לפני שנרשמים ללימודי הרפואה ומתחילים להקדיש לכך שבע שנים ארוכות, מומלץ לבחון אם אתם באמת רוצים להיות רופאים ביום מן הימים מהסיבה הנכונה ושש לכך באמת אחיזה מוצדקת במציאות של חייכם.