.B.A בלימודים רב תחומיים

אנחנו חיים בעולם עשיר, דינמי ומגוון, שעובר בשנים האחרונות שינויים מהירים, חלקם מורכבים ומאתגרים. 
עולם כזה מחייב הכשרה של אנשים עם ידע רחב ומעמיק, שיודעים ויודעות לחשוב מחוץ לקופסה, שיש להן ולהם ידע היסטורי ותרבותי מורכב, המאפשר להבין ולנתח תופעות שונות, גלויות וסמויות. זהו עולם שמזמן יצירתיות, בין תחומיות, יכולת לשנות ורגישות לאחרים ולאחרות. 

החוג ללימודים רב תחומיים מספק שלל הזדמנויות לפתח את הכשורים האלה. במסגרתו תצאו למסע בתחומים שונים במדעי הרוח והחברה ותבקרו במקומות מעבר לגבולות המוכרים.
זהו מסע שיעניק לכם ולכן ידע מעמיק, משמעותי ורב תחומי שלא הכרתם.ן. אנחנו קוראים לכן ולכם להצטרף אלינו ולגלות אפשרויות חדשות של חיים ומחשבה, לגלות את היצירתיות החבויה בכם ואת יכולות החשיבה שלכן. הידע והיכולות האלה יכינו אתכם לשוק העבודה העכשווי שצמא לאנשים שיודעים לחשוב אחרת ולייצר פתרונות חדשים ויצירתיים לבעיות שונות ומשונות.

להשארת פרטים
Accordion Title למה ללמוד בחוג ללימודים רב תחומיים בתל-חי

למה ללמוד בחוג ללימודים רב תחומיים בתל-חי

 • ניתן ללמוד לימודים רב-תחומיים במסלול חד חוגי או דו חוגי. הבחירה בלימודים רב תחומיים מאפשרת התמקצעות לצד מגוון ועושר אקדמי.
 • מסלול חד חוגי בדרך לתואר: מסלול המתאים גם לעובדי מערכת החינוך, השירות הציבורי, כוחות הביטחון וכדומה.
 • מסלול דו חוגי: מסלול המתאים בעיקר לרוצים להעמיק בתחומים אחרים בנוסף לחוג הנבחר.
 • הלימודים משלבים פעילויות בלתי פורמליות רבות ומגוונות.
 • אפשרות ללימודי המשך ללא השלמות.
 • גמישות במעבר למסלולים אחרים במהלך הלימודים.
 • תכנית מצויינות פליאה- מעניקה ללומדים בה מלגות לימודים משמעותיות המאפשרות להם להתרכז בפיתוח כישוריהם. בתכנית יפגשו המשתתפים עמיתים מוכשרים ויהיו חלק מקבוצה מלאה בעשייה ויכולתיהם.ן יבואו לידיי ביטוי מעשי.

חברי הסגל של החוג ללימודים רב תחומיים הם חוקרים פעילים ואנשי שטח נלהבים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה.

אופק תעסוקתי:
 חטיבת מדעי התנהגות

סטודנטיות וסטודנטים במקבץ לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה יירכשו הבנה ויכולת ניתוח של תהליכים, התנהגויות ותופעות במציאות החברתית, שנדרשות בתחום פיתוח, יישום והערכה של פרויקטים קהילתיים וחברתיים מגוונים; ידע, כושר ניתוח ורגישות לשוני תרבותי ולהשלכות של תהליכים מקומיים וגלובליים הנדרשים במגוון רחב של תפקידים בארגונים עסקיים, חברתיים וציבוריים; כישורים מחקריים הרלוונטיים למגוון של תחומי עיסוק וביניהם – פרסום ושיווק, סקרי דעת קהל ומכוני מחקר, יעוץ ארגוני ופוליטי, פיתוח קהילתי, הוראה והדרכה, ועוד. וכמובן רכישת השכלה שמאפשרת המשך לימודים במגוון רחב של תחומים במדעי החברה וההתנהגות.

מקבץ פסיכולוגיה- השתלבות בתפקידי ניהול שיווק ומשאבי אנוש. לימודי המשך בייעוץ והתנהגות ארגונית, משאבי אנוש ותארים מתקדמים מגוונים נוספים הפתוחים לסטודנטים מעולם מדעי החברה. לסטודנטים מצטיינים ישנה אפשרות להתקבל למסלול השלמות לתואר שני בחינוך והוראה או עבודה סוציאלית. התואר מספק השכלה עשירה רחבה ומגוונת שתעניק לכם את הידע והכלים למצוא את המשך דרככם בעולם האקדמי או התעסוקתי.

בוגרי לימודי מגדר יוכלו להמשיך בלימודים בתכניות מגדר ובתכניות של שינוי חברתי באוניברסיטאות השונות ולרכוש כלים לבצע שינוי.  הם יוכלו להשתלב בארגונים ועמותות העוסקים בקדום נשים ובמאבק באלימות נגד נשים, ובעמותות וארגונים חברתים וחינוכיים (למשל בתי ספר) כבעלות ידע על סוגיות מגדריות וסוגיות של מגוון ולהוביל ולקדם תוכניות שונות. הן יוכלו לבנות יוזמות העוסקות בסוגיות אלה בעצמן.

בוגרי חטיבת קיימות וממשל יוכלו להתקדם לתואר שני במגוון תחומים - קיימות, מדיניות ציבורית, ממשל ופוליטיקה וכדו'
ולהתקבל למגוון עבודות בשלטון המקומי ובשירות הציבורי ויוכלו להוביל פרוייקטים במגוון ארגונים חברתיים.

בוגרי מקבץ ממשל ופוליטיקה יוכלו לבחור להשתלב בשוק העבודה או להתקדם בלימודי המשך. בוגרינו עובדים בגופי ממשל ושלטון מקומי וכן בגופים ציבוריים ובמגזר העסקי.
אחרים לומדים במגוון תכניות תואר שני בתחומי קיימות, מדיניות ציבורית וממשל ופוליטיקה.

חטיבה למדעי הרוח

בוגרי מקבץ חקר תודעה ייפתחו את יכולת החשיבה החדשנית והביקורתית שלהם - הבוגרים יירכשו את המיומנויות הנדרשות הן באקדמיה והן בתעשייה כיום.

המקבץ לפילוסופיה מעצב בוגרים ובוגרות המסוגלים לחשוב באופן יצירתי, לוגי, בהיר וביקורתי, יציאה מחוץ לקופסה ומיומנויות לראות את התמונה כולה. יכולות אלה נחוצים שוק העבודה הנוכחי והעתידי. הן באות לידי ביטוי במגוון תחומים אינסופי. בהוסף כישורי טיעון, כישורי הכתיבה והשכנוע גם הם מטופחים על ידי המקבץ. בוגריי המקבץ מתקבלים לתואר שני בפילוסופיה בכל האוניברסיטאות בארץ ללא צורך בהשלמות.

Accordion Title אז מה הם בעצם לימודים רב תחומיים, למי הם מיועדים ולמי הם מתאימים

אז מה הם בעצם לימודים רב תחומיים, למי הם מיועדים ולמי הם מתאימים

תואר ראשון רב תחומי מתבקש בעולם שבו אנו חיים, עולם עשיר, דינמי, מגוון ומשתנה, עידן שצפוי להפוך לעוד יותר תוסס, רב-תחומי ובינתחומי, בדור הבא. העולם מחפש צעירות וצעירים שהם גם וגם, שמבינים לא רע בכמה וכמה נושאים, שההשכלה שלהם כוללת כמה וכמה תחומים, שיודעים לחשוב, ללמוד, לחבר בין נושאים, להיות יצירתיים, להתבונן לעומק אבל גם לרוחב ולאורך ובעצם גם לממדים אחרים, להכניס כיווני חשיבה נוספים לדיון, כי ככה פותרים בעיות בעולם משתנה. תואר ראשון רב תחומי הוא הצעד הראשון להפיכתכן/ם לצעירים/ות שכאלה. לימודים רב תחומיים מעניקים העמקה לצד גיוון. בדרך כלל הסטודנט/ית בוחר/ת בשלושה תחומי לימוד בהם הוא מעמיק במסגרת התואר הראשון הרב תחומי. המכללה האקדמית תל-חי מציעה אפשרויות לימוד מגוונות כיוון שתפיסת העולם של החוג המעניק תואר ראשון רב תחומי היא שכל סטודנט/ית אמור/ה לבנות לעצמו את הרכב הלימודים המסקרן אותו/ה.

Accordion Title מה כולל תואר ראשון רב תחומי

מה כולל תואר ראשון רב תחומי

החטיבה למדעי ההתנהגות, לדוגמה, כוללת לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומגדר. בכל אחד מהתחומים האלה מעניק התואר הרב תחומי בסיס רחב ובנוסף נלמדים קורסי בחירה בנושאים נוספים שמרחיבים את האופקים ותורמים להבנה עשירה של עולמנו. 

חטיבה אחרת הנלמדת במסגרת התואר הרב תחומי באקדמית תל-חי, היא חטיבת קיימות, הכוללת לימודי סביבה וחברה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה וגם קורסים בתחום הניהול והשיווק הכלכליים כמו בדוגמאות האחרות, הסטודנטים זוכים כאן למספר עוגנים של ידע  ולא רק אחד, אבל הם גם מפתחים את יכולתם לחבר בין התחומים, לחשוב עליהם בצורה יצירתית ורחבה, כחלק  מהתפיסה של התואר הרב תחומי.

לכל אלה מצטרף תכנית הפילוסופיה מתוך חטיבת מדעי הרוח הנלמדת במסגרת התואר הראשון ברב תחומי. מי שעולם המחשבה והחוכמה מרתק אותה, מי שרוצה לשאול שאלות וללמוד כלים כיצד להשיב עליהן בדרך פילוסופית. 

בלימודים הרב תחומיים – כל אחד ואחת יכול לבנות לעצמו את סל התחומים שלה, כל אחד יוצר עבור עצמו את השילוב המתאים לו. התואר הראשון הרב תחומי משמעו- לא ללמוד עוד ועוד מאותו הדבר שכבר מיצינו, לא להיכנס לתבנית אחת אלא לבנות גם וגם, תחום מרכזי ולצידו תחומים נוספים – והיכולת לחבר ביניהם והכי חשוב– ליצור את השילוב הייחודי שלך, זה שמתאים לך, לדברים שמציתים את הדמיון שלך.

Accordion Title אפשר לשלב לימודים רב תחומיים עם תואר בתחום אחר

אפשר לשלב לימודים רב תחומיים עם תואר בתחום אחר

רבים מהסטודנטיות והסטודנטים מחפשות ומחפשים דרך לשלב בין תואר ראשון בתחום מוגדר לבין תחומי העשרה נוספים. לכן חשוב לדעת שלצד האפשרות ללמוד תואר ראשון רב תחומי מלא ('חד חוגי'), המכללה האקדמית תל-חי מציעה שילובים מגוונים במסלול שנקרא 'דו חוגי': לדוגמה, מי שמשלב בין חינוך ללימודים רב-תחומיים זוכה בהעשרה בתחומי דעת מרתקים וגם סולל לעצמו תחום לתעודת ההוראה. מי שמשלבת בין לימודי פסיכולוגיה לתואר רב תחומי, זוכה להיחשף לתחומי ידע נוספים שמעניקים זוויות התבוננות נוספות על התחום הפסיכולוגי. מי שמשלב בין לימודי מזרח אסיה ולימודים רב תחומיים, לומד שפה סינית או יפנית, תרבות וחברה באזור המרתק של מזרח אסיה ובמקביל מקבל כלים בתחומים נוספים שמפתחים את אישיותו ותודעתו. כך גם לגבי מי שמשלב בין שירותי אנוש ורב-תחומי, כלכלה וניהול ורב-תחומי, לימודים במכון לאומנויות בתל-חי ואפילו מדעי הסביבה או מדעי המחשב ורב-תחומי.

שילוב מקבץ מגדר עם מוקד מיניות בחוג לחינוך:

מיניותם של אנשים וגברים וא-בינרים היא פרי של סוציאליזציה מורכבת. יש היבטים שונים הן לזהות המינית והן לנרטיב המיני שא/נשים מספרים לעצמם ולאחרים.ות. מבט מגדרי על מיניות הוא לכן שלב חשוב בחינוך האינדיבידואל.ית. בשלבים שונים של החיים כילדים ות ומבוגרים.ות. הקורסים השונים חושפים את המבט המגדרי מפרספקטיביות דיספלינריות מגוונות, פסיכולוגית, סוציולוגית ותרבותית ומראים את העושר והמורכבות של המיניות האנושית.

שילוב מקבץ קיימות עם מוקד חינוך, חברה וקהילה:

שילוב לימודיי קיימות עם לימודיי חינוך במוקד חינוך חברתי
חטיבת לימודיי קיימות שמה לעצמה למטרה לייצר סוכני שינוי שישפיעו על הסביבה והחברה בישראל ובעולם. הלימודים בחטיבה משתלבים באופן טבעי עם לימודיי חינוך במוקד החברתי בשיתוף המכון למנהיגות ישראלית. מסיימי התוכנית יזכו בתעודה המכון למנהיגות וכן בתעודת התמחות בקיימות. 
בבסיסם של תהליכים חברתיים, סביבתיים וכלכליים מצוי החינוך המעצב את התרבות ויכול להביא לשינוי התנהגותי בקרב פריטים, קבוצה או החברה כולה. תהליכים דינמיים אלו המתחוללים בעולם מזמינים אותנו ללמוד, לחקור, לעבוד וליזום באופן המשלב מיומניות וידע רב תחומי. החינוך גם הוא משתנה ומצריך לעסוק בביקורת חברתית-סביבתית ולעודד אזרחות פעילה. מסגרות וגישות חינוך חדשות מתפתחות. חינוך סביבתי, למידה חוץ כיתתית, חינוך יער וחינוך אקו-הומניסטי הופכים להיות עכשויים ורלוונטי…

איך זה עובד? בוחרים בשני תחומי ידע מתוך החוג ללימודים רב תחומיים ואלה מצטרפים לחוג השני ומעניקים חוויית לימוד ובסיס רחב להתפתחות העתידית שלכם. ללמוד בחוג ללימודים רב-תחומיים, להיות אנשים משכילים וגמישים כמו שהעולם מחפש.

* בוגרי המסלול יקבלו אישור התמחות בנוסף לתעודת הבוגר.

Accordion Title מה עושים אחרי הלימודים בתואר ראשון רב תחומי

מה עושים אחרי הלימודים בתואר ראשון רב תחומי

רבות ורבים מבוגרי הלימודים הרב תחומיים משתלבים בהצלחה רבה במגוון של ארגונים וחברות. משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, ארגוני החברה האזרחית (עמותות שעוסקות בתחומים חברתיים, קהילתיים, סביבתיים) ובתי ספר. במרבית המשרות בארץ המעסיקים המחפשים בוגרי תואר ראשון, מחפשים אנשים דעתניים, רחבי אופקים, בעלי יכולת ניסוח, חשיבה, יצירתיות, המכירים את העולם באופן רחב ולאו דווקא בתחום מסוים. בוגרי החוג ללימודים רב תחומיים נמצאים היום בתפקידי ניהול רבים בכל התחומים, רבים מהם המשיכו ללימודי תואר שני ואף לדוקטורט ובלימודי ההמשך, כמקובל, התעמקו באחד מהתחומים שהכירו במסגרת התואר הראשון הרב תחומי.

המכללה האקדמית תל-חי, משלבת בין רמה אקדמית גבוהה, יחס אישי לסטודנטים, אווירה סטודנטיאלית תוססת והגליל כחבל ארץ יפה וייחודי. מרצות ומרצים מעולים בחוג ללימודים רב תחומיים, כאלה שיש להם תשוקה ממשית לנושאי המחקר וההוראה שלהם, כאלה שמסתכלים לסטודנטים/ות בעיניים, מחויבים להם. הלימודים הם חוויה משמעותית, מלמדת, מהנה ופותחת אפשרויות רבות – בזכות המוניטין של האקדמית תל-חי ובזכות השם הטוב של הבוגרות והבוגרים שלה.

Accordion Title איך זה עובד

איך זה עובד

אפשרות אחת – מסלול חד חוגי – לומדים הכל בחוג ללימודים רב-תחומיים:

בלימודים הרב תחומיים ישנן ארבע חטיבות ותוכנית מצטיינים

 • ניתן לשלב שני מקבצים מחטיבה אחת עם כל מקבץ משתי החטיבות הנותרות.
 • בחטיבת מדעי ההתנהגות משלבים בין 3 מקבצים – מקבץ לפסיכולוגיה, מקבץ לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומקבץ לימודי מגדר.
 • בחטיבת לימודי ארץ ישראל - מקבץ היסטוריה של ישראל ומקבץ ממשל ומדיניות - ישראל במרחב הגלובלי. 
 • בחטיבת קיימות -  מקבץ קיימות
 • בחטיבה למדעי הרוח - מקבץ פילוסופיה, מקבץ חקר התודעה ומקבץ אומנות ותרבות.
 • תכניות מצטיינים - תכנית מוח ותודעה ותכנית פליאה.
אפשרות שנייה – מסלול דו חוגי – משלבים את החוג ללימודים רב-תחומיים עם חוג אחר.
במקרה של תואר דו חוגי- חצי מהתואר נלמד בחוג אחד והחצי השני ברב-תחומי:
 • כלכלה ולימודים רב-תחומיים.
 • פסיכולוגיה ולימודים רב-תחומיים.
 • חינוך ולימודים רב-תחומיים.
 • לימודי מזרח-אסיה ולימודים רב-תחומיים.
 • שירותי-אנוש ולימודים רב-תחומיים.
 • מדעי המחשב ולימודים רב-תחומיים.

במסגרת השילוב הדו חוגי, בוחר/ת הסטודנט/ית שני מקבצים מתוך אחת החטיבות בחוג ללימודים רב תחומיים:
שניים מבין המקבצים בחטיבה למדעי ההתנהגות - פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומגדר מגוון או שני מקבצים מחטיבת מדעי הרוח או מקבץ מחטיבת קיימות. 
שני מקבצים מחטיבת מדעי הרוח: -  מקבץ פילוסופיה, מקבץ חקר התודעה. 
שני מקבצים מחטיבת לימודי ישראל: מקבץ היסטוריה של ישראל במרחב, מקבץ ממשל ומדיניות- ישראל במרחב הגלובלי או שילוב החוג ללימודים רב תחומיים עם המכון לאמנויות תל-חי.

החטיבה למדעי ההתנהגות
הלימודים בחטיבה למדעי ההתנהגות מקנים יכולות התבוננות וניתוח של תהליכים חברתיים מורכבים, תוך התחשבות במגוון הכוחות (חברתיים, תרבותיים, פסיכולוגים ועוד) הפועלים על היחיד ועל קבוצות חברתיות. 
יכולות וכישורים אלה מהווים בסיס איתן להמשך הלימוד של תחומי דעת רבים ולהשתלבות במנעד רחב של מקומות תעסוקה בהמשך.
הלימודים מהווים מדרגה הכרחית ללימודי תואר שני או ללימודי תעודה, לצרכי רכישת מקצוע. 
ההכשרה המגוונת בתואר הראשון, כמו זו המוצעת בלימודים הרב תחומיים בכלל ובמדעי ההתנהגות בפרט, מהווה כרטיס כניסה לעולם התעסוקה העכשווי, היכרות עם תחומי דעת חדשים וחשיפה למסלולים אקדמיים ייחודים. 
בוגרי ובוגרות התואר הרב תחומי, זוכים להכשרה מגוונת ולידע עשיר, המציידים אותם בפרספקטיבות שונות לשדה האקדמי ולשדה התעסוקתי.
חטיבת מדעי ההתנהגות כוללת 3 מקבצים– מקבץ לפסיכולוגיה, מקבץ לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומקבץ מגדר.
למה ללמוד מדעי ההתנהגות?
תואר ראשון בחוג ללימודים רב תחומיים עם התמחות במדעי ההתנהגות מתאים לכל מי שמתעניין באנשים, בקבוצות חברתיות ובחברות אנושיות וששואף לעסוק בתחומים הנוגעים להתנהגות אנושית, בארגונים, בטיפול ושינוי חברתי.
התמחות במדעי ההתנהגות מהווה כרטיס כניסה לעולם התעסוקה העכשווי. 
הלימודים בחטיבת מדעי ההתנהגות מאפשרת למידה רחבה ומעמיקה של הטבע האנושי וההשפעות ההדדיות של החברה על הפרט והפרט על החברה. 
לימודי מדעי ההתנהגות מציעים היכרות עם תחומי דעת חדשים וחשיפה למסלולים אקדמיים ייחודים ומהווים בסיס ללימודי המשך במנעד רחב של מקצועות התרפיה.
הלימודים בחטיבה למדעי ההתנהגות מקנים יכולות התבוננות וניתוח של תהליכים חברתיים מורכבים, תוך התחשבות במגוון הכוחות (חברתיים, תרבותיים, פסיכולוגים ועוד) הפועלים על היחיד ועל קבוצות חברתיות.
הלימודים בחטיבה למדעי ההתנהגות מקנים כלי ניתוח והתבוננות והיכרות מעמיקה עם תהליכים חברתיים כבסיס להשתלבות בארגוני החברה האזרחית ובעמותות לשינוי חברתי.
הלימודים בחטיבה למדעי ההתנהגות מספקים ידע בסיסי חשוב - במקצועות הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה והמגדר - לכל מי ששואף לעשות בהמשך תעודת הוראה ולהתמחות בהוראת מקצועות אלה בבתי הספר או במסגרות של חינוך בלתי פורמלי.
החטיבה למדעי ההתנהגות מספקת תשתית אקדמית ללימודי המשך בתחומי הטיפול, העבודה הסוציאלית, התנהגות ארגונית ומשאבי אנוש (בכפוף להשלמות הנדרשות בתחומים השונים).
הסגל האקדמי בחטיבה למדעי ההתנהגות חוקרות וחוקרים שעוסקים במחקרים שנמצאים בחזית תחומי הידע הנלמדים בחטיבה. 
בין הקורסים הנלמדים בשנה הראשונה יש קורסי חובה המשלבים בין תוכן למיומנויות אקדמיות. 
 
המקבץ לפסיכולוגיה
המקבץ מציג היכרות מעמיקה עם נפש האדם כפי שאנו מבינים אותה היום במדעי הפסיכולוגיה. בניגוד לדיסציפלינות אחרות, הפסיכולוגיה עוסקת באדם הבודד.
בהתאם לכך, הלימודים מתמקדים בהבנה מעמיקה של תהליכים תוך אישיים כמו מחשבה, תפיסה, קשב וזיכרון ושל האופן בו מוטיבציות וסביבות שונות משפיעות על תפיסת העצמי והעולם שבחוץ. במקבץ לפסיכולוגיה נלמדות מתודולוגיות שונות להערכת הבדלים אישיותיים, הפרעות פסיכולוגיות תוך התבוננות בהקשר ההתפתחותי והסביבתי.
במהלך הלימודים ירכשו הסטודנטים.יות כלים ללמידה שיטתית ועצמאית תוך כדי בחינה עמוקה וביקורתית של נפש האדם ברמה האמפירית והתיאורטית.
בוגרי ובוגרות המקבץ ירכשו הבנה מורכבת ומעמיקה של ההיבטים השונים והמגוונים של הפסיכולוגיה האנושית. הבנה זו תשרת אותם בכל תפקיד שיש בו השפעה על הפרט כמו חינוך, טיפול, ניהול, שיווק ופרסום. הכלים המדעיים והיכולת ללמידה עצמאית ושיטתית שרכשו במהלך לימודיהם, יאפשרו להם לבחון ולהעריך נושאים באופן ביקורתי ויעזרו להם להשתלב בהצלחה בעולם התעסוקתי ולהוביל שינויים תוך ארגוניים.


 המקבץ לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה
סוציולוגיה היא תחום ידע ומחקר העוסק ביחסים, תהליכים ומוסדות המתקיימים בתוך ובין קהילות, חברות ותרבויות אנושיות.
מחקרים סוציולוגיים מבקשים להסביר תופעות ונושאים מרכזיים כגון: זהויות, פערים חברתיים, הגירה, תנועות מחאה, רשתות חברתיות, קהילות, עולם העבודה, תרבות הצריכה ועוד.
אנתרופולוגיה מתמקדת בטבע האנושי ובדמותה של החברה האנושית, וחוקרת חוויות ותרבויות שונות מהגישה ההוליסטית, המחברת בין כלכלה, משפחה, פוליטיקה, מדע, דת, אקולוגיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה ועוד.
יחדיו הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה מהוות בסיס ידע ונקודת מבט חשובים לכלל מדעי החברה וההתנהגות. באקדמית תל-חי לימודי הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה מקנים הבנה ויכולת ניתוח של תהליכים, התנהגויות ותופעות במציאות החברתית, שנדרשות לפיתוח, יישום והערכה של פרויקטים קהילתיים וחברתיים מגוונים, וכוללים קורסים העוסקים במגוון נושאים, חברות ותרבויות לצד קורסים שמתמקדים בחברה הישראלית.
במהלך הלימודים הסטודנטים והסטודנטיות יירכשו ידע, כושר ניתוח ורגישות לשוני תרבותי ולהשלכות של תהליכים מקומיים וגלובליים שנדרשים במגוון רחב של תפקידים בארגונים עסקיים, חברתיים וציבוריים; כישורים מחקריים רלוונטיים למגוון של תחומי עיסוק וביניהם– פרסום ושיווק, סקרי דעת קהל ומכוני מחקר, יעוץ ארגוני ופוליטי, פיתוח קהילתי, הוראה והדרכה ועוד; וכמובן השכלה בסיסית המאפשרת המשך לימודים במגוון תחומים במדעי החברה וההתנהגות.


מקבץ לימודי מגדר 
סוגיות של מגדר עולות בחיי היומיום, במרחבים שונים כמו מקומות עבודה, מוסדות בריאות וחינוך, ברחוב, במדיה הדיגיטלית ובתהליכי חקיקה. אלה סוגיות מורכבות משום שאנו חיים בסביבות מגוונות מבחינה תרבותית, דתית, חברתית, מינית וגופנית שכדי להבינן אנחנו מחוייבים לבצע נתוח חברתי ותרבותי מעמיק. מקבץ לימודי מגדר מספק הצצה למורכבויות האלה, ומספק ידע, כלים ומיומנויות לחקור אותן לעומק.
הקורסים במקבץ בוחנים סוגיות מגדריות מגוונות ואת התפרים שלהן עם סוגיות של גזע, מיניות, אתניות לאומיות, דת וסביבה. הם מציעים ידע תיאורטי ואמפירי בתחומים כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, לימודי תרבות, ספרות והיסטוריה שיאפשר לפענח את המציאות המגדרית. הלימודים במקבץ מעניקים גם מיומנויות של ניתוח, וכתיבה ומעודדים את הסטודנטיות והסטודנטים לקדם סוגיות מגדריות באמצעות פעולות אקטיביסטיות במכללה ומחוצה לה. כך מייצר המקבץ עבור הסטודנטים והסטודנטיות את הבסיס האקדמי החיוני לשילוב בעיסוקים שיש להם נגיעה חברתית-קהילתית.


חטיבת לימודי ישראל 
רוצות להבין את ההיסטוריה והאקטואליה של מדינת ישראל?
רוצים להכיר את החברה והתרבות הישראלית לעומק? 
מעוניינות להשתלב בעשייה חברתית, חינוכית או מחקרית בתחום לימודי ישראל?
אתן ואתם במקום הנכון!


חטיבת לימודי ישראל מציעה שני מקבצי לימודים: 
מקבץ "היסטוריה של ישראל במרחב"
הלימודים במקבץ זה יתמקדו בהיסטוריה רחבה של ארץ ישראל ואוכלוסייתה בעידן המודרני. המקבץ יעסוק בהתהוות הפוליטית של המרחב הארץ-ישראלי מהתקופה העות'מאנית ואילך, בצמיחת התנועות הלאומיות, הציונות ומדינת ישראל. 
נשים דגש על הבנת המגוון החברתי, הדתי והתרבותי בארץ, על נקודות מפגש וחיכוך בין הקבוצות השונות החיות בה וכן על צמתי ההכרעה שעיצבו את מדינת ישראל מראשיתה ועד ימינו. דרך למידה חוויתית המשלבת יציאה למרחב הגלילי, הסטודנטים ירכשו השכלה רחבה וכן מיומנויות כתיבה ומחקר. 
מטרת המקבץ היא להעניק לסטודנטיות ולסטודנטים ידע יסודי ומקיף בהיסטוריה המודרנית של הארץ, של תושביה ושל מדינת ישראל, לצד כלים למחקר היסטורי ולכתיבה עיונית. 


מקבץ "ממשל ומדיניות - ישראל במרחב הגלובלי"
המקבץ מתמקד בתחומי ממשל, מנהיגות, מדיניות וחקר סכסוכים בהקשר הישראלי, וכן בסוגיות של חברה ותרבות. נכיר לעומק את המציאות הישראלית דרך קורסים שיעסקו במנהיגות, במגוון החברתי והאידיאולוגי, ובמבנה החוקתי והפוליטי של מדינת ישראל. נבחן דילמות אסטרטגיות בזירה הגלובלית בצל הקונפליקט הישראלי-פלשתיני. הקורסים במקבץ עוסקים במתח שבין מלחמה ושלום, דמוקרטיה וקונפליקט, וכן בין רב-תרבותיות, מסורת וחילון, פיתוח, רווחה ואיכות הסביבה. 
נבחן את התרבות והאמנות הישראלית לגווניה - ובכלל זה קולנוע, ספרות, טלוויזיה והגות. 
דרך למידה חוויתית המשלבת יציאה למרחב הגלילי, הסטודנטים ירכשו השכלה רחבה וכן מיומנויות כתיבה ומחקר. 
המקבץ יקנה ידע ויקדם הבנה של המציאות הישראלית ויציע כלים למנהיגות ואקטיביזם לצד מיומנויות שיאפשרו לבוגר/ת להשתלב במערכות ציבוריות ובארגוני חברה אזרחית.  


החטיבה למדעי הרוח
החטיבה למדעי הרוח מזמנת הכרות מעשירה ומעמיקה עם אוצרות התרבות, התבונה והמחשבה האנושית.
לימודי הרוח מתמקדים ברכישת ידע נרחב ובפיתוח חשיבה ביקורתית. בנוסף, הקורסים בחטיבת מדעי הרוח מציגים נקודות מבט מגוונות על תופעות בעולם – ובכך חושפים רעיונות חדשניים ומסקרנים אודות העולם בו אנו חיים.
על כן הלימודים במדעי הרוח רלוונטיים לסטודנטים אוהבי אדם ועולם באשר הם. 
בנוסף על הלימודים האקדמיים, חטיבת מדעי הרוח מטפחת פעילות בלתי פורמלית יוצאת דופן.
בחטיבה ארבעה מקבצים: מקבץ היסטוריה, מקבץ ארץ ישראל (הכולל תעודת הוראה), מקבץ פילוסופיה, ומקבץ חקר התודעה.


מקבץ פילוסופיה
בפילוסופיה לומדים לחשוב על התמונה הגדולה. שוק העבודה העתידי זקוק לאנשים המסוגלים לחשוב באופן יצירתי, לוגי ורוחבי, תוך שימוש בדמיון ואינטואיציה.
היכולת לחלץ הנחות יסוד, לנסח עקרונות, לנמק השלכות ולזהות כשלים בתהליכי חשיבה, מעניקה הכשרה שיכולה לבוא לידי ביטוי במגוון תחומים רחב.
לימודי הפילוסופיה מעניקים הרבה מעבר לאינפורמציה בלבד. הם מציידים את בוגרי ובוגרות המקבץ במיומנויות חשיבה בהירה, רחבה, מופשטת, וביקורתית– מיומנויות אלו נחוצות בשוק העבודה הנוכחי והעתידי.
 בנוסף ללימודי המקבץ ישנן תכניות מעורבות חברתית וקורסי התנסות ועשייה, תוך כדי תהליכי שיתוף והטמעה בנוף הייחודי ובקרב יישובי הסביבה.
התכנית שלנו עשירה ומגוונת ומשלבת קורסי ליבה בהם רוכשים מיומנויות בלוגיקה, קורסי בחירה מגוונים על שלווה ומשמעות, אמונה ומוות, עם קורסים המאפשרים את יישום המושגים הפילוסופיים בתחומים כגון סוציולוגיה, תודעה, פוליטיקה ועוד.
בוגרי ובוגרות התכנית יכולים להמשיך לתואר שני בפילוסופיה בכל האוניברסיטאות בארץ ללא השלמות.
המקבץ מציע מגוון של פעילויות לא פורמליות מגבשות ומהנות במסגרתן אנו יוצאים אל הנחלים וההרים בסביבה וגם אל הפאבים המקומיים. אנו עורכים ערבי דיבייט בסגנון ה"פילוסוף השיכור", מארחים מרצים מאוניברסיטאות בארץ ובעולם, מארגנים אירועים חברתיים המיועדים לחברי המקבץ בלבד, יוצאים לטיולים פילוסופיים ועוד.

במסגרת הלימודים במקבץ, ייזמו והפיקו הסטודנטים שלושה פרקי פודקאסט ובכל אחד מהם התארח מרצה אחר מהחוג. מוזמנים להאזין.
על האהבה - עם פרופסור אילת שביט
הפחד מההחמצה - עם דוקטור אלי פיטקובסקי
מועדון קרב - עם דוקטור יעל קידר
 
מקבץ חקר התודעה
התכנית מתמקדת בפן החיובי של החוויות האנושיות לסוגיהן, ומקנה ידע רחב בחקר התודעה– נושא מרתק הנמצא כיום בחזית המחקר בתחומים שונים (בינהם נוירופסיכולוגיה ובינה מלאכותית).
המחקר המדעי בנושא התודעה והחוויה הסובייקטיבית צמח בעשרות השנים האחרונות בכיוונים מפתיעים, ועל כן הקורסים בתכנית עוסקים בחקר התודעה מזוויות מגוונות. למשל: התודעה בתרבויות ודתות שונות, הקשר בין כאב ועונג, מיניות, תיאוריות אבולוציוניות אודות התפתחות התודעה, ומצבים מוחיים ותודעתיים בזמן פעילויות שונות כמו מדיטציות, פעילות גופנית, ועוד. בנוסף, יתקיימו מספר סדנאות מעשיות בחקר התודעה.
במסגרת התכנית ייפתחו הסטודנטים והסטודנטיות את יכולת החשיבה היצירתית והביקורתית שלהם, כאשר הכשרה זאת הולמת את המיומנויות הנדרשות הן באקדמיה והן בתעשייה של המאה ה-21.
* תתאפשר בחירה בין הקורסים השונים, בהתאם להעדפות אישיות ותחומי עניין.


חטיבת קיימות 
מקבץ קיימות 

אם בוער בכם.ן הרצון לחקור, להתנסות ולשנות הגעתן.ם למקום הנכון!
זהו תואר שיפתח דלתות לעולם תעסוקתי רחב ורלוונטי
עיסוק בנושאים חברתיים וסביבתיים משפיעים ומעניינים 
בואו ללמוד קיימות במכללה האקדמית תל-חי ותתחילו להוביל את השינוי אותו תרצו לראות בעולם!
תוכנית הלימודים שלנו
לימודי קיימות במכללה האקדמית תל-חי משלבים לימודים מתחום הסביבה, החברה והכלכלה. הלימודים מתמקדים באיזון הצורך לקדם את צרכי החברה והכלכלה תוך התייחסות לבעיות סביבתיות, לפערים ועוני, לניצול יתר של משאבי טבע, ולחוסר ביטחון אישי ותרבותי.
הקורסים כוללים סיורים, ומספקים בסיס לניתוח והבנה של מורכבות האתגרים, וכן את הכלים הנחוצים להתמודדות איתם.
הדרך לתעסוקה בתחום הקיימות
תוכנית הלימודים בקיימות כוללת מפגשים עם חברות עסקיות וחממות ליזמות, סמינריון מחקרי בנושא שמעניין אתכן.ם, ואפשרות לפרקטיקום במגזר הציבורי או העיסקי שיהווה כרטיס כניסה לשוק העבודה כבר בתואר הראשון.


מגוון המסלולים
ניתן לשלב את התוכנית עם תואר רב תחומי חד חוגי או עם תואר דו חוגי עם כל תחום שמעניין אתכן.ם: חינוך, כלכלה וניהול, מגדר, מדיניות וממשל, פילוסופיה, לימודי התנהגות ועוד.

לצפיה בתנאי הקבלה

Accordion Title קורסים ייחודיים

קורסים ייחודיים

קורסים ייחודים במקבץ חקר התודעה:

 • מאזוכיזם שפיר: דומינטיות, כניעה, כאב ועונג בחיי היום -יום
 • פסיכולוגיה אבולוציונית 

מגוון קורסים במדעי ההתנהגות:

 • ב- waze של החיים: מבט סוציולוגי על מסלולי חיים וצמתי החלטות
 • למי אכפת ולמה? על אחריות חברתית וסמכות פוליטית 
 • פריפריה אהובתי - חברה, כלכלה, מדינה ואנשים
 • איך אנתרופולוגיה חוקרת את העבר? -  שיעורים באנתרופולוגיה היסטורית
 • רגשות כהתנהגות חברתית
 • פסיכולוגיה חברתית קוגניטיבית והתפתחותית
 • פסיכופתולוגיה ופסיכולוגיה של האישיות
 • אקטיביזם מגדרי בתיאוריה ובפרקטיקה
 • אמא טובה אמא רעה: מבט היסטורי סוציולוגי ותרבותי
 • מגדר אינטימיות ומיניות
 • כשסביבה ומגדר נפגשים
 • אתה חברה שלי - מבוא לתיאוריה קווירית

קורסים מיוחדים במקבץ פילוסופיה:

הפילוסופיה של האהבה – פיוטר שמוגליאקוב

מהי אהבה? ומה מייחד את האהבה הרומנטית ומבדיל אותה מסוגי אהבה אחרים, למולדת, לאלוהים, לחוכמה ולהורים? איך קשורה האהבה למיניות? האם השינויים בתפיסת היחסים המגדריים הביאו לתמורה עקרונית במושג האהבה שלנו? האם אהבה היא מושג אוניברסלי? האם היא מושג פוליטי? הקורס מנסה לתת מענה לשאלות אלה, תוך התייחסות לטקסטים פילוסופיים, כמו גם ל"שיר השירים", למחזות של שייקספיר, לסרטים ועוד. 

רטוריקה ודיבייט – יעל קדר

בקורס זה לומדים ומתרגלים את אמנות השכנוע והויכוח, תוך הטמעת שיטות שונות שיאפשרו לנו להפוך לדוברים מיומנים ומעניינים. הקורס מזמין את הסטודנטים להשמיע את קולם הייחודי, תוך עבודה בקבוצות והתנסות במעבדת סימולציה. לומדים לזהות ״טריקים״ של מפרסמים ופוליטיקאים, לעשות שימוש במילים מאגיות ובמטפורות, תוך שימת דגש מיוחד על לוגיקה ובניית טיעונים. ספורט ה״דיבייט״ משמש לנו בקורס זה מעין משחק לתרגול המיומנויות האלה. 

 

Accordion Title אופק תעסוקתי

אופק תעסוקתי

בוגרנו לוקחים חלק במגוון רחב של תפקידים: רכז שכבה ומורה להיסטוריה בבית-ספר תיכון, מנחת קבוצות / מנחה ללימודי מגדר, מנהל אזור בעמותה חינוכית-טיפולית, מנהל מחוז בעמותה חברתית- ספורטיבית, סגן מנהל מרחב ברשות ממשלתית, מפקח סביבתי ברשות מקומית גדולה, רכזת מסלול הכשרה בתנועת נוער וכו'.

 

 

מה תלמדו

מה תלמדו

Accordion Title מעבדות לחירות ולשוויון אזרחי

מעבדות לחירות ולשוויון אזרחי

עבדות, גזענות ואפליה הן ביטויים קיצוניים של קונפליקט חברתי. הקורס יעסוק בשעבוד של יוצאי אפריקה בארה"ב עד סוף המאה ה- 19 ובחתירה ארוכת השנים של צאצאיהם לשחרור ולשוויון אזרחי. חקר המקרה האמריקאי ישמש בסיס לבחינת תופעות ותיאוריות של סחר בבני אדם, גזענות, עבדות, מלחמות אזרחים ומאבקים לזכויות אזרח. הקורס ישלב עיון בשירים וציורים וכן שמיעת נאומים וצפייה בקטעי קולנוע. 

Accordion Title משפט וחברה

משפט וחברה

המשפט הוא "יצור החי בסביבתו". משום כך, אין לנתק את הקשר שבין המשפט, מצד אחד, ותהליכים חברתיים, מצד שני. הקורס יעסוק ביכולותיו ומגבלותיו של המשפט להוביל שיªויים חברתיים-פוליטיים ויתמקד בסוגיות סוציו- משפטיות. בתוך כך, הקורס יעסוק בהשפעת המשפט על מגוון תופעות חברתיות בחברה הישראלית. מטרות הקורס הן ראשית, לבחון את המערכת הסימביוטית בין המשפט לתהליכים חברתיים; שנית, להציג בפני הסטודנטים את האינטראקציה בין המשפט לחברה. 

Accordion Title מבוא לקיימות - סביבה, חברה וכלכלה בעידן של משבר אקלים

מבוא לקיימות - סביבה, חברה וכלכלה בעידן של משבר אקלים

הקורס יפתח ברקע להבנת הקיימות בראייה כוללת תוך הגדרת מושגים, הכרת דילמות סביבתיות והבנת מורכבות הנושא. בהמשך המשתתפים בקורס יבחרו מקרים מקומיים וגלובליים אותם יחקרו סביב נושאים סביבתיים שונים. לדוגמה: מקדונלדס - רשתות המזון המהיר, מקרה ים המלח, המכונית החשמלית, שונית האלמוגים במפרץ אילת, תרבות צריכה- מכורים לפלסטיק. למידה מעמיקה תעשה סביב מקרים אלה בהרצאות, קריאה, עבודה בקבוצות והצגת משימות. העמקה במקרים אלה תעשה תוך התייחסות לנושאים סביבתיים שונים כמו כלכלה, בריאות, פיתוח בר קיימא, מגוון ביולוגי תכנון ושטחים פתוחים, דלקים פוסיליים ואנרגיות מתחדשות,
פערים סוציואקונומיים וצדק סביבתי ותהליכים אקו-פוליטיים מקומיים ועולמיים. הקורס ישלב יום סיור באזור חוף הכרמל.

יש לעיין  בשנתון החוג על מנת לצפות בתכנית הלימודים המלאה.

* מערכת השעות יכולה להשתנות במהלך או לפני הלימודים בהתאם לתכנית הלימודים של הסטודנט ובהתאם לשיקולי המערכת.

 

סגל החוג

פרופ' מוסטפא עבאסי

דיקן הסטודנטים
פרופ' חבר
Ph.D.:
אוניברסיטת חיפה
2000
תחומי מחקר : השלטון העות'מאני והשלטון הבריטי בא…

פרופ' יוחאי עתריה

ראש החוג ללימודים רב-תחומיים
פרופ' חבר
Ph.D.:
האוניברסיטה העברית
2016
תחומי מחקר : תודעה, טראומה, טכנולוגיה

פרופ' אמיר גולדשטיין

פרופ' חבר
Ph.D.:
אוניברסיטת חיפה
2006
תחומי מחקר : תולדות התנועה הציונית וארץ ישראל, בדגש…

ד"ר זאביק גרינברג

ראש התכנית ללימודי גליל
פרופ' חבר
Ph.D.:
אוניברסיטת חיפה
2016
תחומי מחקר : גיאוגרפיה כלכלית וחברתית, שינויים במרחב…

פרופ' אילת שביט

ראשת החוג לפילוסופיה ויו״ר האגודה הישראלית לפילוסופיה
פרופ' חבר
Ph.D.:
האוניברסיטה העברית בירושלים
2004
תחומי מחקר : פילוסופיה של המדע
כל סגל החוג

מזל קדוש בן עזרא

רכזת החוג ללימודים רב תחומיים

פקס: 04-8181635

שני לוי

קבלת קהל: ימים א'-ה' בין השעות 09:30-12:30, 14:00-15:00.

מרכז ייעוץ והכוונה

טלפון נוסף: *9827

הם משלנו

מלימודים רב תחומיים באקדמית תל-חי לשותפות בחברה המפתחת תחליפי בשר מהצומח לבורגר קינג העולמית, והכל התחיל מהמלצה של…
יש משפט שאומר: "מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא!" התחלתי ללמוד את התואר הראשון בגיל 42, יחסית מאוחר. רציתי להוכיח בעיקר לעצמי…
בוגרת - דניאלה איתן
משיכה לשפות, חלום ילדות וסופ"ש אחד קסום, חברו יחדיו כדי שדניאלה תצא מאזור הנוחות… הכירו את דניאלה איתן, בוגרת טרייה של…

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
TRUE
3640690
zZ6nbj3bEIpWas0OUHUTFg4SBJKEUHZ7g8MmbTnSnfA
Google no captcha
1
דברו איתי!
form-xnVGeaTIJRVQsjsezjhq7TZ4iMOOpl_I_kFlGfeZ7OQ
webform_submission_contact_us_paragraph_1896_add_form